Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Kuklík městský, Geum urbanum
[3] Kuklík obecný je 30 cm až 1 m vysoká, vytrvalá rostlina z čeledi růžokvětých (Rosaceae). Je domácí v Evropě a vyskytuje se hojně na pokraji lesů, podél cest, ve vlhkých houštinách, v plotech a u zdí. Je nápadná malými žlutými, na vrcholku osy stojícími květy.
Stonek: Odstále chlupatá lodyha, nahoře bez žláznatých chlupů
Výška: 60 cm
Listy: Horní přetrhávaně lýrovitě zpeřené, horní trojdílné až trojklanné.
Květy: Žluté.
Doba květu: V-VI
Plody: Semeno má dlouhé ostí s háčkem.
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Stahující a zároveň hřebíčková chuť.
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště: Háje, křoviska, ploty
Nároky: Hluboké, písčité půdy, teplá místa, chráněná před větry.
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Obsahuje těkavý olej, hořčinu a okrově žluté, pryskyřičnaté barvivo.
Sbírá se v březnu před vyrašením listů.
Lodyhy se sřezají s rozkvětem rostliny.
[3] Jako drogy užívá se oddenku (radix nebo rhizoma Caryophyllatae). Má hořkou, ostrou a stahující chuť a vyznamenává se, hlavně časně z jara, zvláštním, na hřebíček upomínajícím zápachem.
Kuklík je třeba sbírali brzy na jaře, nejlépe v březnu, dříve než vyrazí lodyhy, na suchých místech. Na vlhkých místech je oddenek světlejší, na kamenitých a suchých tmavší. Sušená droga je temně hnědá, tvrdá a lámavá. Nějakých zvláštních bezpečnostních opatření není při uschování této drogy zapotřebí, neboť nepřitahuje snadno vlhkosti. Zápach po hřebíčku je také po usušení patrný a zesiluje se rozetřením.
Používá se jako náhrada chininu.
[3] Kuklík byl dříve oficinelní a užívalo se ho místo kůry chininové pro jeho posilující, dráždicí a stahující vlastnosti. Oddenek přidával se také do piva a kořalky, jednak pro zlepšení chuti, jednak aby se nápojům dodal účinek podporující trávení.
Semeno se vysévá v březnu do řádků.
[3] Nepěstuje se.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 4, strana 321
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 100
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 17
Kuklík městský v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 17
Kuklík jest rostlinou víceletou; lodyha která vyrůstá až 60 cm. vysoko, jest odstále chlupatá, nahoře bez žláznatých chlupů. Listy dolení jsou přetrhávaně, lýrovitě zpeřené, hoření listy jsou trojdílné až trojklanné. Květ jest barvy žluté; kvete v květnu a červnu. Semeno má dlouhé ostí s háčkem.
Kuklík libuje si na půdě hluboké, písčité, jakož i na místech teplých, před větry chráněných. Pěstuje se po způsobu máku. Semeno vysévá se v měsíci březnu do řádků. Kořen, chuti stahující a zároveň hřebíčkové, upotřebuje se v lékařství co náhrada chininu. Lodyhy sřezají se začátkem rozkvětu rostliny a užívá se jich rovněž v lékařství.
Divoce roste v hájích, křovištích, plotech.
Cena: klgr. 70 kr
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Rosales - růžotvaré
čeleď Rosaceae - růžovité
rod Geum - kuklík
Geum urbanum, Caryophyllata officinalis, Caryophyllata vulgaris, Geum hederifolium, Geum hirtum, Geum hyrcanum, Geum ibericum, Geum klattianum, Geum robustum, Geum roylei, Geum rubifolium, Geum sordidum
Kuklík městský, kuklík obecný, benedykt
Kuklík mestský
Wood Avens, Clover-root, Herb Bennet
Feber-Nellikerod
Pravi blaženak
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.