Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Heřmánek pravý, Matricaria chamomilla
[3] Heřmánek pravý je jednoletá rostlina z čeledi složnokvětých (Compositae); roste divoce skoro všude v Evropě na polích, a to hlavně na hlinitých půdách. Dříve byla na polích častým plevelem, v posledních letech však mizí vlivem pečlivého zpracovávání polí a je také nezřídka zatlačován zavlečeným a u nás zdomácnělým druhem heřmánek terčovitý, Matricaria discoidea.
Hlavním znakem heřmánku je lůžko květní, kuželovité a uvnitř duté, čímž se liší pravý heřmánek od jiných (heřmánek psí). Rozeznává se od podobných rostlin i zvláštní líbeznou vůní, hlavně rozetřený mezi prsty.
Stonek: Vzpřímený větvený
Výška: Až 50 cm
Listy: Střídavé s čárkovitými plochými úkrojky, jasně zelené
Květy: Uvnitř žluté, po obvodu bílé s dutým kuželovitě vyklenutým lůžkem
Doba květu: V - IX
Plody: Nažky 1 mm velké bez chmýru
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Tenký vřetenovitý kořen
Jiné znaky:
Podobné druhy: Rmenec sličný (heřmánek římský, Chamaemelum nobile) má nižší a uvnitř vyplněné květní lůžko
Zajímavosti:
Stanoviště: Pole
Nároky: Lehčí písčitá půda
Výskyt:
Rozšíření: Evropa, Asie, Severní Amerika, Austrálie
Význam:
Chamazulen, farnessen, bisabolol, matricin, hořčiny, glykosidy, apigenin.
[3] Heřmánek pravý obsahuje příjemně vonící těkavý olej a hořčiny a užívá se ho k přípravě voňavých látek, hlavně však v lékařství.
Sbírá se za sucha ručně nebo hřebenem třetí až pátý den po rozkvětu, když je nejlépe rozkvetlý. Suší se rychle ve stínu do 40°C. Má příjemnou vůni.
[3] Květní úbory jsou hledanou drogou (flores Chammomillae vulgaris).
Méně než květy vyžaduje se nať heřmánku (herba Matricariae nebo herba Chamomillae vulgaris).
Úbory květní se sbírají od května do srpna a to ihned, jak rozvily a nejsou ještě přezrálé, neboť jinak se při sušení snadno rozpadají. Nejkrásnější a nejcennější zboží dostaneme, trháme-li úbory jednotlivě. Leč tento způsob sbírání je namáhavý a zabírá mnoho času a vyplácí se jen, jsou-li k disposici laciné pracovní síly.
Obyčejně se sbírají úbory květní tam, kde heřmánek roste ve větších porostech, pomocí tzv. brusinkového hřebene. Je to otevřená bednička, jíž jedna postranní stěna schází; na jejím místě je do dna krabice zaražena řada asi 6 cm dlouhých, vpředu špičatých hřebíčků na vzdálenost 3-4 mm. Hřebíky tvoří vodorovný hřeben a jím načesané úbory padají do krabice. Aby se netrhaly zároveň stonky, upevňuje se na spodu hřebene broušený, úzký nůž. Pomocí hřebene se sbírá velmi rychle.
Sbírati se smí jen za suchého počasí, neboť vlhký květ ztrácí při sušení barvu. Čerstvé úbory nesmějí zůstati dlouho na hromadách nebo v pytlích, neboť brzy začínají kvasit, nabývají špatné barvy a ztrácejí podstatně na ceně. Je proto třeba sušiti je co možná rychle na lískách v jednoduchých vrstvách, na stinném, vzdušném místě. Do sušárny se dopravují květy jen volně v koších a nesmějí se pěchovati. Zboží bez stonků platí se nejlépe; proto je dobře vybrati předem úbory se stonky.
Poněvadž sušené zboží přitahuje snadno vlhkost a může se zkaziti ještě dodatečně, i když bylo sušeno bezvadně, je nezbytno, aby bylo uschováno na zcela suchém místě, nejlépe v bedně s vápnem. Před odesláním musí se zboží opatrným prosetím zbaviti opadalých květů. Sítko na květy lze koupiti. Nejcennější je zboží velkokvěté, obzvláště jasné a silně aromatické. Heřmánek se dopravuje nejlépe v dřevěných bednách nebo lehkých sudech. Také tu smí se zboží jen mírně stlačiti. Pytle se za obal dobře nehodí.
Antiflogistika - protizánětlivé k zevnímu použití
Desinfekční účinek
Uvolňuje křeče - spasmolytikum - vnitřně
Zvyšuje pocení - diaforetikum - vnitřně
Proti nadýmání a plynatosti - karminativum - vnitřně
Svíravé účinky - adstringens - zevně
Mírné antiseptikum - ke snížení rizika infekce - zevně
Střevní poruchy
Žaludeční poruchy
Křeče trávicího traktu
Průjmová omemocnění
Záněty močových cest
Špatně se hojící rány - obklady
Kožní vyrážky - obklady
Hemoroidy - obklady
Popáleniny - obklady
Snižuje bolest - obklady
Brání tvoření jizev - obklady
Proti bolákům
Nemoci dutiny ústní - kloktadlo
Oční záněty - obklady
Nálev se připraví přelitím čajové lžičky drogy 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut odstát za případného občasného promíchání. Nesmí se nechat stát dlouho.
Kosmetické přípravky.
