Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Lakušník vodní, Batrachium aquatile
Lakušník nebo-li pryskyřník vodní vyhání z oddenku, kterým tkví v bahně stojatých a zvolna tekoucích vod, lodyhy až 1 m dlouhé, ve vodě plovoucí.
Listy na těchto lodyhách mají širokou pochvu, která přechází v krátký (u hořejších listů sotva znatelný) řapík a ten se rozvětvuje nejprve ve 2-3 větve, které se dále dělí v nitkovité úkrojky. Ve vodě jsou tyto úkrojky rozloženy na všechny strany. Při vytažení z vody se však sléhají v štětičky. Rozdělení listů v nitkovité úkrojky je rostlině ku prospěchu, neboť takto tolik netrpí vodními nárazy, jako by trpěla, kdyby byly listy ploché. Přesto je povrch listů značně velký, takže styk s vodou, ze které přijímají listy potravu a styk se slunečním světlem, jež vodou prochází a je jen slabé, je velice dokonalý.
Kromě nitkovitě dělených a ve vodě ponořených listů bývají na konci lodyhy, zvláště u rostlin rostoucích v bahně anebo v nízké vodě, dlouze řapíkaté listy s lupenitou čepelí, dlanitě rozeklanou ve 3-5 laloků a na rubu přitiskle chlupatou, která obyčejně plave na vodě.
Bílé květy vyrůstají na dlouhých stopkách nad povrch vody. Mají pětilistý, pozdě opadavý kalich přiložený k taktéž pětilisté koruně, jejíž plátky (oproti plátkům pryskyřníků) mají vespod medové jamky šupinkami nepřikryté. Žluté skvrny na spodu korunních plátků ukazují hmyzu, kde má hledat sladké šťávy. Tyčinek bývá přes 20 a jsou delší než pestíky, které mají bliznu přisedlou. Po odkvetení ohýbají se květní stopky dolů a drobné, svraskalé nažky tvoří kulatou plodní hlávku. Zralé nažky jsou lehčí než voda a plovouce na hladině, mohou být daleko rozšířeny a vodními ptáky přeneseny do jiných vod.
Lakušník roste u nás hojně ve stojatých i zvolna tekoucích vodách.
Jestliže v době květu vodní hladina vystoupí, takže květy zůstanou ve vodě ponořeny, nerozvíjejí se a nastává opylení pylem vlastním. Vyschne-li voda, nemusí lakušník zahynout. Vyžene z lodyhy, která se pak plazí po zemi, krátké, silné výhonky s plochými, dlanitě rozeklanými listy, jimiž se udržuje dále při životě.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 1, strana 447
[4] Názorná květena zemí koruny české (prof. František Polívka, sv. 2, Olomouc 1900), strana 18
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Ranunculales - pryskyřníkotvaré
čeleď Ranunculaceae - pryskyřníkovité
rod Batrachium - lakušník
Batrachium aquatile, Batrachium radians, Ranunculus aquatilis
Lakušník vodní, pryskyřník vodní
Močiarka vodná
Common Water-crowfoot, Water Buttercup
Vodeni žabnjak
Gewöhnlicher Wasserhahnenfuß
Włosienicznik wodny, jaskier wodny
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.