Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Děhel lesní, Angelica sylvestris
[3] Děhel obecný neboli andělíka menši je vytrvalá, na vlhčích lukách, u potoků, na březích řek, při okrajích rybníků a u příkopů hojná bylina z čeledi okoličnatých (Umbelliferae).
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy: Bílý okolík
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti: Pro někoho aromaticky voní, pro jiného páchne.
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Rostlina obsahuje podobně jako Archangelica officinalis etherický olej, pryskyřici, kyselinu angelikovou a angelicin.
[3] Jako drogy užívá se oddenku (radix Angelicae silvestris) a semen (semen Angelicae silvestris).
Oddenky je nejlépe vyhrabávati na jaře druhého roku; oprané se pečlivě suší na lískách přirozeným teplem a uchovávají v neprodyšných nádobách. Semena je nejlépe sbírati před úplným uzráním a nechati je dozráti rozprostřená na šátcích. Jak oddenky, tak i semena brzo napadá hmyz. Doporučuje se tudíž odeslati toto zboží co nejdříve. Jeho kultura se nerentuje.
Proti zahlenění plic
Onemocnění dýchacích cest
Uklidňující účinky
[3] Dříve se jí užívalo jako výborného prostředku proti zahlenění plic a při jiných onemocněních cest dýchacích a ještě dnes je hojně užívaný lidový prostředek. Méně známé je upotřebení prášku ze semen k vyhubení vší.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 396
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 15
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Apiales - miříkotvaré
čeleď Apiaceae - miříkovité
rod Angelica - děhel
Angelica sylvestris, Angelica silvestris
Děhel lesní, děhel obecný, andělika menší, anjelika menší
Angelika lesná
Wild Angelica, Woodland Angelica
Šumska anđelika, divlja anđelika, šumski kravujac
Dzięgiel leśny
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.