Informace na této stránce jsou průběžně doplňovány a upravovány.
Poslední aktualizace: 23.6.2022
Pokud trpíte autoimunitním onemocněním, pravděpodobně vám bylo lékařem sděleno, že jde o nevyléčitelnou nemoc na celý život a že budete muset po zbytek svého života užívat léky. Také vám bylo možná řečeno, že jakmile se u vás rozvine jedno autoimunitní onemocnění, je pravděpodobné, že vás postihne i další nebo i více autoimunitních onemocnění.
Z rodinné zkušenosti ale vím, že to nemusí být pravda a že pochopení toho, jak se nemoci zbavit, může mít obrovský vliv na zbytek našeho života. Nemoci se nelze zbavit, pokud jen potlačujeme její projevy pomocí léků, namísto abychom odhalili příčinu problému. Naopak se tímto způsobem jen rychleji dopracujeme k neblahému konci. Pokud se na příčinu zeptáme odborníka, dozvíme se nejspíš, že se jedná o dědičné onemocnění dané geneticky.
Příčinou u autoimunitních onemocnění ale většinou bývá „obyčejná“ otrava toxiny. Ať už jsou to těžké kovy nebo patogeny jako třeba plísně či odpadní produkty bakterií nebo parazitů, případně infekce či koinfekce nebo toxické záření. Nebo toxické léčení. Všimněte si z několika příkladů níže, co všechno může způsobovat očkování. V důsledku toxinů vzniká chronický systémový zánět. Jen pokud můžete odstranit zdroj, můžete se zcela uzdravit. Nejdříve zjistěte, co narušuje schopnost vašeho těla fungovat.
Lékaři s holistickým přístupem opatrně tvrdí, že nutriční nedostatky mohou způsobit nebo spustit autoimunitní onemocnění nebo zhoršit stávající autoimunitní onemocnění. Je otázka, zda lze považovat za příčinu vzniku nebo jen za faktor urychlení vzniku autoimunitního onemocnění nedostatek některých látek, jako nejčastěji vitamínu D nebo hořčíku, nebo přítomnost spouštěčů, jako jsou látky v komerčním kravském mléce, které lze ale považovat také za toxiny.
Různé nemoci, a to nejenom autoimunitní, jsou pouze rozdílné symptomy vznikající ze stejných příčin, kterými jsou toxiny a nutriční nedostatek.
Odpovědí na to, jak autoimunitní nemoc vyléčit, je tedy :
1) Vyloučení všech potenciálních příčin
a spouštěčů
2) Celková detoxikace organismu od těžkých kovů a jiných toxinů, plísní, parazitů a zánětů
3) Odstranění kvasinek a obnova střevního mikrobiomu
4) Náprava dietetických nedostatků minerálů, vitamínů a enzymů
5) V rámci možností
náprava ještě napravitelných způsobených škod
6) Prevence ve formě zdravé stravy, hormonální rovnováhy a celého životního stylu
7) Budování kladných emocí, snižování stresu, odpočinek a cvičení
Jakmile narazíte na tu správnou příčinu, pravděpodobně zaznamenáte drastické zlepšení dosavadního chronického stavu. Zásadní je snížení zánětu a podpora zdravého imunitního systému včetně přátelského mikrobiomu.
Jaké mohou být hlavní příčiny vzniku autoimunitních onemocnění? Syndrom propustného střeva nebo netěsného či děravého střeva je přítomen pravděpodobně u všech případů autoimunitních onemocnění. Netěsnosti umožňují pronikání ne zcela stráveného jídla, odpadních produktů a toxinů přes střevní membránu do krevního oběhu. Tělo začne vytvářet protilátky, aby se toho všeho zbavilo. Stres je další všudypřítomný faktor a především jsou to toxiny, jako například těžké kovy a další chemické látky ze zemědělského, potravinářského, farmaceutického a dalších průmyslů, které přijímáme z jídla a vody, ze zubních plomb, z léků a očkování a také plísně - mykotoxiny v krevním řečišti. Při tom všem z potravy nedostáváme dostatek živin. Strava se na první pohled příliš nezměnila, ale mléko před sto lety a dnes? Jablko před sto lety a dnes? Živiny před sto lety a jed dnes.
Autoimunitní nemoci se masově rozšířily teprve s masivním používáním chemických produktů ve všech oblastech života, ale možná mohou souviset i se stále větším elektromagnetickým a mikrovlnným zamořením, přestože na téma souvislosti vzniku autoimunitních onemocnění s technologickým rozvojem jsem žádné vědecké práce nenašel. V současnosti dochází k neustálému nárůstu autoimunitních onemocnění, přestože jídlo dávno snad už ani jedovatější být nemůže, ale záření, které námi prochází, nyní markatně vzrůstá. Další satelity přibývají na oběžné dráze Země a staví se pořád další a další věže produkující mikrovlnná záření pod záminkou zrychlení internetu. Lidé sami se ověšují dalším bezdrátovým haraburdím, které je pomalu zabíjí. Co když záření likviduje ty dobré organismy v našich střevech, bez nichž dochází k propustnosti střeva, což způsobuje záněty v celém těle a takto zprostředkovaně dochází k autoimunitním onemocněním? Prostředí je všechno. Genetika, na niž se vymlouvají lékaři, není nic.
Vzhledem k tomu, že množství látek s vlivy na autoimunitní onemocnění je velmi široké a počet výzkumných prací ohledně autoimunitních onemocnění jde do tisíců, uvádím dále jen několik velmi málo příkladů abstraktů vědeckých výzkumů. Mnoho nemocí, které dříve nebyly dávány do souvislosti s autoimunitou, jsou ve skutečnosti autoimunitní poruchy. Jak vypadá obsáhleji zpracovaná konkrétní autoimunitní nemoc, se můžete podívat na stránku Roztroušená skleróza. V případě zájmu o zpracování abstraktů jiné nemoci, ať je to atopický ekzém nebo cokoliv jiného, nám napište.
Akupunktura
• Akupunktura může mít příznivý vliv na snížení rizika ischemické choroby srdeční u pacientů s revmatoidní artritidou.
• Akupunktura vede k významnému snížení svědění z přecitlivělosti I. typu u pacientů s atopickým ekzémem.
• Léčba akupunkturou včelím jedem u pacientů s revmatoidní artritidou je bezpečná a účinná.
