Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
[4] Kostival hliznatý (Symphytum tuberosum L.) má oddenek nestejně hlízovitě napuchlý, žlutavě bílý, lodyhu jednoduchou nebo jen nahoře ve 2 větve rozdělenou, spodní listy v době květu již odumřelé, prostřední vejčité až podlouhle eliptičné, v křídlatý řapík zúžené, hořejší krátce sbíhavé, koruny žlutavobílé a výrostky v nich delší tyčinek. Tvrdky jsou nelesklé, hrbolaté.
Roste ve stinných lesích, na výslunných trávnících, v pobřežních houštinách, na mezích a u cest v Čechách v širším okolí pražském, Teplicko-Žatecku, západním Polabí, v horách Jizerských a Krkonoších, jakož i v Šumavě, v poříčí střední Otavy a na Krumlovsku; na Moravě a ve Slezsku je roztroušen skoro po celém území. Oproti kostivalu lékařskému kvete hlavně jen v dubnu a máji. [4]
Kostival hlíznatý, Symphytum tuberosum je vytrvalá jarní bylina z čeledi brutnákovitých (dříve drsnolisté), rostoucí většinou v trsech ve stínu až polostínu. Roste často v porostech společně s dymnivkou a plicníkem.
Poddruhy:
Kostival hlíznatý pravý, Symphytum tuberosum subsp. tuberosum
Kostival hlíznatý úzkolistý, Symphytum angustifolium, Symphytum tuberosum subsp. angustifolium má nápadně užší protáhle kopinaté listy, většinou nápadně větvené květenství, tenkou, nedužnatou lodyhu. Je udáván jako poddruh kostivalu hlíznatého, jinde jako samostatný druh.
Stonek: Přímá, většinou nevětvená, nebo málo větvená v horní části, hranatá, dutá, drsná, odstále chlupatá až štětinatá, 3-7 mm silná lodyha.
Výška: 15-50 cm.
Listy: Střídavé, jednoduché, celistvé, eliptické až vejčitě kopinaté, zašpičatělé, celokrajné, odzdola dlouze řapíkaté, křídlaté, směrem nahoru až zcela přisedlé, především shora drsně chlupaté, shora tmavé, zdola světlé, dlouhé 5-12 cm, široké 2-4 cm. Přízemní listy za květu již zaschlé, odumírající.
Květy: Pravidelné, světle žluté až žluté, oboupohlavné, krátce stopkaté, ve dvojitých vijanech, po 2-9, trubkovitá pěticípá koruna s nazpět ohnutými cípy, kolem 2 cm dlouhá. Kalich chlupatý, hluboce dělený, až do třetiny srostlý. Čnělka dlouhá přibližně jako koruna. Nitky tyčinek do její poloviny srostlé s korunní trubkou, volné konce nitek dosahují třetiny délky prašníků. Květy opylovány hmyzem.
Doba květu: IV-V (-VI)
Plody: Vejčité tmavohnědé svraskalé jemně bradavičnaté tvrdky, délka 3 mm.
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Plazivý horizontální nebo šikmý válcovitý oddenek s kulovitými nažloutlými až hnědými hlízami, vevnitř bělavými nebo nažloutlými.
Jiné znaky:
Zajímavosti:
Pro obsah škrobu v oddenkových hlízách byl ve středověku pěstován v prasečích výbězích.
Na utrženou rostlinu údajně rády sedají blechy a lze je tak lehce zlikvidovat.
Podobné druhy:
Kostival český, Symphytum bohemicum, je statnější, prostřední a horní lodyžní listy dlouze sbíhavé, nitky tyčinek stejně široké jako prašníky, tvrdky lesklé a hladké.
Kostival srdčitý, Symphytum cordatum, neztloustlý oddenek, déle setrvávající přízemní listy, dolní lodyžní listy široce srdčité.
Kostival lékařský, Symphytum officinale
Stanoviště: Lužní lesy, dubohabřiny a háje, křoviny, okraje potoků a tůní, vlhké louky, okraje lesních cest. Nížiny až podhůří.
Nároky: Stín, výživné, kypré, humózní, středně vlhké až vlhké půdy, zásadité nebo slabě kyselé, nesnáší slané půdy, do 600 m.n.m.
Výskyt: V ČR roztroušený až hojný druh.
Rozšíření: Střední Evropa, v ČR hojný v Bílých Karpatech.
Význam: Léčivá rostlina. Je dobrým zdrojem nektaru i pylu pro včely.
Alantoin, slizy, saponiny, třísloviny, alkaloidy, bílkoviny, polysacharidy, draslík, fosfor, vitamín B12.
Kořen se sbírá v zimním období.
List se sbírá zjara v březnu a dubnu. POZOR! Při sběru listů m ůže dojít k záměně s prudce jedovatým rulíkem zlomocným, Atropa bella-donna.
Obdobné jako kostival lékařský, Symphytum officinale.
Proti hemoroidům
Proti bolákům
Podporuje hojení a scelování ran
Vředy
Poranění a záněty šlach
Záněty kloubů
Zlomeniny
Výrony
Krevní podlitiny
Podporuje růst a obnovu buněk
Tlumí záněty
Regenerační účinky na kosti
Kořen se neužívá vnitřně! Používají se obklady z kořene.
Dlouhodobé a nadměrné užívání může vést k selhání jater.
Byl pěstován pro vysoký obsah škrobu v oddencích.
Lze rozšiřovat oddenky, semeny i řízky.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 208
[4] Názorná květena zemí koruny české (prof. František Polívka, sv. 4, Olomouc 1900), strana 203
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Boraginales
čeleď Boraginaceae - brutnákovité
rod Symphytum - kostival
Symphytum tuberosum, Symphytum ambiguum , Symphytum foliosum, Symphytum mediterraneum, Symphytum nodosum
Kostival hlíznatý, Kostival uzlovitý, Kostival žlutý, Svalník žlutý, volský jazyk, medunica, medunice, medrnica, kobylí mláto, trudovatník, bílé kropáčky, chropáč, černé koření
Kostihoj hľuznatý
Tuberous Comfrey, Comfrey
Грудесто зарасличе
Knoldet Kulsukker, Knold-Kulsukker
Simfito tubera
Matala raunioyrtti
Consoude Tubéreuse
Smeerwortel soort
Čvorasti gavez, bijeli gavez, gomoljasti gavez, žuti gavez
Pípuvalurt
Consolida femmina
Gumós nadálytő
Knoten-Beinwell, Knollige Wallwurz, Knolliger Beinwell, Knotiger Beinwell
Żywokost bulwiasty
Consolda menor, consolda pequena
Окопник клубненосный
Gabez gomoljasti, Gomoljasti gabez
Zuti gavez
La consuelda menor
Gul vallört
Живокіст лікарський
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.