Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Fenykl obecný, Foeniculum vulgare
[3] Fenykl je prastará, již ve starém Egyptě pěstovaná, dvouletá, někdy též vytrvalá rostlina z čeledi okoličnatých (Umbelliferae); pochází ze Středozemí a Orientu a je 1-2 m vysoká. Pěstuje se poměrné ojediněle, hlavně v Rusku, na Moravě, v jižni Francii, Řecku, Sasku, Haliči, Macedonii a Itálii jako okopanina.
Stonek: Větvený oblý jemně rýhovaný ojíněný
Výška: Až 2 metry
Listy: S nitkovitými úkrojky
Květy: Sytě žluté okolíky
Doba květu: VII - IX
Plody: Podlouhlé dvounažky zprvu modře ojíněné, později šedohnědé
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Dužnatý kořen
Jiné znaky:
Podobné druhy: Kopr vonný
Zajímavosti: Aromaticky voní
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření: Původem ze Středozemí.
Význam:
Silice, anthol, fenchon.
[3] Plody fenyklové obsahují těkavý olej (oleum Foeniculi, 2-6%), jenž se z nich destilluje ve velkém (jediná německá firma, např., spotřebuje ročně asi 700.000 kg semen). Destilační zbytky, jež obsahují 14-20% proteinu a 12-81,5 % tuku, jsou cenným krmivem.
Seřezávají se v září zralé okolíky nahnědlé barvy a po dosušení se vymlátí.
[3] Jako drogy užívá se nasládle, kořenně vonících plodů (fructus Foeniculi). Podobají se kmínu, ale jsou větší.
Sklizeň je obyčejně v září. Poněvadž okolíky postupně dozrávají, musíme jednotlivé, jakmile nabývají zelenavě hnědé barvy, uříznouti a dostaneme z nich, podobně jako u lnu, tzv. »drhnutím« »česaný fenykl«, jenž je lépe placen a užívá se ho výhradně k lékařským účelům. Ostatní rostliny necháme státi na poli až do října. Pak se posečou, sváží ve snopy a jako obilí na poli postaví.
Když plody dostatečně uschly, mlátí se a rozestrou na půdě k vyschnutí, pak se čistí a uchovávají v pytlích, které je třeba chrániti před myšmi. Takovým způsobem získané plody jmenují se »slamnatý fenykl« a cení se méně než »česaný« fenykl.
Uvolnění křečí hladkého svalstva
Proti nadýmání a plynatosti - karminativum
K podpoře peristaltiky střev
Posílení žaludeční činnosti
Proti zácpě
Při průjmech
Zvyšuje vylučování mléka - laktagogum
Uvolňuje hleny
Proti zevním i vnitřním parazitům
Estrogenní účinky
Pro vykašlávání - expektorans
Oční záněty - omývání očí
Používá se jako chuťové korigens
[3] Upotřebuje se jich hojně v lékařství (hlavně v dětské praxi).
Nálev se připravuje vylouhováním 1 čajové lžičky ve 250 ml vody; pije se 2x denně.
Používá se také v prášku
Ve větších dávkách vyvolává křeče a omámení.
Výroba likérů. Zbytky po destilaci se přidávají do krmiva pro dobytek
[3] Upotřebuje se jich při výrobě likérů, k zlepšování chuti chleba a jako kuchyňského koření. Stonků fenyklových může se užívati k topení nebo jako řezanky v palírnách.
[3] Fenykl vyžaduje, má-li poskytovati uspokojující výtěžek, hodně tepla, slunnou polohu (rovinu nebo mírný svah k jihu) a na živiny bohatou, hlubokou, poněkud vlhkou a dobře obdělávanou písčitou půdu hlinitou. V severních krajinách neuzraje vždycky, nelze tudíž jeho pěstování doporučiti pro drsnější polohy.
Pole, určené pro fenykl, se již na podzim hluboce zpracuje, na jaře se zvláčí a semeno se počátkem dubna zaseje strojem do řádků vzdálenosti 40 cm. Je dobře, jsou-li řádky ve směru od západu k východu. V létě se rostliny po dešti vyjednotí, takže stojí ve spoji 40x40 cm. Musí se pilně okopávati a jakmile se ukáže plevel, plíti. Na podzim se konečně lehce okopčí.
V krajinách, kde jest se obávati drsné zimy beze sněhu, je třeba celou kulturu lehce pokrýti mrvou. Vyrostly-li rostliny dosti vysoko, je možno nať (výše nad zemí) uříznouti a pokrýti jí řádky.
Často se také vysazuje. Semena se mělce vysejí brzy na jaře na pečlivě připravený, chráněný záhonek do řad 15 cm vzdálených a sazenice se rozsazují v červenci za vlhkého počasí (svaz 40 cm).
V létě třeba pečovati o dostatečné kypření a čištění pole. V září se okopčí. Květ počíná obyčejně koncem července a trvá několik neděl. Panuje-li v této době velmi teplé, slunné počasí, je to velmi výhodné pro tvoření semene.
Kultura fenyklová nese obyčejně užitek tři roky, ve druhém rodí největší. Po sklizni je dobře pohnojiti pole silně chlévskou mrvou. Budiž konečně podotknuto, že pole fenyklové má býti pokud možno volné a nikdy v blízkosti pole kmínového, poněvadž snadno bastardují.
Výnos fenyklu na 1 aru je asi 10 kg drogy. Průměrná cena za poslední rok byla asi 8-10 Kč za 1 kg.
[3] Fenykl je do jisté míry odolný vůči rostlinným i zvířecím nepřátelům. Jen ponravy působí někdy značnou škodu. Také cizopasná houba Rhizoctonia škodívá vývoji rostlin a tím i sklizni.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 352
[2] Naše rostliny v lékařství (MUDr. Jaroslav Korbelář, Zdeněk Endris, Avicenum 1981), strana 138
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 95
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Apiales - miříkotvaré
čeleď Apiaceae - miříkovité
rod Foeniculum - fenykl
Foeniculum vulgare, Anethum dulce, Anethum foeniculum, Anethum minus, Anethum panmori, Anethum panmorium, Anethum piperitum, Anethum rupestre, Foeniculum capillaceum, Foeniculum divaricatum, Foeniculum dulce, Foeniculum foeniculum, Foeniculum giganteum, Foeniculum officinale, Foeniculum panmorium, Foeniculum piperitum, Foeniculum rigidum, Ligusticum foeniculum, Meum foeniculum, Ozodia foeniculacea, Seseli dulce, Seseli piperitum
Fenykl obecný, římský kopr, vlašský kopr
Fenikel obyčajný
Green and Bronze Fennel, Sweet Fennel
شمرة شائعة
Резене
茴香
Almindelig fennikel
Fenkolo ordinara, Ordinara fenkolo
Harilik apteegitill
Fenkoli
Fenouil commun
Venkel
Obični komorač
Fenníka
Finocchio
フェンネル、ウイキョウ
Paprastasis pankolis
Parastais fenhelis
Édeskömény
Echter Fenchel
Fennikel
Fenkuł włoski
Funcho, anis-doce, erva-doce, maratro
Μάραθο
Fenicul
Фенхель обыкновенный
Navadni komarček
Коморач
Hinojo
Fänkål
Rezene
Фенхель звичайний
Tiểu hồi hương
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.