Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Hadí kořen větší, Bistorta major
Hadí kořen větší je pěkná, až 1 m vysoká vytrvalá rostlina z čeledi rdesnovitých (Polygonaceae). Roste na vlhkých lesních loukách hlavně v horských krajinách udávajíc jim často ráz. Je obzvláště nápadna 3-5 cm dlouhým růžovým květním klasem na konci hladkého stvolu.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Obsahuje mnoho třisloviny (19,7 %), kyselinu gallovou, šťavelan vápenatý (1,1%) a červené barvivo.
[3] Oddenek (rhizoma Ristortae) je za čerstva hákovitě zahnut, voní trochu jako řeřicha a chutná silně stahujícně. Oddenek se sbírá brzy na jaře nebo na podzim ze starších, zdravých rostlin, dobře se omyje, zbaví kořínků a pečlivě usuší. Sušením ztvrdne, ale smrskne se jen mírně.
[3] Drogy se užívá hlavně v lidovém lékařství, ale i ve zvěrolékařství jako výtečného stahujícího prostředku při krvotocích, úplavici a průjmech.
[3] Mladé listy požívají se v severních krajinách jako salát.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 2, strana 358
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 180
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré
čeleď Polygonaceae - rdesnovité
rod Bistorta - hadí kořen
Bistorta major, Bistorta officinalis, Persicaria bistorta, Polygonum bistorta
Hadí kořen větší, rdesno hadí kořen
Štiav hadí koreň, hadovník väčší, stavikrv hadí koreň
Common Bistort, Meadow Bistort, Snakeweed
Bistorto, poligono serpenta
Bistorte
Adderwortel
Livadni dvornik
Schlangen-Knöterich, Wiesen-Knöterich
Rdest wężownik
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.