Aloe
• Aloe gel je bezpečná a účinná léčba psoriázy.
Ampák routoplodý, Evodia rutaecarpa
• Evodia rutaecarpa má antialergické účinky, což naznačuje její potenciální roli v léčbě atopické dermatitidy a rýmy.
Antioxidanty
• Vyšší příjem potravy bohaté na antioxidanty, jako je ovoce a zelenina, poskytuje ochranu před rozvojem ALS.
• Asociace antioxidantů a hladiny vitaminu D se zánětem u dětí s atopickou dermatitidou.
Apigenin
• Významný vliv apigeninu na různé aspekty autoimunitních onemocnění.
Aromaterapeutická masáž
• Aromaterapeutická masáž a reflexní terapie mohou být použity ke zvládání bolesti a únavy u pacientů s revmatoidní artritidou.
Ashwaganda - viz Vitánie snodárná
Avokádo
• Nezmýdelnitelné extrakty z avokáda a sójových bobů mohou inhibovat škodlivé účinky interleukinu-1 při osteoartikulárních onemocněních.
• Krém B12 obsahující avokádový olej má potenciál pro léčbu psoriázy.
Balneoterapie
• Zdá se, že balneoterapie v oblasti Mrtvého moře vede ke statisticky významnému podstatnému zlepšení počtu aktivních kloubů a citlivých bodů u mužů i žen s fibromyalgií a psoriatickou artritidou.
• Balneoterapie, sluneční záření a bahenní terapie u Mrtvého moře mají terapeutické účinky u pacientů s psoriatickou artritidou.
Berberin
• Berberin má potenciální inhibiční účinky na lipidy, antiartritidu a synoviální hyperplazii proti revmatoidní artritidě.
Beta-sitosterol
• Vitamin D a beta-sitosterol mohou mít příznivé účinky u autoimunitních onemocnění, jako je roztroušená skleróza.
Bezlepková dieta
Lepek je svým způsobem diskutabilní, protože zajedno má kardioprotektivní účinky a zadruhé je možné, že zlepšení při bezlepkové dietě není způsobeno vysazením lepku, ale snížením množství komerčně zpracovaných potravin a hlídáním si toho, co jíme.
• Bezlepková dieta by mohla být užitečným přístupem ke snížení symptomů GERD u dospělých pacientů s celiakií.
• Bezlepková dieta u pacientů s psoriázou s protilátkami proti gliadinu vede k významnému klinickému zlepšení.
• Bezlepková dieta vykazovala krátkodobé výhody snížením GI symptomů a těžké hypoglykémie u T1D a CD
• Významná část pacientů s migrénou může mít celiakii a bezlepková dieta může u těchto pacientů vést ke zlepšení migrény.
• 6 měsíců bezlepkové diety vede ke zlepšení u pacientů s celiakií s hypertransaminasémií postižením jater
• Sympomatologie ADHD je výrazně nadměrně zastoupena mezi neléčenými pacienty s CD a že bezlepková dieta může symptomy významně zlepšit během krátké doby.
• Kardiomyopatie u pacientů s celiakií může být zcela reverzibilní při bezlepkové dietě.
Brusinky
• Brusinková šťáva snižuje aktivitu onemocnění u žen s revmatoidní artritidou.
• Příznivé účinky rybího oleje a brusinkové šťávy na aktivitu onemocnění a zánětlivé biomarkery u lidí s revmatoidní artritidou.
Brutnák lékařský, Borago officinalis
• Brutnákový olej je účinný při léčbě atopické dermatitidy.
Cvičení
• Kombinovaný aerobní a odporový trénink zlepšuje fyzické a exekutivní funkce u žen se systémovým lupus erythematodes.
• Funkční cvičení má pozitivní vliv na zlepšení funkce kloubů a zlepšení kvality života u pacientů s revmatoidní artritidou.
• Aktivní jedinci s autoimunitním diabetem 1. typu mají lepší metabolické profily než sedavé kontroly.
• Odporové cvičení a suplementace kreatinem mají terapeutický účinek na pacienty s myasthenia gravis.
Černucha setá, černý kmín, Nigella sativa
• Role bioaktivních sloučenin Nigella sativa v terapii revmatoidní artritidy.
• Semena černého kmínu zlepšují sérové lipidy, aterogenní index plazmy a modulují antropometrické vlastnosti u pacientů s Hashimotovou tyreoiditidou.
• Nigella sativa by mohla zlepšit zánět a snížit oxidační stres u pacientů s revmatoidní artritidou.
• Semena Nigella sativa lze považovat za terapeutické činidlo při léčbě metabolických abnormalit souvisejících s Hashimotem.
• Nigella sativa v prášku má silné příznivé účinky na zlepšení stavu štítné žlázy a antropometrických proměnných.
Černý rybíz
• Suplementace olejem ze semen černého rybízu matkám zvyšuje IFN-γ a potlačuje produkci IL-4 v mateřském mléce.
• Olej ze semen černého rybízu je dobře snášen a přechodně snižuje prevalenci atopické dermatitidy u novorozenců.
Čerstvý vzduch
• Celoživotní expozice na farmě může výrazně snížit riziko astmatu u dospělých.
Datle
• Konzumace datlí (a hlavně odrůdy Hallawi) zdravými subjekty, i přes jejich vysoký obsah cukru, prokazuje příznivé účinky na sérový triacylglycerol a oxidační stres a nezhoršuje sérovou hladinu glukózy a lipidů/lipoproteinů.
Dehydroepiandrosteron
• Dehydroepiandrosteron (DHEA) byl prokázán jako bezpečný a účinný u pacientů s refrakterní Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou.
Diflorethohydroxykarmalol
- v hnědé řase
• Tato zjištění ukazují, že diflorethohydroxykarmalol inhibuje produkci IL-6.
Draslík
• Diety bohaté na draslík mohou být přínosem pro pacienty s revmatoidní artritidou.
EGCG, viz Zelený čaj
Elementární dieta
- způsob, jak dopřát střevům naprostý klid a prostor k hojení
- dokáže vyhladovět patogenní mikroorganismy ve střevě
• Elementární dieta po dobu 2 týdnů je při zlepšování příznaků aktivní revmatoidní artritidy stejně účinná jako prednison.
Eleuterokok ostnitý, Eleutherococcus senticosus
• Eleutherococcus senticosus má hypoglykemický účinek na streptozotocinem indukované diabetické krysy.
