Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Konvalinka vonná, Convallaria majalis je vytrvalá bylina z čeledi chřestovitých, Asparagaceae.
[3] Konvalinka je známá vytrvalá rostlina ze skupiny liliovitých (Liliaceae); roste planě v hájích, lesích a houštinách a všeobecně se pěstuje pro pěkné, libovonné květy.
Stonek: Květonosný stvol
Výška:
Listy: 2-3elipticky kopinaté
Květy: Bílé, voňavé, zvonkovitého tvaru s okrajem se 6 zoubky, v jednostranném hroznu
Doba květu: V-VI
Plody: Červené, 2-6 semenné kulaté bobule
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Plazivý článkovaný oddenek
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti: Jedovatá
Stanoviště: V listnatých lesích, houští, háje, pěstovaná v zahradách
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření: Evropa, Asie, Severní Amerika
Význam: Léčivá rostlina, okrasná rostlina
Jedovatý glykosid konvallatoxin, konvallosid (pouze v semenech), konvallatoxol
[3] Obsahuje kromě vonného těkavého oleje, jenž jí dodává příjemné vůně, také i jedovaté glykosidy (convallarin a convallamarin).
Nať, listy, květy. Kvetoucí nať se sbírá v květnu a v červnu a odřezává se nožem těsně při zemi. Suší se rychle ve stínu. Sušená je nasládle hořká, bez pachu.
[3] V lékařství užívá se celé kvetoucí byliny (herba Convallariae) a oddenků (rhizoma nebo radix Convallariae). Někdy jsou také požadovány jen květy (flores Convallariae). Ve starém lékařství byla konvalinka velmi ceněna.
Sklizeň jednotlivých částí spadá do různých období. Listy sbírají se před květem, celá rostlina za květu, oddenky se vyhrabávají na podzim a květy se otrhávají, když se počínají spodní rozvíjeti. Někdy se žádají květy se stopkami, jindy bez nich.
Květy se musí sušiti velmi rychle, aby udržely barvu. Totéž platí o sušení listů a oddenků. Oddenky se omyjí a rychle suší umělým teplem, hrozny květů se váží do malých otýpek. Nikdy se však nesmí sušiti ve svazečcích. Květy se nejlépe uchovávají v neprodyšných bednách nad vápnem, aby pokud možno podržely barvu.
Obchodní druhy jsou »drhnutá« droga květová a zboží »ve svazečcích«.
Kardiotonikum - upravuje srdeční činnost, k posílení a zvýšení srdeční výkonnosti.
Pouze pod dohledem lékaře.
Rostlina je jedovatá. K otravám dochází po požití červených plodů nebo vypití vody z vázy.
[3] Z čerstvých květů dobývá se hlavně ve Francii a Švýcarsku drahocenný a v průmyslu voňavkářském obzvláště ceněný těkavý olej. Výtěžek je však velmi nepatrný (1 q květů poskytuje asi 12 až 15 g oleje), proto je čistý olej tak drahý.
[3] Ač je rostlinou vysloveně stinnou, daří se jí dobře i na plném slunci. O tom svědčí velké kultury ve Francii a všude, kde se konvalinka pěstuje ve velkém pro účely zahradnické.
Konvalinka se množí buď dělením starých trsů nebo z odnoží, ze semene jen zřídka kdy. Vysazuje se do řádků 20-25 cm od sebe vzdálených na 5 cm daleko.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 8, strana 594
[2] Naše rostliny v lékařství (MUDr. Jaroslav Korbelář, Zdeněk Endris, Avicenum 1981), strana 204
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 74
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Liliopsida - rostliny jednoděložné
řád Asparagales - chřestotvaré
čeleď Asparagaceae - chřestovité
rod Convallaria - konvalinka
Convallaria majalis
Konvalinka vonná
Konvalinka voňavá
European Lily of The Valley, Lily of the valley, Lily-of-the-valley, European Lily-of-the-valley, Lilium convallium, May lily, May Bells, Our Ladys Tears
لؤلؤة الوادي
Момината сълза, Май момина сълза
Lilje Konval
Mai lily on orus, Maikelluke
Kielo
Muguet de mai
Lelietje-Van-Dalen, Lelie soort, Lelietje-van-dalen, Salomonszegel soort
Đurđica, Đurđevak
Dalalilja
Giglio Delle Convalli, Mughetto, Convallaria majalis
ドイツスズラン
Paprastoji pakalnutė
Parastā kreimene, Kreimene no Valley, Maijpuķīte
Gyöngyvirág, Májusi gyöngyvirág
Maiglöckchen, Augenkraut, Chaldron, Echtes Maiglöckchen, Faldron, Galleieli, Gewöhnliches Maiglöckchen, Glasblümli, Herrenblümli, Maiblume, Maiblümchen, Maienlilie, Maizauken, Marienglöckchen, Marienriesli, Niesekraut, Schillerlilie, Schneetropfen, Springauf, Tallilie, Thallilie, Zaucken
Liljekonvall
Konwalia majowa, Konwalia
Lírio Dos Vales, Mugueto
Lăcrimioare
Ландыш майский
Šmarnica, Solzice
Djurdjevak, Đurđevak, Đurđice, đurđica
Convalaria, Lirio de los valles, Convallaria majalis, Lágrimas de la Virgen, Lirio convalio, Lirio de Salomón, Lirio del valle, Muguete
Liljekonvalj, Konvalje
Müge, İnci Çiçeği
Конвалія звичайна, Конвалія травнева
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.