Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Křen selský, Armoracia rusticana
[3] Křen je všeobecně známá kuchyňská rostlina z čeledi křížatých (Cruciferae), pocházející z východní a severnější Evropy, která se u nás často pěstuje a také zdivočuje.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Kořen obsahuje glykosid sinigrin, z něhož se působením enzymu myrosinu odštěpuje ostrý etherický olej (olej křenový).
Močopudný
Při vodnatelnosti
Proti kašli
[3] Lékařsky užívá se kořene křenu jen v čerstvém stavu a to hlavně jako prostředku dráždicího kůži; strouhaný míchá se s moukou na těsto (křenové těsto křenová placka); lidově se ho užívá jako léku močopudného při vodnatelnosti, také šťávy s cukrem proti kašli.
Čerstvý kořen, jak známo, nemá zápachu, a teprve rozetřený dráždi k slzám a pálí na jazyku.
[3] V kultuře vyžaduje hlubokou, humosní půdu a zvláště na prohnojeném rigolovaném pozemku dává kořeny jemné chuti. Vysazují se při dobývání získané vedlejší kořeny 1 cm silné a 20 cm dlouhé, a to v dubnu do řad 60 cm od sebe vzdálených; kladou se vodorovně.
Sazenice uchovávají se od podzimu do jara v suchém písku ve sklepě.
Okopává se během vegetace 2 až 3 krát.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 3, strana 86
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 22
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Brassicales - brukvotvaré
čeleď Brassicaceae - brukvovité
rod Armoracia - křen
Armoracia rusticana, Armoracia armoracia, Armoracia lapathifolia, Armoratia rusticana, Cochlearia armoracia, Nasturtium armoracia, Radicula armoracia, Rorippa armoracia
Křen selský, křen
Chren dedinský
Horse-radish, Horseradish
辣根
Armoracio kampara
Ljuti hren
Meerrettich
Rábano picante
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.