• Eleutherococcus senticosus stimuluje sekreci beta-endorfinu, což vede k antihyperglykemickému účinku u krys s diabetem 1. typu.
Flavonoidy
• Potenciál flavonoidů pro léčbu neurodegenerativních onemocnění.
Fukoidan
- polysacharid obsažený v hnědých řasách a silný antioxidant
• Fukoidan potlačuje produkci IgE v mononukleárních buňkách periferní krve od pacientů s atopickou dermatitidou.
Genistein
• Výsledky naznačují, že genistein může být vyvinut pro léčbu psoriázových lézí.
• Genistein inhibuje angiogenezi vyvinutou během revmatoidní artritidy.
• Genistein indukuje proliferaci pankreatických beta-buněk prostřednictvím aktivace více signálních drah a zabraňuje cukrovce s nedostatkem inzulínu u myší.
• Perorální podávání genisteinu snížilo výskyt a prodloužilo dobu do nástupu T1D u samic myší NOD, ale pouze pokud byly krmeny dietou bez sóji a vojtěšky.
• Genistein snižuje hyperglykémii a ztrátu buněk pankreatických ostrůvků u potkaního modelu diabetického poškození pankreatu.
• Genistein je neuroprotektivní u myších modelů familiární amyotrofické laterální sklerózy a mrtvice.
• Vliv isoflavonového genisteinu na psoriázu ve výzkumech in vivo a in vitro.
Glycyrrhizin
• Sloučenina glycyrrhizin plus konvenční terapie pro psoriasis vulgaris.
• Glycyrrhizin zmírňuje příznaky podobné atopické dermatitidě.
• Glycyrrhizin zlepšuje patogenezi psoriázy.
Granátové jablko
• Konzumace granátového jablka snižuje sérový oxidační stres a snižuje aktivitu onemocnění u pacientů s aktivní revmatoidní artritidou.
Gymnéma lesní, Gymnema sylvestre
• Gymnena sylvestre má léčebné účinky u diabetu 1. typu.
Heřmánek
• Tyto poznatky rozšiřují nové funkce heřmánku ve zlepšení glykemického a lipidového profilu a oxidačního stresu u diabetes mellitus.
Hlíva ústřičná
• Hlíva ústřičná snižovala hladinu glukózy a cholesterolu v krvi u diabetiků.
Hořčík
• Úloha hořčíku u různých zánětlivých onemocnění.
• Korekce hypomagnezémie u dětí s diabetem 1. typu perorálními doplňky hořčíku je spojena s optimalizací kontroly glykémie.
• Nízká hladina hořčíku v séru může být součástí patogeneze špatné glykemické kontroly a abnormálního lipidového profilu u dětí s diabetem 1. typu.
• Nedostatek hořčíku může přispívat k podpoře osteoporózy spojené s enteropatií senzitivní na lepek.
Housenice čínská, Cordyceps sinensis
• Cordyceps zmírňuje příznaky diabetických potkanů.
Jinan dvoulaločný, Ginkgo biloba
• Tato zjištění silně naznačují, že isorhamnetin je silné imunosupresivní činidlo inhibující aktivaci dendritických buněk a přenos.
Kadidlovník pilovitý, Boswellia serrata
• Boswellia snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje syntézu sekrečních granulí v beta buňkách.
• Boswellia se zdá být lepší než mesalazin v bezpečnosti a účinnosti při léčbě Crohnovy choroby.
Kakao
• Kakaový extrakt snižuje plazmatickou glukózu a inzulín v orálním glukózovém tolerančním testu a může snížit plazmatické mastné kyseliny a posílit antioxidační systém u obézních-diabetických potkanů.
• Příjem kakaových flavanolů prospívá kognitivním funkcím u diabetu 1. typu.
• Kakaové flavanoly odvracejí vaskulární dysfunkci u diabetiků.
Kanabidiol, viz Konopí
Kardamonin
• Kardamonin je potenciálním kandidátem na kontrolu zánětu během primárního Sjögrenova syndromu.
Karnitin
• U dětí s celiakií jsou hladiny karnitinu a selenu sníženy.karnitin
• Kyselina R-alfa lipoová a acetyl-L-karnitin mohou zabránit dysfunkci beta-buněk.
• L-karnitin je bezpečný a účinný při léčbě únavy u dospělých pacientů s celiakií.
• Pacienti s celiakií a idiopatickou kardiomyopatií mohou mít prospěch ze suplementace karnitinu.
Káva
• Zdá se, že konzumace kávy snižuje riziko vzniku cukrovky.
• Konzumace kávy více než jednoho šálku za měsíc a zeleného čaje mohou mít preventivní účinky na rozvoj revmatoidní artritidy.
Kolostrum
• Bovinní kolostrum má příznivé účinky při Sjogrenově syndromu a orálním lichen planus.
Koenzym Q10
• Hladiny koenzymu Q10 až 3 000 mg denně jsou bezpečné a dobře tolerované u pacientů s ALS.
• Koenzym Q10 může poskytnout nový doplňkový přístup pro pacienty s revmatoidní artritidou.
Kojení
• Zdá se, že kojení nabízí ochranu proti rozvoji CD u predisponovaných kojenců.
• Delší kojení a pokračování v kojení po zavedení lepku oddalují nástup klasické celiakie.
Konopí
• Terapeutický potenciál kanabidiolu pro zdraví a poruchy kůže.
• Terapeutické vyhlídky kanabinoidů v imunomodulaci prevalentních autoimunitních onemocnění.
• Lék na bázi konopí měl u pacientů s revmatoidní artritidou významný analgetický účinek.
Kozinec, Astragalus
• Astragalus má pozitivní imunomodulační účinek u pacientů s myasthenia gravia.
Kreatin
• Odporové cvičení a suplementace kreatinem mají terapeutický účinek na pacienty s myasthenia gravis.
Kurkumovník dlouhý, kurkuma, indický šafrán, Curcuma longa
• Existuje časný důkaz, že produkty a doplňky z kurkumy/kurkuminu, jak orální, tak místní, mohou poskytovat terapeutické výhody pro zdraví pokožky.
• Lokální aplikace kurkuminu (z kurkumy) může mít terapeutickou hodnotu při léčbě sklerodermie, psoriázy a rakoviny kůže.
• Tento přehled poskytuje komplexní přehled účinků kurkuminu na různé imunitní buňky a nemoci související s imunitním systémem.
