Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Chrpa modrá, Centaurea cyanus
[3] Chrpa polní je známá jednoletá plevel, která je obtíží pro rolníky, hlavně v ozimu. Ale objevuje se hojně také v jaří, poněvadž se dnes dříve seje. Je v ní vždy ještě na podzim a může se proto plením vyhubiti pro ten který vegetační rok.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Květy obsahují modré barvivo (cyanin), vosk, sliz a trochu třísloviny. Jsou bez zápachu a nasládlé, poněkud slané chuti.
[3] Jako drogy užívá se modrých paprskujících květů obvodových (flores Cyani) bez lůžka. Otrhávají se po rozkvětu a suší rychle v tenkých vrstvách rozestřené ve stínu, aby se zachovala krásná modrá barva. Starší květy pozbývají pěkné barvy.
[3] Drogy užívá se hlavně při výrobě voňavých koření (potpouri).
Zboží třeba chrániti před světlem, neboť jinak snadno vybledne. V obchodě drogami vyžaduje se výhradně »modré« zboží, mimo to přicházejí přísně rozlišené kvality flores Cyani »cum« a »sine calycibus« (s kalichy a bez nich).
[3] Uměle se nepěstuje.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 7, strana 456
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 52
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Centaurea - chrpa
Centaurea cyanus, Cyanus segetum, Leucacantha cyanus
Chrpa modrá, chrpa polní
Nevädza poľná
Cornflower, Bachelor's Button, Batchelor Button, Corn-flower, Garden Cornflower
Cejano
Različak, plavi različak
Kornblume
Chaber bławatek
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.