Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Koriandr setý, Coriandrum sativum
[3] Koriandr setý je jednoletá, 50-60 cm vysoká rostlina z čeledi okoličnatých (Umbelliferae), původem asi ze západní Asie, odkud se kulturou již v dávných dobách rozšířila do teplého Středozemí a zde zdomácněla.
Pěstuje se hlavně v Rusku a Maroku, pak také na Moravě a v Duryňsku. Jako drogy užívá se ve velkém množství plodů (fructus Coriandri). Za čerstva odporně zapáchají po štěnicích, usušeny voní příjemně, aromaticky a kořenně.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Doba sklizně, jež spadá obyčejné na konec srpna nebo na začátek září, nastává, když se největší část plodů hnědě zabarví. Rostliny se v ranních hodinách (za rosy) opatrně otrhají nebo srpem (kosou) požnou. Za deště se nesmí sklízeli. Váží se do malých otýpek, jež se postaví k dodatečnému uzrání a vyschnutí na slunná a vzdušná místa (ne však na poli).
Když dozrálo, vysype se semeno na plachty nebo se vymlátí, pečlivě vyčistí a rozprostře se do tenké vrstvy na vzdušné půdě. Úplně suché plody navrší se do hromad na vzdušné půdě neb sýpce. Myši slídí velmi čile po koriandrovém semeni.
[3] Užívá se jich při výrobě likérů, ve voňavkářství, jako koření do pokrmů, při výrobě sýrů a salámů, hlavně však k destilaci těkavého oleje (oleum Coriandri). Kvetoucí koriandr je znamenitou pastvou pro včely.
[3] Koriandr vyžaduje hluboce založenou, sypkou, plevele prostou, poněkud vlhkou a výživnou hlinitou půdu v rovinných, teplých, chráněných a pravidelně slunných polohách. V prvé době svého vývoje potřebuje spíše vlhčího počasí, za květu a vyzrání semen však teplého a suchého.
Koriandr je nejlépe zařaditi do osevního postupu po hnojeném ozimém obilí, jeteli nebo okopanině. Hnojí-li se, tedy na podzim (dobře proleželý kravský hnůj, starý kompost). Všeobecně se však lépe hodí půda, jsoucí v staré síle. Pole určené pro koriandr se na podzim hluboko zorá, nechá se přes zimu v hrubé brázdě, na jaře se eventuelně zpracuje ještě pomocí kypřiče a pak se zvláčí těžkými branami. Seje se časně na jaře (na počátku dubna). Berou se největší, úplně zralá semena, jež se zašívají strojem do řádků vzdálených na 35 cm. Semeno leží často více týdnů v zemi, než vyklíčí.
Utvrdne-li v lé době prst, je nutno ji opatrně zkypřit ručním rýčkem a vytrhati plevel. Ihned po vzejití osevu je třeba mělce okopávali a opakovati to několikráte. Konečně se řádky okopčí. Pole koriandrové musí býti vždy prosto plevele.
Rostliny se zprvu vyvíjejí velmi pomalu, a teprve když počnou kvésti, vyrostou náhle do výšky a silně se rozvětvi.
Rostlina silně využívá půdu, takže se smí na totéž pole síti znovu teprve po několika letech.
Průměrná drogistická cena v posledním roce byla asi 8 Kč za 1 kg.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 308
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 76
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Apiales - miříkotvaré
čeleď Apiaceae - miříkovité
rod Coriandrum - koriandr
Coriandrum sativum
Koriandr setý
Koriander siaty
Coriander, Cilantro, Chinese Parsley, Chinese-parsley
芫荽
Koriandro kultiva
Sjetveni korijandar, korijander, vrtni korijandar
コリアンダー
Kolendra siewna
Cilantro
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.