• Současný systematický přehled naznačuje, že kurkumin by mohl být použit jako bezpečný prostředek k léčbě revmatoidní artritidy.
• Kurkumin indukuje programovanou buněčnou smrt a inhibuje prozánětlivou produkci prostaglandinu E2 v synoviálních fibroblastech pacientů s revmatoidní artritidou.
• Kurkumin potlačuje aktivitu fosforylázové kinázy, která koreluje s vyléčením psoriázy.
• Léčba kurkuminem je bezpečná a lepší než medikamentózní terapie u pacientů s aktivní RA.
• Bylo prokázáno, že kurkumin je účinný jako adjuvantní terapie při léčbě psoriasis vulgaris a významně snižuje sérové hladiny IL-22.
Kyselina alfa-lipoová
• Kyselina R-alfa lipoová a aceytl-L-karnitin mohou zabránit dysfunkci beta-buněk.
• Benfotiamin a kyselina alfa-lipoová normalizují dráhy způsobující komplikace u diabetu 1.
Kyselina gamma-linolenová, GLA
• GLA je bezpečná a účinná při léčbě atopické dermatitidy u kojenců a malých dětí.
• GLA je bezpečná a účinná při léčbě atopické dermatitidy.
Kyselina ursolová
• Kyselina ursolová může být užitečná při léčbě autoimunitní tyreoiditidy.
Laserová terapie
• Nízkoúrovňová laserová terapie může být použita jako dobrá alternativní léčebná metoda u pacientů se syndromem karpálního tunelu s revmatoidní artritidou.
Lékořice
• Lékořice a sójová omáčka byly hlášeny jako život zachraňující směs u pacienta s Addisonovou chorobou.
Mahónie cesmínolistá, Mahonia aquifolium
• Homeopatická forma M. aquifolium je účinná a dobře tolerovaná u pacientů s mírnou až středně těžkou psoriázou.
Masáže
• Masážní terapie může být přínosem pro kožní onemocnění u malých dětí
• Masáž éterickými oleji působí terapeuticky při dětském atopickém ekzému.
Meditace, relaxace
• Bylo zjištěno, že program jógy založený na relaxaci je proveditelný a bezpečný pro účastníky s revmatoidní artritidou.
• Meditační program specifický pro ALS je prospěšný pro kvalitu života a psychickou pohodu lidí s ALS.
• Pacienti s revmatoidní artritidou popsali, jak cvičení jógy pomohlo zlepšit fyzické a psychosociální symptomy související s jejich onemocněním.
Moringa olejodárná, Moringa oleifera
• Pokročilý účinek biokonverze Moringa oleifera Rhizopus oligosporus na léčbu atopické dermatitidy.
Naringin
• Terapeutické účinky naringinu u revmatoidní artritidy.
Neohesperidin
• Terapeutický účinek neohesperidinu na TNF-α-stimulované fibroblasty podobné synoviocytům lidské revmatoidní artritidy.
Nikotinamid
• Nikotinamid a vitamín E přispívají k prodloužení hladiny C-peptidu u dětí s nedávno propukajícím diabetem 1. typu.
Oliva
• Směs přírodního medu, včelího vosku a olivového oleje se jeví jako užitečná při léčbě dermatitidy a psoriasis vulgaris.
Omega-3 mastné kyseliny
• Vitamin D a omega-3 polynenasycené mastné kyseliny v modulaci diabetu 1.
• Terapeutický potenciál ω-3 polynenasycených mastných kyselin u lidských autoimunitních onemocnění.
• Olej z tresčích jater (omega-3 mastné kyseliny) snižuje potřebu NSAID u pacientů s revmatoidní artritidou.
• Olej z tresčích jater je bezpečný a účinný při léčbě revmatoidní artritidy.
• Vysoký příjem nenasycených mastných kyselin a vitamínu E je spojen s 50-60% snížením rizika rozvoje ALS.
• Příznivé účinky rybího oleje a brusinkové šťávy na aktivitu onemocnění a zánětlivé biomarkery u lidí s revmatoidní artritidou.
• Krillový olej snižuje příznaky chronického zánětu a artritidy.
• Omega 3 mastné kyseliny zlepšují profil kardiovaskulárního rizika u subjektů s metabolickým syndromem, včetně markerů zánětu a autoimunity.
• Omega 3 mastné kyseliny mohou mít terapeutickou hodnotu při léčbě psoriázy Guttate.
• Omega-3 mastné kyseliny zlepšují příznaky systémového lupus erythematodes a mohou zlepšit kardiovaskulární funkce.
• Omega-3 mastné kyseliny v mateřském mléce chrání před atopickým ekzémem a alergickou senzibilizací v kojeneckém věku.
Ořechy
• Kešu může mít protizánětlivou aktivitu u pacientů s revmatoidní artritidou.
• Konzumace ořechů je spojena s nižším rizikem metabolického syndromu a jeho složek u diabetu 1. typu.
Ostružiník korejský, Rubus coreanus
• Vodní extrakt z Rubus coreanus zabraňuje zánětlivým kožním onemocněním.
Oves
• Konzumace ovsa neindukuje tvorbu autoprotilátek TG2 na slizniční úrovni u dětí s celiakií.
• Suspenze kolodiálních zrn ovsa a rýže lze bezpečně použít jako doplněk při léčbě mírné atopické dermatitidy u dětí do 2 let.
• Příjem ovsa může zvýšit příjem živin u pacientů s celiakií v remisi. Oves zlepšuje nutriční hodnotu bezlepkové diety.
• Oves se jeví jako bezpečný v bezlepkové dietě u dětí nově diagnostikovaných celiakií.
Ozařování ultrafialovým zářením A1
• Terapie ozařováním ultrafialovým zářením A1 pro systémový lupus erythematodes.
Pivoňka
• Celkové glukosidy z pivoňky by mohly být prospěšné pro revmatoidní artritidu.
• Celkové glukosidy pivoňky snižují apoptózu hepatocytů a inhibují zrání dendritických buněk u autoimunitní hepatitidy.
• Celkové glukosidy z pivoňky mohou mít potenciál jako terapeutické činidlo pro léčbu revmatoidní artritidy.
• Celkové glukosidy pivoňky: Přehled její fytochemie, role v autoimunitních onemocněních a mechanismů účinku.