Lze vysít po sklizni obilovin a orbě na podzim a lze ještě týž podzim v příznivých podmínkách sklízet, případně se vysévá záhy zjara. Semeno se jen lehkým válcem zaválí.
[3] Heřmánek můžeme snadno rozmnožiti na přirozeném stanovišti, když zbytky při prosévání zboží, které obsahují velmi mnoho zralých semen, vysejeme. Umělá kultura se nedoporučuje, protože ruční práce, spojená se sběrem, činí rentabilitu pochybnou.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 7, strana 245
[2] Naše rostliny v lékařství (MUDr. Jaroslav Korbelář, Zdeněk Endris, Avicenum 1981), strana 142
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 142
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 30
Heřmánek pravý v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 30
Heřmánek jest rostlinou jednoletou. Má až 30 cm. vysokou, rozvětvenou lodyhu; list jest jasně zelený, květ bílý, vnitř žlutý: kvete v červnu a červenci.
Heřmánek libuje si v lehčí půdě písčité. Semeno možno po sklizni úrody do zaoraného strniště síti, neb nastane-li příznivý podzimek, kvete ještě na podzim, nebo vysévá se záhy z jara na určité místo. Po vysetí semene, které jest velmi drobným, se toto lehkým válcem jen přiválí. Květu heřmánku upotřebí se v lékařství. Tento sbírá se, když jest nejpěkněji rozkvětlý. Poněvadž však jednotlivé utrhování květů jest prací velmi zdlouhavou, používá se ku rychlejšímu provedení práce té zvláštního hřebenu, kterým se květy sčesají.
Divoce roste na polích a pustých místech.
Cena: klgr. 1 zl. 20 kr.
V dobytčím lékařství používá se u koní thé heřmánkového pro poceni u hostce prudkého, klistýr při léčení chřipky břišní, při žaludečním katarhu, je-li břicho naběhlé; při zimnici žlučné, hlavničce či tyfu, zápalu mozkovém, jankovitosti, kolice, průjmu, zánětu pobřišnice, zánětu jater, klistýr při křeči měchýřové, při zánětu ledvin povstal-li tento požitím ostrých látek, odvar při zánětu měchýře, při moru chankrovém, ochrnutí hříbat; obkladu z kašičky při ztrnutí křečovitém u vředu, thé proti houbě na koleně, při ústřelu; u dob. hověz. při porodní horečce, horečce k mléku, ztvrdnutí vemena, průjmu mláďat, nechuti k žrádlu, za občasného nadmutí dobytka, kolice, nedostatku neb vypráhnutí mléka, mlékotoku, je-li mléko táhlým, sráží-li se mléko ve vemenu, vlažný při větrnosti čili bubnačce, vlažným heřmámem vystřikuje se zápal dělohy; u ovce a kozy při ozhřívce, thé při úplavici jehňat; u dob. vepřov. odvaru při průjmu, thé při kolice větrné; u psa klistýr při kolice, zácpě a průjmu.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Matricaria - heřmánek
Matricaria chamomilla, Chamomilla chamomilla, Matricaria kochiana, Anthemis vulgaris, Camomilla patens, Chamaemelum chamomilla, Chamaemelum vulgare, Chamomilla courrantiana, Chamomilla meridionalis, Chamomilla officinalis, Chamomilla patens, Chamomilla recutita, Chamomilla vulgaris, Chrysanthemum chamomilla, Courrantia chamomilloides, Leucanthemum chamaemelum, Matricaria bayeri, Matricaria coronata, Matricaria courrantiana, Matricaria deflexa, Matricaria kochianum, Matricaria littoralis, Matricaria obliqua, Matricaria patens, Matricaria pusilla, Matricaria pyrethroides, Matricaria recutita, Matricaria salina, Matricaria suaveolens, Matricaria tenuifolia, Pyrethrum hispanicum
Heřmánek pravý, Heřmánek lékařský, harmaníček, kamilky, marunka, rumánek
Rumanček pravý, rumanček kamilkový , harmanček pravý
Scented Mayweed, Crown Mayweed, German Chamomile, German Mayweed, Wild Chamomile
بابونج ألماني
德國洋甘菊, 春黄菊,洋甘菊
Vellugtende kamille
Kamomilo
Teekummel, Valge ätse, Ubina-hein, Saksakanalill
Kamomillasaunio
Camomille Sauvage, Petite camomille, Camomille allemande
Echte kamille
Prava kamilica, Kamilica
Camomilla
カモミール, カミツレ, 加密列, カモミーユ, カモミール・ローマン
Vaistinė ramunė, Ramunėlė
Ārstniecības kumelīte, Chamomilla chamomilla, Kumelīte
Orvosi székfű, kamilla
Echte Kamille, Flos chamomillae, Kamillenblütentee, Matricariae flos, Kamille
Kamille, Kamomilleblom, Chamomilla recutita, Kamilleblom, Kamomille, Chamomilla chamomilla
Rumianek pospolity
Camomila-vulgar, camomila, camomila-alemã, camomilha, camomila-dos-alemães
Mușețel, Romaniţă, Romaniță, Muşeţel
Ромашка аптечная, Ромашка лекарственная, Немецкая ромашка, Ромашка ободранная
Prava kamilica, Kamilica
Камилица
Manzanilla alemana, manzanilla dulce, cimarrona, amargaza, bastardilla, bonina, camamila
Kamomill, Sötblomster
Adi papatya, Tıbbi papatya, Mayıs papatyası, Papatya
Ромашка лікарська
Cúc La Mã
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.