Fotodoma

Fotodoma » Zdraví » Přírodní léčiva » Jak zhubnout » Diety » Keto dieta

Keto dieta

 

Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky Svatební místa

 

Účinek ketogenní diety, ketodiety, je založen na naprostém vyloučení sacharidů a jejich nahrazení bílkovinami a tuky. Prakticky je to dieta s velmi malým množstvím sacharidů (< 10 %) a nízkým příjmem bílkovin (< 20 %). Tím se docílí změněného metabolického stavu organismu, ketózy, kdy si tělo bere energii z tělesných tuků a ne ze sacharidů (glukózy) ve stravě.

Ketóza je mechanismus vyvinutý pro přežití z důsledku hladomoru.

 

Výhody ketogenní diety
- velmi rychlý nástup účinků
- ztráta i 5 kg váhy (vody) během prvního týdne
- není potřeba počítat kalorie
- podle některých odborníků dobrý vliv na hladinu krevního cukru a zvýšení citlivost na inzulin

Nevýhody ketodiety
Ketogenní dieta má mnoho výhod, ale zatím se dostatečně nediskutovalo o některých nevýhodách ketózy. Přestože se jedná údajně o jednu z nejúčinnějších a nejoblíbenějších, protože je nejrychlejší, má ketodieta i své nevýhody, kterými jsou zdravotní hlediska.

- vysoký obsah tuků ve stravě způsobí nebezpečnou chronickou inzulínovou rezistenci
- podle nových výzkumů cukrovky 2. typu je stav známý jako inzulínová rezistence podmínkou vzniku cukrovky a tento stav je způsoben konzumací nadměrného tuku ve stravě, zejména nasycených tuků
- často založená na uměle vyrobené vysokobílkovinné stravě
- ketony v krvi potlačují chuť k jídlu, stejně jako když onemocníte chřipkou, ztratíte chuť k jídlu
- keto dieta simuluje nemoc, což je důvod, proč funguje, ale i důvod, proč je špatná
- doporučuje potraviny spojené s rakovinou, infarkty, mrtvicí, aj. chorobami
- vysoký obsah vstřebávaných oxalátů
- zvyšuje triglyceridy v krvi (tukové částice), přispívající k ukládání tuku v tepnách, což je jednou z hlavních příčin infarktu, mrtvice, demence
- po ukončení diety velmi často dochází k jojo efektu váhy

Ketóza může snížit produkci glutathionu
Jedním z hlavních důvodů, proč lidé přecházejí na ketodietu, je snížení inzulinu. Obecně platí, že snížení inzulínu je dobrý nápad, zvláště pokud existuje inzulínová rezistence. Ovšem inzulín podporuje produkci glutathionu. Ve skutečnosti je inzulínová rezistence pravděpodobně důvodem, proč diabetici 2. typu produkují méně glutathionu. Jejich inzulínová signalizace nefunguje správně. Takže pokud je narušena signalizace inzulínu (inzulinová rezistence), produkce glutathionu může být inhibována. Potlačení inzulínu prostřednictvím ketogenní diety by tedy mohlo snížit produkci glutathionu a glutathion je extrémně důležitý při detoxikaci.

Ketóza zvyšuje kyselou zátěž
Ketony jsou kyseliny, takže zvýšení ketonů zvyšuje kyselou zátěž těla a má tendenci okyselovat moč. Schopnost ledvin vylučovat toxiny se snižuje, když je moč kyselá, což způsobuje, že toxiny cirkulují déle, než jsou vyloučeny.

Ketóza vyžaduje funkční hemovou dráhu a dysfunkční hemovou dráhu může potřebovat podporu z konzumace sacharidů
Hem je protein, který je součástí mnoha bílkovin, včetně enzymů cytochromu P450, které dělají většinu těžké zátěže v detoxikačních procesech fáze 1. Někteří lidé mají problémy s produkcí hemu kvůli genetickým variantám (např. mutace v genu ALAD) a/nebo kvůli stresorům, které změnily jejich biochemii. Například u lidí, kteří měli psychické trauma nebo mají lymskou boreliózu, se často objevují problémy s produkcí hemu. Ketóza vyžaduje funkční hemovou dráhu, takže někdo s dysfunkční hemovou dráhou v důsledku genetických vlivů, traumatu a/nebo nemoci se bude typicky snažit dostat se do ketózy. Kromě toho konzumace sacharidů podporuje hemovou dráhu a zdá se, že lidé s dysfunkčními hemovými cestami potřebují ve své stravě více sacharidů, než je množství v keto dietě, aby podpořili svou produkci hemu.

V kombinaci s děravým střevem zvyšuje strava s vysokým obsahem tuků transport LPS
Pokud máte netěsné střevo, což obvykle také znamená, že existuje dysbióza zahrnující vyšší produkci lipopolysacharidů (LPS) z gramnegativních bakterií, dieta s vysokým obsahem tuku (jako je ketogenní dieta) zvýší množství LPS transportovaného ze střeva do krve (a jater, mozku atd.).