• Účinnost a bezpečnost celkových glukosidů paeony v kombinaci s methotrexátem a leflunomidem pro aktivní revmatoidní artritidu.
• Celkové glukosidy při léčbě revmatoidní artritidy mohou zmírnit výskyt nežádoucích účinků na játra a leukopenie.
• Celkové glykosidy paeony lze použít k léčbě psoriázy se sníženými nežádoucími účinky a mírou recidivy.
• Extrakt z pivoňky je ekvivalentní hydroxychlorochin sulfátu, ale s vyšší bezpečností při léčbě Sjogrenova syndromu.
Právenka latnatá, měkkýn latnatý, Andrographis paniculata
• Andrographis snižuje subjektivní i objektivní příznaky revmatoidní artritidy.
Pupalka
• Pupalka má terapeutické účinky u atopické dermatitidy.
• Pupalkový olej má terapeutickou hodnotu při léčbě atopického ekzému.
Reflexní terapie
• Aromaterapeutická masáž a reflexní terapie mohou být použity ke zvládání bolesti a únavy u pacientů s revmatoidní artritidou.
Quercetin
• Quercetin podporuje normalizaci několika indikátorů diabetu.
Resveratrol
• Tento přehled se zaměřuje na roli resveratrolu v modulaci rakoviny a také několika orgánově specifických nebo systémových autoimunitních onemocnění.
• Tato metaanalýza naznačuje, že resveratrol může být klinicky účinnou terapií revmatoidní artritidy.
• Resveratrol inhibuje buněčný oxidační stres v monocytech kultivovaných od pacientů s diabetem 1. typu
Růže šípková
• Šípek má protizánětlivé účinky, které nemají ulcerogenní účinky a neinhibují krevní destičky ani neovlivňují koagulační kaskádu nebo fibrinolýzu.
Selen
• Selen je léčebný u Hashimotovy tyreoiditidy.
• Hladiny selenu byly spojeny s několika kožními onemocněními a závažností onemocnění.
• Suplementace selenem významně snižuje hladiny tyreoidálních autoprotilátek u pacientů s chronickou autoimunitní tyreoiditidou.
• U dětí s celiakií jsou hladiny karnitinu a selenu sníženy.
• Suplementace L-selenomethioninem způsobuje u pacientů s Hashimotovou chorobou významný pokles hladin peroxidázy štítné žlázy.
• U pacientů s celiakií je hladina selenu nízká.
Sluneční záření
- souvislost s Vitamín D
(Vitamín D získaný užíváním syntetických doplňků je oproti tomu nejen neúčinný, ale podle některých vědeckých prací dokonce škodlivý)
• Nízká prevalence psoriázy u dětí a dospívajících v jižní Kalifornii může být způsobena jejich vyšší úrovní vystavení slunečnímu záření.
• Balneoterapie, sluneční záření a bahenní terapie u Mrtvého moře mají terapeutické účinky u pacientů s psoriatickou artritidou.
Sója
• Nezmýdelnitelné extrakty z avokáda a sójových bobů mohou inhibovat škodlivé účinky interleukinu-1 při osteoartikulárních onemocněních.
• Lékořice a sójová omáčka byly hlášeny jako život zachraňující směs u pacienta s Addisonovou chorobou.
Stévie
• Stévie zvyšuje sekreci inzulínu a využití inzulínu u modelu potkanů s deficitem inzulínu.
Střevní mikrobiom, probiotika
• Role střevní mikrobioty u neurodegenerativních onemocnění.
• Role střevní imunitní aktivace u hlavních psychiatrických poruch.
• Metaanalýza naznačuje skromnou roli probiotik u dětské atopické dermatitidy.
• Bakterie mléčného kvašení jako probiotika snižují riziko vzniku kojeneckého ekzému.
• Probiotika snížila prozánětlivé cytokiny IL-6 u revmatoidní artritidy.
• Příznivý efekt užívání probiotik v prevenci atopické dermatitidy je podobný bez ohledu na dobu užívání probiotik (těhotenství nebo raný život) nebo subjekt(y) užívající probiotika (matka, dítě nebo obojí).
• Suplementace Lactobacillus sakei u dětí se syndromem ekzém-dermatitidy je spojena s podstatným klinickým zlepšením
• Tyto výsledky prokazují specifické změny ve střevních a orálních mikrobiomech u jedinců s RA a navrhují potenciální způsoby použití složení mikrobiomu pro prognózu a diagnostiku.
• Kombinace Lactobacillus reuteri a Lactobacillus rhamnosus snižuje zánět u pacientů s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou.
• Aditivní účinek Lactobacillus acidophilus L-92 na děti s atopickou dermatitidou současně s potravinovou alergií.
• Bacillus coagulans je životaschopnou doplňkovou terapií pro zmírnění příznaků revmatoidní artritidy.
• Bifidobacterium zmírnilo Guillain-Barrého syndrom regulací Th buněk.
• Děti s atopickou dermatitidou vykazují klinické zlepšení po expozici Lactobacillus.
• Suplementace Lactobacillus plantarum IS-10506 snížila SCORAD u dětí s atopickou dermatitidou.
• Lyzát buněk Lactobacillus rhamnosus tak může být použit jako bezpečné a účinné imunobiotikum pro léčbu a prevenci dětského ekzému.
• Suplementace Lactobacillus rhamnosus podávaná těhotným matkám a jejich potomkům během prvních 6 měsíců života je účinná v prevenci atopického onemocnění u dětí s vysokým rizikem.
• Probiotická a prebiotická suplementace zlepšuje symptomy dětí s atopickou dermatitidou.
• Probiotická suplementace zlepšuje zánětlivý stav u pacientů s revmatoidní artritidou.
• Probiotická suplementace může být doplňkovou terapií u pacientů s revmatoidní artritidou a může pomoci zmírnit příznaky a zlepšit zánětlivé cytokiny.
• Probiotická suplementace může stabilizovat funkci střevní bariéry a snížit gastrointestinální symptomy u dětí s atopickou dermatitidou.
• Probiotika mohou mít terapeutickou roli při hojení funkce střevní bariéry u pacientů s celiakií.
• Probiotika modulují složení střevní mikroflóry a imunitní odpovědi u pacientů s atopickou dermatitidou.
Syrovátkové proteiny
• Syrovátkový proteinový extrakt má potenciální přínos pro mírnou až středně těžkou psoriázu.
