Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Halucha vodní, Oenanthe aquatica, vytrvalá rostlina z čeledi miříkovitých, Apiaceae.
[3] Halucha vodní je vytrvalá bažinná a vodní rostlina z čeledi okoličnatých (Umbelliferae); je rozšířena skoro po celé Evropě v příkopech, rybnících atd.
Stonek: Rozkladitá větevnatá lodyha
Výška: 1,5 m
Listy: Rozkladitě 2-3x speřené, lístky vejčité, hluboce peřenoklanné s ušty kopinatými.
Květy: Bílé, na krátké stopce
Doba květu: VII-VIII
Plody: Vejčitě podlouhlý
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Zpočátku nitkovitý, později tlustý mrkvovitý, houbovitý
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště: U vod, rybníků, v příkopech
Nároky: Vyžaduje vlhkou půdu
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Plody obsahují etherický olej a v něm pellandren a androl.
Semeno se sbírá, když úplně dozrálo.
[3] Jako drogy užívá se plodů (fructi Phellandrii). Vodní kmín páchne a chutná silně pronikavě, zcela zvláštně, ne právě příjemně. V mnoha cizích knihách léčiv je vodní kmín dodnes officinelní.
Zralá semena se musí důkladně usušiti na vzdušné půdě.
[3] Dříve byly plody oblíbeným lékem při onemocnění cest dýchacích a při chorobách plicních; ještě dnes tvoří součást různých specialit proti záduše. V lidovém lékařství, hlavně však ve zvěrolékařství, se vodního kmínu užívá ještě poměrně dosti.
Rozmnožuje se semenem. Během vegetace se okopá a pleje.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 372
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 158
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 21
Halucha vodní v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 21
Halucha je rostlina víceletá. Kořen má počátkem mrcásko-nitovitý, později tlustý mrkvovitý, houbovitý. Lodyha vyrůstá až 1.5 m vysoko a jest rozkladito-větevnatou. Listy jsou rozkladitě 2—3kráte speřené, lístky vejčité, hluboce peřenoklanné s ušty kopinatými. Květ na krátké stopce jest barvy bílé; kvete v červenci a srpnu. Plodu, který jest vejčitě podlouhlý, upotřebí se v lékařství.
Halucha vyžaduje půdu vlhkou. Rozmnožuje se semenem. V čas vegetace se okopá a pleje. Semeno se sbírá, když úplně uzrálo. Divoce roste u vod, rybníků, v příkopech.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Apiales - miříkotvaré
čeleď Apiaceae - miříkovité
rod Oenanthe - halucha
Oenanthe aquatica, Phellandrium aquaticum, Oenanthe phellandrium
Halucha vodní, haluchovec vodní, kmín vodní
Halucha vodná
Fine-leaved Water-dropwort, Fineleaf Waterdropwort
Billebo-Klaseskærm
Felandrio
Vodena trbulja, vodeni kim
Kropidło wodne
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.