Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Kozlík lékařský

Kozlík lékařský, Valeriana officinalis

Kozlík lékařský

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky Svatební místa

 

Popis

Kozlík lékařský, Valeriana officinalis

Kozlík lékařský je vytrvalá, 50 cm až 1 m vysoká rostlina z čeledi kozlíkovitých (Valerianaceae). Roste na vlhkých loukách, podél příkopů, potoků a na okrajích cest, v nížinách i hornatinách skoro celé Evropy.

 

Stonek: Lodyha dole čtyřhranná, nahoře kulatá, částečně brázditá.
Výška: 1,6 m
Listy: Listy 6 až 11jařmé, lístky kopinaté až eliptické, hrubě nebo střihaně zubaté.
Květy: Bíločervené nebo jasně růžově nafialovělá.
Doba květu: VI-VII
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Velmi krátký kořen, šupinatý, s četným, zelenavě žlutým vlášením
Jiné znaky: Květ příjemně voní. Kořen silně zapáchá.
Podobné druhy:
Zajímavosti: Kořeny je nutno chránit před kočkami.

 

Výskyt

Stanoviště: Lesnaté stráně, u potoků a příkopů, křoviny, vlhké louky.
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Oddenek obsahuje hlavně zvláštně (po kyselině kozlíkové) zapáchající těkavý olej

 

Užívané části, sběr a zpracování

Kořen, oddenek

Nejlepší bývá ze suché půdy.

[3] V přírodě ho nenalezneme často. Pro oddenek, jehož se ve velkém množství používá jako drogy (radix či rhizoma Valerianae), se často pěstuje a droga do obchodu přicházející pochází většinou z pěstovaných rostlin. Kde rostlina hodně roste, může se sbírati s úspěchem, a to tím spíše, že se dává většinou přednost oddenku divoce rostoucího kozlíku před pěstovaným.

Oddenky se sbírají na podzim a to jen na suchých stanovištích (poněvadž takové rostliny jsou daleko účinnější), pak se dobře operou v tekoucí vodě a pak především povrchně osuší na vzduchu. Rozštěpí se po délce a suší se na vzdušné půdě rozestřeny v tenkých vrstvách na lískách nebo prknech se všemi kořeny. Ještě účelnější a za vlhkého počasí nezbytné je sušiti je mírným umělým teplem (nepřekročujícím 30-35°C) v sušárně. Teprve při sušení vyvíjí se zvláštní intensivní zápach.

Velmi se doporučuje sušení dodatečné, resp. uschovávání ve vápenné bedně. Na půdě, kam se ukládá baldryán, nesmí míti přístup kočky, poněvadž mají zvláštní zálibu pro jeho zápach a pak se v droze válejí a znečišťují ji.

Droga se musí uchovávati na suchém místě v bednách nebo sudech dobře utěsněných, nebo ješte lépe v plechových nádobách.

9 dílů čerstvého kořene se rovná 2 dílům drogy.

 

Léčivé účinky

[3] Oddenku se užívá hojně jako léčiva i k výrobě různých farmaceutických přípravků. Baldryán patří k nejstarším lékařským drogám a je lékem při různých chorobách nervových a křečích.

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

 

 

Pěstování

Rozmnožuje se semenem i kořeny. Semeno se sadí mělce. Kořen se sklízí buď na podzim jakmile listy uschly nebo na jaře, než rostlina vyhání listy.

[3] Pěstování kozlíku je velmi jednoduché. Semeno může se vysévati buď přímo na pole, nebo se vypěstují sazenice v pařeništi. Druhý způsob je vhodnější, protože přesazený baldrián rychleji roste a dává již v prvém roce statné rostliny. Klíčí ve třech až čtyřech týdnech. Semeno seje se na povrch a jenom se do půdy přitlačí. Vysazuje se na vzdálenost 30x25 cm. Daří se i na špatných půdách a třeba jen dbáti, aby porost zůstal čistý. Sklízí se obyčejně na podzim druhého roku.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 522
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 242
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 16

 

Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení

Kozlík lékařský v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 16

Jest rostlinou vytrvalou. Kořen jest velmi krátký, jako ukousnutý-šupinatý, s četným, zelenavě žlutým vlášením. Lodyha, která vyrůstá až 1.6 m. vysoko, jest ku kořenu čtyřhrannou, na hoře kulatou, něco brázditou. Listy jsou 6—11jařmé, lístky kopinaté až eliptičné, hrubě neb střihaně zubaté; květ jest běločervený nebo jasně lilákový a příjemně voní. Kvete v červnu a červenci. Kozlíku jest více odrůd. Roste na vlhkých místech; kořen, jehož upotřebí se v lékařství, silně zapáchá a nejlepším bývá, vyroste-li na půdě suché.

Každá suchopárná, kamenitá stráň, nebo hluboká cesta jest dostatečnou ku pěstování kozlíku. Jednou pěstovaný, rozmnožuje se na dále sám od sebe. Pozemky špatných vlastností v příznivé poloze oseté kozlíkem lékařským, dají větší výnos, než-li když jinou rostlinou se osévají.

Kozlík rozmnožuje se semenem i kořeny. Semeno, které jest velmi drobným, zadělá se mělce. Sklizeň kořene provede se buď na podzim jakmile listy uschly, nebo na jaře než rostlina vyhání. Kořeny nutno před kočkami chrániti.

Divoce roste na lesnatých stráních, u potoků a příkopů, ve křovišti, na vlhkých lukách atd.

Cena: klgr. 68 kr.

V dobytčím lékařství upotřebí se u koní thé při prudkém hostci, kořene při horečce slabé, při červince proti červům, hlavničce či tyfu, je-li kůň velmi sláb a skřípá-li zuby, zápalu mozku poloprudkém, klesla-li činnost čivní, při močoní krve, moru chankrovém, při ochrnutí; u dob. hov. při zápalu dělohy, porodní horečce, lízavosti, ochrnutí kříže u nádchy zlé; u ovcí a koz thé při úplavici jehňat; u psa thé při hlavničce a při padoucnici.

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Dipsacales - štětkotvaré
čeleď Valerianaceae - kozlíkovité
rod Valeriana - kozlík

 

Kozlík lékařský latinsky

Valeriana officinalis

 

Národní názvy

Česky - Czech   Kozlík lékařský, baldryán, odolen, baldrian

Slovensky - Slovak   Valeriána lekárska

Anglicky - English   Common Valerian, Garden Heliotrope, Garden Valerian

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto   Valeriano oficina

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Ljekoviti odoljen, veliki odoljen

Islandsky - Iceland   Garðabrúða

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German   Echter Arznei-Baldrian

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Kozłek lekarski, waleriana

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.