Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Kopretina starčkolistá


Kopretina starčkolistá

Kopretina starčkolistá

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Kopretina starčkolistá, Chrysanthemum cinerariifolium je stříbřitě šedá vytrvalá bylina.

[3] Kopretina starčkolistá, též řimbaba dalmatská zvaná, je vytrvalá bylina z čeledi složnokvětých (Compositae); roste divoce na kamenitých vápencovitých svazích jižního Chorvatska přes Dalmácii do Černé Hory až do výšky přes 1000 m nad mořem; pěstuje se hlavně v Dalmácii.

Stonek: Větvená tuhá lodyha, jemné stříbřité ochlupení
Výška: 15-100 cm
Listy: Přízemní podlouhlé či kopinaté řapíkaté peřenosečné či peřenodílné s úkrojky, lodyžní listy střídavé s kratšími řapíky
Květy: Úbory na koncích větví, bílé, střed žlutý, hermafroditní, samčí i samičí
Doba květu: VI
Plody:
Doba zrání plodů: VIII-IX
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy: Jiné druhy kopretin, heřmánek, okrasné sedmikrásky
Zajímavosti: Květy škodlivé až jedovaté pro ryby a prudce jedovaté pro hmyz. Na hmyz mají odpuzující účinek.

Kopretina starčkolistá

 

Výskyt

Stanoviště: Slunečné, kamenité stráně, křoviny, okraje cest, rumiště
Nároky: Nejlépe vápencové podloží, obvykle u mořského pobřeží, propustné půdy
Výskyt:
Rozšíření: Jadran, Dalmácie, Bosna, Hercegovina, Albánie, Bosna, Japonsko, Tasmánie, Arménie, Irák, Tanzánie, Rwanda, Keňa, Kolumbie, Ekvádor
Význam:

Kopretina starčkolistá

 

Obsahové látky

Cyneriny, pyrethroidy, silice, estery kyseliny chrysanthemové nebo pyrethrové (pyrethrin a jasmolin), pryskyřice, triterpen pyrethrol.

Kopretina starčkolistá

 

Užívané části, sběr a zpracování

Květy bez stonků se sbírají ze dvou až šestiletých rostlin. Sběr se provádí ručně ještě před úplným rozvinutím květů, kdy je obsah účinných látek největší. Po usušení si květy nebo prášek zachovají své insekticidní vlastnosti téměř neomezeně dlouho.

[3] Jako drogy užívá se květů (flores nebo anthodia Chrysanthemi), prášek z nich (známý dalmatský prášek proti hmyzu) omračuje nebo i usmrcuje hmyz.

Květy se sbírají jen v poledních hodinách v suchých dnech. Sbíráme nejprve úbory zcela uzavřené, pak napolo rozkvetlé a konečně zcela otevřené, každé zvlášť. Je třeba dbáti, abychom netrhali úborů se stonkem, neboť takové zboží je vždy hůře placeno. Nejvyšší ceny docílí květy uzavřené. Ve větších rozměrech možno užíti i hřebene k česání brusinek, jakým se také očesává heřmánek. Nezískáme ovšem takto zboží prvotřídního, poněvadž se při největší opatrnosti trhají i lodyhy. Je tedy nejlepši dáti sbírati úbory jednotlivě dětmi nebo starými lidmi.

Sesbírané úbory se rozloží hned na pytlovinu prostřenou na lískách a suší se v tenkých vrstvách ve stínu. Smějí se baliti, až jsou dokonale usušené, jinak lehce zplesnivějí.

Ze 100 kg čerstvých úborů dostaneme, podle obsahu vody, 25 až 33 kg sušených.

Pytle se musí před odesláním uchovávali na suchém, vzdušném místě. Doporučuje se však odeslati zboží co nejdříve.

Kopretina starčkolistá

 

Léčivé účinky

Insekticidum proti létavému hmyzu - mouchám a moskytům. Pyrethriny působí jako účinný insekticid omračující nebo usmrcující hmyz, který je netoxický pro teplokrevné živočichy - savce, ptáky a člověka. Jsou biologicky odbouratelné, snadno se rozkládají na světle.
Anthelmintikum, vermifugum proti škrkavkám a kožním parazitům.
Slabá antibiotická aktivita.

Kopretina starčkolistá

 

Léčebné užití a dávkování

Používá se ve formě prášku nebo extraktu, či jako suspenze ve vodě nebo oleji. Pyrethriny napadají nervový systém všeho hmyzu a brání kousání komárů.

Dvě hrsti sušených rozdrcených květů namočíme na hodinu do jednoho litru horké vody. Tato směs se může buď rozmixovat na pyré, nebo přecedit a poté použít jako sprej.

Kopretina starčkolistá

 

Varování

U některých lidí může delší kontakt s květy způsobit alergickou dermatitidu, alergickou rýmu a astma.

Lze používat pouze krátkodobě v přesných dávkách, patří mezi silně nebo prudce působící léčivé rostliny. Po 2-3 týdnech je nutné používání přerušit.