• Perorálně podávané syrovátkové proteiny mají srovnatelný účinek na sekreci C-peptidu u zdravých jedinců jako standardní testy stimulace C-peptidu.
• Syrovátkový proteinový koncentrát má terapeutický účinek u mírné až středně těžké psoriázy.
Trojkřídlec Wilfordův, Tripterygium wilfordii
• Tripterygium wilfordii může přispět ke snížení autoimunity u nemocí, jako je roztroušená skleróza.
Třapatkovka nachová, třapatka nachová, Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea
• Dietní konzumace echinacey u myší postižených autoimunitním (typ I) diabetem má za následek dlouhotrvající imunostimulaci pouze NK buněk a žádný náznak zvýšené autoimunity.
Třezalka tečkovaná, Hypericum perforatum
• Třezalka tečkovaná a její složka hyperforin mají slibný terapeutický potenciál pro omezení imunitně zprostředkované dysfunkce β-buněk.
Tykev obrovská, Cucurbita maxima
• C. maxima může rychle a účinně snížit vysokou hladinu glukózy v krvi u kriticky nemocných diabetických pacientů.
Vanadylsulfát
• Vanadylsulfát má ochranný účinek na poškození jater u diabetických potkanů.
Včelí produkty
• Směs přírodního medu, včelího vosku a olivového oleje se jeví jako užitečná při léčbě dermatitidy a psoriasis vulgaris.
• Včelí jed má v kombinaci s léky při léčbě revmatoidní artritidy synergický i lék šetřící účinek.
• Léčba akupunkturou včelím jedem u pacientů s revmatoidní artritidou je bezpečná a účinná.
• Bylo zjištěno, že léčba kanukovým medem je pro léčbu psoriázy jak proveditelná, tak přijatelná.
• Dlouhodobá konzumace medu může mít pozitivní vliv na metabolické poruchy DM 1. typu.
• Manuka med je potenciálně účinný při léčbě lézí atopické dermatitidy.
Vegetariánská a veganská strava
• Vegetariánská strava má příznivý účinek u pacientů s revmatoidní artritidou.
• Vegetariánská strava zlepšuje příznaky atopické dermatitidy u dospělých.
• Revmatoidní pacienti subjektivně profitovali z veganské stravy bohaté na antioxidanty, laktobacily a vlákninu.
Velbloudí mléko
• Velbloudí mléko mělo významné příznivé účinky u pacientů s diabetickou nefropatií.
• Velbloudí mléko je bezpečné a účinné při zlepšování dlouhodobé kontroly glykémie s významným snížením dávek inzulinu u pacientů s diabetem 1. typu.
• Každodenní požívání velbloudího mléka může pomoci metabolické kontrole u mladých diabetiků 1. typu.
Vitamín A
• Účinky vitaminů na imunitní systém: vitaminy A a D hrají hlavní roli.
Vitamín B, skupina
• Suplementace vitamínů B snižuje hladiny plazmatického homocysteinu u celiakie.
• U celiakie je důležité sledovat stav vitaminu B a hladinu homocysteinu.
• Benfotiamin a kyselina alfa-lipoová normalizují dráhy způsobující komplikace u diabetu 1.
• Chronická idiopatická kopřivka je spojena s nízkou hladinou vitaminu B12 a současnou autoimunitou.
Vitamín D
• Nedostatek vitaminu D je spojen s inzulínovou rezistencí a dysfunkcí beta buněk.
• Nedostatek vitaminu D se podílí na patogenezi diabetu 2. typu
• Vitamin D a beta-sitosterol mohou mít příznivé účinky u autoimunitních onemocnění, jako je roztroušená skleróza.
• Vitamin D a imunita u kojenců a dětí.
• Vitamin D a omega-3 polynenasycené mastné kyseliny v modulaci diabetu 1.
• Nedostatek vitaminu D a patogeneze Crohnovy choroby.
• Nedostatek vitaminu D je vysoce rozšířený u endokrinních poruch a zdá se, že jeho suplementace má četné příznivé účinky.
• Nedostatek vitaminu D může přispět k rozvoji a geografickému rozšíření Crohnovy choroby.
• Nedostatek vitaminu D: účinky na oxidační stres, epigenetiku, genovou regulaci a stárnutí.
• Podíl endokrinního systému vitaminu D na autoimunitních revmatických onemocněních.
• Vitamin D vykonává důležité regulační funkce na buňky z vrozené i z adaptivní imunitní odpovědi
• Vitamin D může mít terapeutickou roli u nemocí, jako je psoriáza a rosacea regulací katelicinu.
• Účinky vitaminů na imunitní systém: vitaminy A a D hrají hlavní roli.
• Signalizace vitaminu D v gastroreumatologii: od imunomodulace k potenciálním klinickým aplikacím.
• Lokální aplikace hybridního nanosystému s obsahem vitaminu D 3 k vyrovnání psoriázy vyvolané imikvimodem.
• Suplementace přibližně 1600 IU/den 25-hydroxyvitamínu D vede ke klinicky významnému snížení závažnosti atopické dermatitidy.
• Suplementace vitaminu D snížila pozitivitu anti-dsDNA na systémový lupus erythematodes a mohla by případně snížit recidivu revmatoidní artritidy.
• Jednorázová dávka cholekalciferolu (300 000 IU) v kombinaci se standardní léčbou významně zlepšuje celkový zdravotní stav pacientů.
• Snížená hladina vitaminu D je rizikovým faktorem pro recidivu revmatoidní artritidy.
• Asociace antioxidantů a hladiny vitaminu D se zánětem u dětí s atopickou dermatitidou.
• Suplementace cholekalciferolu zlepšila funkci štítné žlázy u subjektů s euthyroidní autoimunitní tyreoiditidou postižených těžkou hypovitaminózou D.
• Korekce nedostatku vitaminu D u pacienta vede ke zlepšení glukózové tolerance a funkce beta-buněk.
• Korelace vitaminu D se zánětlivými faktory, oxidačním stresem a podskupinami T buněk u pacientů s autoimunitní hepatitidou
• Nízké hladiny vitaminu D mohou u pacientů s těžkou atopickou dermatitidou souviset s vysokou senzibilizací roztočů domácího prachu.
• Nízké hladiny vitaminu D v séru u kohorty pacientů s Myasthenia gravis v Argentině.
