Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Blín černý, Hyoscyamus niger je jednoletá nebo dvouletá jedovatá lepkavá bylina.
[3] Blín černý je prudce jedovatá, jednoletá nebo dvouletá, všeobecně známá rostlina z čeledi lilkovitých (Solanaceae). Roste všude na rumištích, pustinách, podél cest a na mezích. Blín se také často pěstuje hlavně v Americe, Anglii a Německu.
Je asi 50-60 сm vysoký a ve druhém roce nápadný velkými, špinavě žlutými květy s tmavě fialovým žilkováním. V prvém roce vyhání jen přízemní růžici listů šedozelené barvy s lepkavě pavučinovitým povlakem. Odrůda jednoletá kvete ještě téhož roku.
Stonek: Přímý, skoro oblý, silně olistěný, dlouhými, porostlá měkkými a lepkavými chloupky.
Výška: 20–90 cm
Listy: V přízemní růžici řapíkaté 6-15 cm dlouhé, na stonku střídavé poloobjímavé, vejčité nebo podlouhlé, zubaté, chobotnaté až vykrajované, barvy špinavě zelené, měkké, mazlavé.
Květy: Špinavě nažloutlé s fialovým síťováním, ústí kalichu do fialova nebo červenofialova ve vijanech vyrůstající z úžlabí listů s fialovými prašníky.
Doba květu: V - VIII
Plody: Tobolky s černohnědými velmi jedovatými semeny.
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Světle hnědý vřetenovitý kořen, maličko větevnatý.
Jiné znaky: Smrdí.
Podobné druhy: Záměna semen za mák, kořene za kořenovou zeleninu.
Zajímavosti: Jedovatá! Rituální rostlina různých národů.
Stanoviště: Plevel na polích a zahradách, rumiště, příkopy, návsi, podél cest.
Nároky: Sušší písčité a hlinité výživné půdy, slunná stanoviště.
Výskyt:
Rozšíření: Pochází ze západní a střední Asie. Do Evropy i Ameriky zavlečen.
Význam: Jed. Léčivá rostlina.
Jedovaté alkaloidy a glykosidy především v kořeni a semenech.
[3] Rostlina obsahuje dva prudce jedovaté alkaloidy hyoscyamin a hyoscin (scopolamin). Semena jich obsahují třikráte více než nať a mimo to asi 28 % nevysychavého mastného oleje (olej blínový).
Sbírá se v době květu. Suší se rychle ve stínu do 40°C.
Sbírají se krátce před dozráním seřezáním vrcholků, které se nechají dozrát, dosuší a vymlátí. Snadno vlhne.
Sbírá se v době květu. Suší se rychle ve stínu do 40°C.
[3] Užívá se nati a semen. Nať (herba neb folia Hyoscyami) za čerstva omamně, odporně zapáchá. Semena (semen Hyoscyami) jsou bez zápachu.
Listy a kvetoucí větévky se sbírají jen z rostlin dvouletých. Musí se sušiti velmi rychle na vzduchu. Ze sběru je třeba odstraniti hrubé stonky a spodní odumřelé a špatně zbarvené listy osní. Než se droga zabalí, třeba sítem odstraniti pisek, lpící na listech. Sušením se listy silně scvrkávají, takže sedm dílů čerstvého listí dává 1 díl drogy.
Semena, jichž je několik set v tobolce, se sbírají v srpnu v době úplné zralosti a suší pečlivě ve stínu. Poněvadž rostlina je velmi jedovatá, musí se dbáti největší opatrnosti. Nikdy se nesmí účastniti na sbírání děti. Po práci je nutno umýti si ruce pečlivě mýdlem. Droga se musí uschovávati odděleně od ostatních, chráněna v neprodyšných nádobách před světlem a vlhkostí.
Je záhodno prodati ji co nejrychleji. V obchodě se cení zboží »s velkými listy« a »dobře zelené«. Dále se rozlišuje droga »cum« a »sine floribus« (s květy a bez květů).