Kopretina starčkolistá

 

Další využití

Rostoucí rostliny lze na zahradě použít jako repelent proti hmyzu. Je účinný proti komárům i mravencům.

Kopretina starčkolistá

 

Pěstování

Množení semenem. Preferuje oblázkovou, vápenitou suchou půdu na slunném místě. Při pěstování ve vlhkém podnebí rostliny po odkvětu často umírají.

Hlavním producentem je Austrálie, pak Keňa, Tanzánie a Ekvádor.

[3] V kultuře vyžaduje rostlina dosti plodnou, hlubokou a na vápno bohatou půdu, teplou a slunnou polohu a suchý vzduch. Hornatá krajina, vyhovující těmto podmínkám, hodí se pro pěstování lépe než rovina. Někdy je možno zužitkovati i chudé, suché, kamenité a slunné stráně hor a kopců, jež se nehodí k pěstování jiných rostlin užitkových.

K založení kultury je radno opatřiti si semena (plody) divoce rostoucích květin horských a rozsejí se na široko od počátku do poloviny dubna na pečlivě připravené záhony, hráběmi se jen mělce zahrabou. Navrch se dá lehká vrstva suchého listí, nebo 1-1,5 cm vysoká vrstva provlhlé rašeliny. Tato opatření zabrání, aby hlína ztvrdla v kůru, jež by bránila vzrůstu jemných rostlinek.

S počátku je třeba záhon podle potřeby zalévali, neboť semeno potřebuje ke klíčení poměrně hodně vlhka. Nejúčelněji se stříká shora pomocí jemného kropáče, neboť jinak zatlučeme semena příliš hluboko do měkké země. Zaléváme odstálou vodou.

Semena klíčí asi po 4-5 týdnech. Mladé, stříbřitě šedé rostlinky vyvíjejí se nejprve velmi pomalu. V té době musíme odstraňovali se záhonu všechen plevel a starati se o dostatečnou vláhu. V srpnu tvoří již rostliny statné růžice, vysoké 12-15 cm a mohou se rozsaditi.

Pole, určené pro sazeničky, pokud možno obrácené k jihu, zpracuje se časně na jaře nebo již na podzim do hloubky asi 40 cm a pohnojí dosti. Před osázením zkypří se na povrchu a vysadí se nejsilnější rostliny ze záhonu do řádků 50 cm vzdálených na 40 cm od sebe. Nejlépe se vysazuje po vydatném dešti. V dobře zpracované, vlhké půdě zapustí obyčejně rostliny kořeny zcela dobře. Přece však zachází ze 100 přesazených exemplářů 10—30 a musíme proto po 3—4 týdnech vyplniti mezery. Byl-li podzim pěkný a teplý, počne se s výsevem, aby se získal čas ke kultuře, na počátku září a rostliny se přesazují následujícího jara. Vyjma vypletí největšího plevele nemusíme se o kulturu starat.

Rostliny rychle zdivočují. Pole začne kvésti v druhém roce koncem května až počátkem června.

Kultura se okopává dvakrát ročně, a to na jaře a pak na podzim, kdy se celé pole poseče. Mimo to se v letě dvakrát pleje.

Jedna kultura Chrysanthemum cinerariifolium může zůstat přibližně 4 až 6 let. Maximum produkce květů počíná třetím rokem.

Výnos s 1 aru bývá asi 9 kg úborů. Průměrná cena v drogeriích za 1 kg v posledních 10 letech byla 15-20 Kč.

Kopretina starčkolistá

 

Choroby a škůdci

[3] Tato kopretina je, jak se zdá, velmi odolná vůči nepřátelům rostlinným i zvířecím. Jen mladé rostlinky jsou někdy napadány ponravami, jež ohlodávají kořeny a ničí rostliny. Trvalé sucho snášejí rostliny beze škody. Naproti tomu se zdá, že deštivé počasí v době květu oslabuje schopnost usmrcovali hmyz.

Kopretina starčkolistá

 

Literatura

[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 59

Kopretina starčkolistá

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Chrysanthemum - listopadka

Kopretina starčkolistá

 

Kopretina starčkolistá latinsky

Chrysanthemum cinerariifolium, Pyrethrum cinerariifolium, Tanacetum cinerariifolium, Chrysanthemum rigidum, Chrysanthemum turreanum

Kopretina starčkolistá

 

Národní názvy

Česky - Czech   Kopretina starčkolistá, řimbaba dalmatská, dalmatská chryzantéma,

Slovensky - Slovak  

Anglicky - English   Dalmation Pellitory, Dalmatian Pyrethrum, Pyrethrum

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto  

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French   Pyrèthre, pyrèthre de Dalmatie

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Dalmatinski buhač, dalmatinska hrisantema

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese   Shirobana-mushi-yokegiku

Korejsky - 한국어 Korejsky - 한국어   Jechunggug

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German  

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish  

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish   Pelitre, piretro

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

Kopretina starčkolistá

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.

Kopretina starčkolistá








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.