• Nízký stav vitaminu D byl významně spojen s autoimunitou štítné žlázy a dysfunkcí v korejské populaci.
• Nízká hladina vitaminu D byla spojena s aktivitou onemocnění, zvýšenou inzulinovou rezistencí a endoteliální dysfunkcí u pacientů s revmatoidní artritidou.
Vitamín E
• Nikotinamid a vitamín E přispívají k prodloužení hladiny C-peptidu u dětí s nedávno propukajícím diabetem 1. typu.
• Vitamin E je velmi slibný při léčbě atopické dermatitidy.
• Vitamin E silně inhibuje iniciaci autoimunitních onemocnění, jako je sklerodermie, diskoidní lupus erythematodes, porphyria cutanea tarda, několik typů vaskulitidy a polymyositida.
• Vysoký příjem nenasycených mastných kyselin a vitamínu E je spojen s 50-60% snížením rizika rozvoje ALS.
• Suplementace konjugovanou kyselinou linolovou a vitaminem E snižuje zánět u pacientů s aktivní revmatoidní artritidou.
• Hladiny vitaminu E v séru mají ochranný účinek na riziko ALS.
Vylučovací (eliminační) dieta
• Vylučovací dieta a nutraceutická terapie mají významné terapeutické účinky u juvenilní Crohnovy choroby.
Withanie snodárná, Ashwaganda
• Účinek Ashwagandy inhibující glykaci je podobný jako u metforminu.
• Přehled uzavírá výsledky nedávných studií o Ashwagandze, které naznačují její rozsáhlý potenciál jako neuroprotektivního při různých poruchách mozku.
Zázvor
• Zázvor má antidiabetické vlastnosti a vlastnosti snižující hladinu lipidů na zvířecím modelu diabetu 1. typu.
Zelený čaj
❕ pozor, čaj v sobě akumuluje fluoridy a hliník
• EGCG inhibuje expresi autoantigenu způsobem relevantním pro léčbu Sjogenova syndromu.
• Každodenní konzumace extraktů ze zeleného čaje po dobu 12 týdnů zlepšuje aktivitu systémového lupus erythematodes a některé aspekty kvality života.
• Konzumace kávy více než jednoho šálku za měsíc a zeleného čaje mohou mít preventivní účinky na rozvoj revmatoidní artritidy.
Ženšen korejský, Talinum paniculatum
• Korejský červený ženšen lze bezpečně používat jako zdravou potravinu k dosažení klinického zlepšení atopické dermatitidy i ke zlepšení celkové kvality života.
Antibiotika
• Předepisování antibiotik je spojeno s vyšším rizikem revmatoidní artritidy.
Bisfenol A, BPA
• Tato zjištění mohou naznačovat roli expozice BPA při autoimunitním onemocnění štítné žlázy.
• Expozice bisfenolu A je spojována se zvýšeným rizikem cukrovky.
Cukr
• Příjem cukru může zhoršit pozdější fázi vývoje diabetu 1. typu.
Elektromagnetické záření
• V této metaanalýze bylo pozorováno zvýšené riziko amytrofické laterální sklerózy u pracovníků vystavených extrémně nízkofrekvenčním elektromagnetickým polím.
• Existuje souvislost mezi pracovním vystavením elektromagnetickým polím s vysokou frekvencí a amyotrofickou laterální sklerózou.
• Mikrovlnné záření z mobilních telefonů může u pacientů se syndromem atopického ekzému/dermatitidy zesílit alergeny indukované reakce pupenů ve spojení s látkou P a vazoaktivním střevním peptidem.
Kouření
• Kouření cigaret je spojeno se zvýšeným rizikem ALS.
Kvasinky
Přemnožení kvasinek a autoimunitní onemocnění jdou často ruku v ruce a vzájemně se zhoršují. Lidé, kteří se potýkají s mozkovou mlhou, zažívacími problémy, únavou a touhou po sladkostech, bojují s kvasinkovou infekcí. Častou příčinou přemnožení kvasinek jsou antibiotika. Kdykoli si vezmete antibiotika, riskujete, že si vymažete dobrou střevní flóru a že se přemnoží kvasinky. Užíváním probiotik nebo příjmem probiotické stravy regenerujeme střevní mikroflóru, která si s kvasinkami poradí.
Lepek, viz také Bezlepková dieta výše
• Citlivost na lepek má neurologické a psychiatrické projevy.
• Tolerovatelné množství lepku pro osoby s celiakií se může značně lišit
• Přibližně 1 ze 3 pacientů s atopickým ekzémem je pozitivní na protilátky proti gliadinu a/nebo proti mléku, což naznačuje, že mohou hrát kauzální roli v onemocnění.
• Markery citlivosti na lepek a celiakie jsou zvýšené u nedávno vzniklé psychózy a multiepizodní schizofrenie.
• Pacienti s psoriázou vykazují zvýšenou citlivost na lepek.
Maltodextrin
• Všudypřítomná dietní složka maltodextrin zvyšuje adhezi Escherichia coli.
Margarín
• Spotřeba margarínu a ne másla je spojena se zvýšenou mírou ekzémů a alergické senzibilizace u dětí.
Mikrovlnná trouba
• Vaření v mikrovlnné troubě zvyšuje reakce glukózy, inzulínu a C-peptidu a snižuje pocit sytosti a hladiny beta karotenu oproti syrovým.
Mléko
• Expozice kravskému mléku prostřednictvím kojenecké výživy je spojena s diabetem 1. typu u kojenců.
• Výživa z kravského mléka indukuje primární imunizaci inzulínem u kojenců s genetickým rizikem diabetu 1. typu.
• Protilátky proti bílkovině kravského mléka jsou rizikovým faktorem dětského inzulin-dependentního diabetes mellitus.
• Bezmléčná dieta snižuje autoimunitu folátových receptorů u syndromu cerebrálního nedostatku folátu.
• Přibližně 1 ze 3 pacientů s atopickým ekzémem je pozitivní na protilátky proti gliadinu a/nebo proti mléku, což naznačuje, že mohou hrát kauzální roli v onemocnění.
• Nižší prevalence atopické dermatitidy u kojených dětí, jejichž alergické matky omezují mléčné výrobky.
• Mléko a bakteriální proteiny mohou produkovat neuron-specifické antigeny u dětí s autismem.
Očkování
• Existuje několik kazuistik autoimunitních onemocnění po očkování.