Antiastmatikum [2], spazmolytikum [2], parasympatikolytikum [2] - pouze na lékařský předpis, jedovaté.
Dráždí nervstvo, omezuje sekreci žláz, rozšiřuje zornice.
[3] Blín je prastará léčivá rostlina. Nati se užívá vnitřně jako uklidňujícího a uspávacího prostředku, hlavně však proti drážděni kašlem a záduše ve formě cigaret pro astmatiky. Z čerstvých rostlin se připravuje výtažek, jenž se vtírá zevně k utišení bolesti a na náplasti. Ze semen se dobývají alkaloidy, jichž se užívá hlavně v očním lékařství a při podrážděných stavech osob duševně chorých. Léků se nesmi užiti bez lékařské rady.
Dříve jako cigarety pro astmatiky [2].
Ve středověku byl užíván jako anestetikum [2], olej ze semen jako lék na revmatismus [2], proti zápalu plic, kašli, nechutenství, bolesti zubů či hadímu uštknutí.
Kouř semen má afrodiziakální účinky.
Z důvodu prudké jedovatosti rostliny a nebezpečnosti neodborného použití nevedou odkazy z léčiv na tuto stránku.
Velice nebezpečné otravy!!! První pomocí je vyvolání zvracení, podávání živočišného uhlí a zavolání lékaře.
Jed.
Semenem se vysévá na podzim na určené místo. Během vegetace je nutné pletí.
[3] Protože kultury blínu jakož i durmanu trpívají hmyzem, který často dovede celé kultury zničiti, jest pěstování blínu, přes to, že je po něm dosti čilá poptávka, problematické. Sazenice vypěstěné v parníku nebo na zvláštním záhonku se vysazují na 35x35 cm do kypré, na vápno bohaté půdy.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 252
[2] Naše rostliny v lékařství (MUDr. Jaroslav Korbelář, Zdeněk Endris, Avicenum 1981), strana 94
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 113
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 26
Blín černý v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 26
Blín jest rostlinou 1—2 letou, až 60 cm. vysokou. Kořen má mrkvovitý, maličko větevnatý, barvy bělavé. Lodyha jest jako celá rostlina dlouhými, měkkými a lepkavými chloupky porostlá. List jest vejčitý nebo podlouhlý, chobotnatý až vykrajovaný, barvy špinavě zelené, měkký, mazlavý. Květ jest barvy bleděšpinavožluté, fialově žilkovaný; kvete od května do srpna.
Blín černý spokojuje se s nejšpatnější půdou. Rozmnožuje se semenem, které se na podzim na určené místo vysévá. Po čas vegetace jest pletí nutné. Semena a listu užívá se v lékařství. Divoce roste na rumištích, návsích, u cest.
Cena: klgr. 66 kr.
V dobytčím lékařství upotřebí se u koní při jankovitosti, dýchavičnosti, kolice; thé z odvaru proti křeči měchýřové, při močení krve, zánětu ledvin, měchýře, ochrnutí hříbat trpí-li zácpou, obkladu kašičky při ztrnutí křečovitém, proti vředům, při padoucnici; u dobytka hovězího při dobytčím moru, zápalu mozku.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Solanales - lilkotvaré
čeleď Solanaceae - lilkovité
rod Hyoscyamus - blín
Hyoscyamus niger
Blín černý
Blen čierny
Black Henbane, Henbane
天仙子
بنج أسود
Черна попадийка
Bulmeurt
Nigra hiskiamo
Koera-pöörirohi
Hullukaali
Jusquiame noire, Hannebane
Bilzekruid
Crna bunika
Giusquiamo nero, Fava parcina
ヒヨス
Juodoji drignėlatviešu: Melnā driģene
Bolondító beléndek
Schwarzes Bilsenkraut
Bulmeurt
Lulek czarny
Măselariță
Белена чёрная
Črni zobnik
Буника
Beleño negro, Beleno negro
Bolmört
Ban otu
Блекота чорна
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.