LPS je jedním z nejvíce zánětlivých vlivů na játra a je hlavní příčinou cholestázy, což je stagnace odtoku žluči z jaterních buněk do žlučových cest, čímž tělo vylučuje velké množství své toxické zátěže. LPS je jedním z hlavních důvodů, proč mají lidé přetížená játra, která se špatně detoxikují. Lidé s dysbiózou a/nebo prosakujícím střevem by obecně neměli konzumovat stravu s vysokým obsahem tuků (např. keto dietu), dokud nezlepší svůj střevní mikrobiom a nevyřeší prosakování střev.

Triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT olej) tento problém nezpůsobují a jejich použití by mohlo být bezpečné, aby pomohly tělu produkovat některé ketony, a to i při konzumaci neketogenní stravy. Existují některé rostlinné látky, které mohou pomoci rychle se dostat do ketózy bez omezení sacharidů nebo snížení inzulínu. Ale zatím není jasné, zda by se tím předešlo dalším problémům s ketózou.

Ketóza vyčerpává selen
Selen je mimořádně důležitý minerál pro detoxikační procesy a pro přímou ochranu těla před rtutí a oxidativním stresem vyvolaným těžkými kovy a dalšími příčinami. Pokud již máte nedostatek selenu, ketóza může narušit detoxikační procesy tím, že vyčerpá již nedostatečný selen, což může vést až k úmrtí.

Ketóza způsobuje ztrátu hořčíku
Minimálně v raných fázích keto diety dochází ke zvýšeným ztrátám hořčíku močí. Hořčík se přímo i nepřímo podílí na některých detoxikačních procesech a většina lidí má již hořčíku nedostatek. Takže přechod do ketózy může u mnoha lidí narušit detoxikaci tím, že způsobí ztrátu již nedostatku hořčíku.

 

Abstrakty vědeckých studií
• Ketogenní dieta vedla k rychlému hubnutí.
• Masožravé a keto diety zkracují délku života.
• Hubnutí vyvolané ketogenní dietou je spojeno se zvýšením hladiny vitaminu D u obézních dospělých.
• Diety s vysokým obsahem živočišných bílkovin zvyšují kardiovaskulární úmrtnost i úmrtnost na rakovinu.

 

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010)
[2] Naše rostliny v lékařství (MUDr. Jaroslav Korbelář, Zdeněk Endris, Avicenum 1981)
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930)
[4] Názorná květena zemí koruny české (prof. František Polívka, Olomouc 1900)
[5] Zdravý život s babiččinými bylinkami (Dionýz Dugas, Banská Bystrica 2004)
[6] Zelená lékárna (V. G. Rubcov, K. Beneš, Lidové nakladatelství Praha 1984)
[7] Léčivé rostliny I, Pěstování... (Š. Neubauer, K. Klimeš, L. Černá, Svépomoc 1984)
[8] Léčivé rostliny II, Sbírané... (Š. Neubauer, K. Klimeš, L. Černá, Svépomoc 1986)
[9] Léčivé rostliny III, Lidový receptář... (M. Mičánková, J. Lejnar, Svépomoc 1990)
[10] Pryč s kyselostí (Kurt Tepperwein, nakl. Noxi 2011)
[11] Zelená lékárna (James A. Duke, nakl. PWP Praha 2006)
[12] Byliny z Boží zahrady (Maria Treben, Eminent 2009)
[13] Herbář léčivých rostlin, 1. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1994)
[14] Herbář léčivých rostlin, 2. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1995)
[15] Herbář léčivých rostlin, 3. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 2002)
[16] Herbář léčivých rostlin, 4. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1996)
[17] Herbář léčivých rostlin, 5. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1996)
[18] Herbář léčivých rostlin, 6. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1996)
[19] Herbář léčivých rostlin, 7. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1999)
[20] Jak vyléčit 200 nejčastějších nemocí (Gennadij Malachov, Eugenika 2007)
[21] Pravda o doplňcích stravy (Brian R. Clement, Ph.D., Mladá fronta 2016)
[22] Nespěchejte do rakve (Tomáš Kašpar, Akademie úspěchu, 2013)
[23] Sám sobě doktorem (Jiří Cingroš, EUROMEDIA GROUP a.s., 2003)
[24] Hladovění pro zdraví (MUDr. Vilma Partyková, Impuls, 2017)
[25] Detoxikace, odkyselení, pročištění celého těla (Weise Otfried D., Fontána 2002)
[26] Omládněte (Norman Wardhaugh Walker, FIN 1995)
[27] Cvičíme jógu (André Van Lysebeth, Olympia Praha 1988)
[28] Umíráme na objednávku (Tomáš Kašpar, Akademie úspěchu, 2014)
[29] Život bez pšenice (William Davis, Jota 2013)
Internetové zdroje








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.