• Očkování může přispívat k autoimunitním onemocněním.
• Očkování může přispět k vyvolání celé řady autoimunitních poruch.
• Autoimunita vyvolaná vakcínou: role molekulární mimikry a imunitní zkřížené reakce.
• Viry (divokého typu nebo typu rekombinantní vakcíny) mohou tiše aktivovat a spouštět autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému.
• Kazuistiky čtyř mladých žen, u kterých se po očkování proti HPV rozvinulo demyelinizační onemocnění.
• Tato studie naznačuje, že očkování souvisí se zvýšeným rizikem systémového lupus erythematodes a revmatoidní artritidy.
• Grafem potvrzený syndrom guillain-barre po očkování proti chřipce H1N1 v roce 2009 mezi populací Medicare, 2009-2010.
• Riziko Guillain-Barrého syndromu po očkování proti chřipce v letech 2010-2011.
• Případově-kontrolní studie autoimunitních nežádoucích účinků spojených s vakcínou proti kvadrivalentnímu lidskému papilomaviru.
• Institut medicíny zjistil, že rutinní dětské vakcíny jsou spojeny s řadou závažných nežádoucích reakcí.
Omega-6 polynenasycené mastné kyseliny
• Příjem ω-6 polynenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny linolové, během těhotenství může zvýšit riziko dětského ekzému.
Porod císařským řezem
• Porod císařským řezem je u dětí spojován s celiakií.
Pšenice
• Aglutinin z pšeničných klíčků (WGA) indukuje tvorbu protilátek anti-WGA, což může vést k určité zkřížené reaktivitě s jinými proteiny.
• Aglutinin z pšeničných klíčků (WGA) se může podílet na patogenezi celiakie.
• Aglutinin z pšeničných klíčků (WGA) může být zodpovědný za hyperplazii krypt nalezenou u dětí s celiakií v důsledku mitogenní reakce vyvolané aglutinem z pšeničných klíčků (WGA).
• Pšeničný gliadin vykazuje nespecifickou cytotoxicitu pro různé lidské buňky.
• Pšeničný lektin může být zodpovědný za zhoršení celiakie prostřednictvím sekundární intolerance, stejně jako za výskyt střevních lézí u zdravých jedinců, kterým byla podávána vysoká hladina lepku.
• Pšeničné, žitné a ječmenné proteiny mohou působit jako pomocné látky pro karcinogeny.
• Nepříznivá imunitní reakce na pšeničné proteiny je častěji zjevná (anti-tTG) u Sjögrenova syndromu.
• Děti s autismem a pacienti s autoimunitním onemocněním mají protilátky proti komplexům gliadin peptid-peptidáza, což může vést k neuroimunitní dysregulaci a autoimunitě.
• Děti s autismem vykazují zvýšení hladiny gliadinu (pšeničná bílkovina) a cerebelárních bílkovin současně. Tyto proteiny simulují protilátky, které mohou zkříženě reagovat, což vede k neurologickému poškození.
Statiny
- léky
• Existuje 17 randomizovaných studií léčby statiny, které ukazují zvýšený výskyt diabetu.
• Statiny zvyšují riziko cukrovky.
• Byla hlášena autoimunitní hepatitida spojená s užíváním atorvastatinu.
• Byl hlášen lupus erythematodes a další autoimunitní onemocnění související s léčbou statiny.
• Užívání statinů je spojeno s lupus-like syndromem.
• Užívání statinů je spojeno s významně zvýšeným rizikem revmatoidní artritidy.
• Užívání statinů může být spojeno s neuromuskulárními onemocněními a syndromem podobným amyotrofické laterální skleróze.
• Statiny mohou u citlivých jedinců způsobit neurodegeneraci podobnou ALS.
• Léčba statiny zhoršuje inzulinovou senzitivitu u pacientů s diabetes mellitus 1. typu.
• Léky snižující hladinu cholesterolu mohou přispívat ke kožním poruchám.
• Statiny jsou spojovány s imunitně zprostředkovanou nekrotizující myopatií.
Těžké kovy
• Expozice olovu je rizikovým faktorem pro amyotrofickou laterální sklerózu.
Viry
• Viry (divokého typu nebo typu rekombinantní vakcíny) mohou tiše aktivovat a spouštět autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému.
• Pracovní expozice zemědělským chemikáliím je spojena se zvýšeným rizikem ALS.
Zánět
• Většina pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou měla známky střevního zánětu.
Západní strava
Západní strava udržuje systém neustále v režimu útoku a vytváří tak pořád množství zánětů.
• Západní strava může vést ke zvýšenému zánětu, snížené kontrole infekce, zvýšenému výskytu rakoviny a alergickým a autozánětlivým onemocněním.
• Analýzy naznačují mírné, ale významně zvýšené hladiny prozánětlivých cytokinů v séru pacientů s psoriázou.
Znečištění ovzduší
• Znečištění ovzduší může být důležitým spouštěčem atopické dermatitidy.
• Život v blízkosti velkých průmyslových závodů, které vyrábějí vedlejší ropné produkty, je spojen s vyšší mírou autoimunitní tyreoiditidy.
Znečištění potravin
• Expozice pesticidům je spojena se zvýšeným rizikem amyotrofické laterální sklerózy.
Znečištění vody
• Pitná voda kontaminovaná virem Coxsackie B4 nebo upravená odpadní voda mohou hrát roli jako původce T1D u dětí.
Znečištění životního prostředí
• S narušením štítné žlázy jsou spojeny různé toxiny v životním prostředí.
Zvýšená propustnost střev
• Děti s T1DM vykazují generalizovaný deficit 25OHD, který má dopad na metabolický stav a glykemickou homeostázu.
• Míra císařského řezu a potratů je vyšší u pacientů s celiakií.
• Opakované potraty mohou nastat v důsledku nediagnostikované celiakie a mohou vymizet po bezlepkové dietě.
• U dětí s rodinnou anamnézou autoimunitních onemocnění je celkově zvýšené riziko autismu.
• Tato zjištění nepodporují současné pokyny, které doporučují použití hydrolyzované výživy k prevenci alergických onemocnění u vysoce rizikových kojenců.
• Tato metaanalýza zjistila statisticky významné zvýšení rizika demence u pacientů s revmatoidní artritidou.
• Četnost soužití celiakie a syndromu dráždivého tračníku a jeho vliv na průběh onemocnění
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.