Fotografie
Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Lékořice lysá, Glycyrrhiza glabra, je vytrvalá rostlina z čeledi bobovitých, Fabaceae.
Stonek: Přímý, kulatý, obvykle jednoduchý
Výška: 1,2 až 1,8 m
Listy:
Květy: Bílé
Doba květu: VI
Plody: Lusky se 4 a více semeny, semeno končící špičkou, hnědé barvy, zraje v září.
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Rozvětvený kořen až 6 metrů hluboko
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky: Teplé mírně vlhké podnebí, půda kyprá, propustná
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
Rozmnožuje se semenem nebo kořenem, podrobně viz literatura [31] níže.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 4, strana 380
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 39
Lékořice lysá v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 39
Dřevo sladké jest rostlinou vytrvalou, jejíž hlavní kořen, tlouštky silného palce kolmo, postranní ale horizontálně pod hlavní kořen se rozbíhají a slabšími jsou. Levnější blána kořene jest ve zralosti barvy hnědé, uvnitř žluté, chuti přisládlé.
Z hlavního hořene vyhání více přímých, 1.2—1.8 m. vysokých, kulatých, obyčejně jednoduchých lodyh. List jest ve spodu bledší a na pokraji jako mazlavý. Květe bíle v polovici června, semeno obsažené v lusku, špičkou končící, barvy hnědé, zraje v září. V lusku nalézají se 4 i více zrn.
Z rostlinopisného stanoviska dělí se rostlina tato na tři hlavní části, kteréž jsou:
1. Hlava, jinak též babka zvaná.
2. Kořeny, které se ve tři díly dělí a sice;
a) kořen hlavní srdčitý, nejsilnější;
b) vedlejší srdčitý slabší; tyto oba vnikají kolmo do půdy;
c) postranní, jinak výhonky zvané;
3. Lodyha též křoví zvané.
Hlavní hořen srdčitý vniká v půdě příznivé až 6.3 m. hluboko a uzrává ve třech letech.
Ku svému zdaru vyžaduje sladké dřevo podnebí teplé, mírně vlhké; v krajinách drsných, nebo kde panuje dlouho zima, jest zdar jeho nejistým. Čím půda kypřejší, propustnější, tím kořeny hlouběji do půdy vnikají a jsou tlustšími.
Rozmnožuje se semenem; výhodnější ale jest rozmnožování kořenem.
Ku založení záhonku pod sladké dřevo a ku vysázení upotřebiti možno jen postranních výhonků, 3—6 roků starých. Tyto se na místě, kde vzrostlé jsou u kořene hlavního, ostrým nožem uříznou. Sazenice dělají se 60—75 cm. dlouhé. Řez má býti od očka alespoň 3 cm. vzdálen. Očka nalézají se na všech stranách sazenice vzdálí 4—7 cm., ale ne v řadách. Jen nejsilnější, k životu schopné očko vyklíčí. Očko takové nalézá se u řezu sazenice. Poškozená nebo nezdravá místa, nalézající se na sazenici, nutno vyříznouti. Jestli se sazenice na určité jim stanoviště hned nevysadí, tu uloží se tyto do suché země ve sklepu nebo též do jámy; odesýlají-li se na vzdálené místo, tu svážou se do otepí a do slámy zaobalí.
Půda pod sladké dřevo se na podzim hluboko zorá nebo přešachtuje a nechá přes zimu v hrubé brázdě neuvláčená; na podzim nutno půdu též silně pohnojiti.
V měsíci březnu vyorají neb vyhodí se na poli šikmé brázdy alespoň 90 cm. hluboké, do kterých kladou se sazenice a sice as 9 cm. vzdáleně od sebe, pod sebe do řady. Sazenice první musí přijíti alespoň 24 cm. hluboko, by mrazy aneb jiným způsobem neutrpěly. Každá sazenice se rukou k půdě řádně přitlačí. Je-li brázda sazenicemi vyložená, tu přikryjí se tyto zahnilým hnojem hovězím a na tento nahodí se drobná, sypká ornice. Brázdy jsou 45—60 cm. od sebe vzdáleny.
Po 4—5 týdnech vytlačí lodyha a vyroste roku prvního na 60—75 cm. vysoko. Lodyhy se každého roku na podzim několik cm. nad zemí sříznou. Kořeny klidí se za tři roky po vysázení.
Sladké dřevo se přes leto dle potřeby 2—3krátě motykou na 5 cm. hluboko okopá, by půda se zkypřila a plevel zničil. V čas květu okopávati se nemá.
Aby půda při síle se udržela, hnojí se řady sazenic každého druhého roku na jaře hovězím hnojem a rýčem na 8 cm. hluboko zaryje. By mrazy sladkému dřevu neuškodily, přikryje se toto na podzim hnojem slaměným několik cm. silně, který se na jaře shrabe a odveze.
Nepřátel mimo lidí dřevo sladké nemá.
Cena 50 kg. kořenů kolísá od 8—30 zl.
Při dobytčím lékařství upotřebí se u koní jako prášku při kašli; u dob. hověz. odvaru u nádchy zlé.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Fabales - bobotvaré
čeleď Fabaceae - bobovité
rod Glycyrrhiza - lékořice
Glycyrrhiza glabra, Glycyrrhiza brachycarpa, Glycyrrhiza echinata, Glycyrrhiza glabra var. caduca, Glycyrrhiza glabra subsp. glandulifera, Glycyrrhiza glabra var. laxifoliolata, Glycyrrhiza glabra var. pubescens, Glycyrrhiza glandulifera, Glycyrrhiza hirsuta, Glycyrrhiza laevis, Glycyrrhiza officinalis, Glycyrrhiza pallida, Glycyrrhiza violacea, Glycyrrhiza vulgaris, Liquiritia officinalis, Liquiritia officinarum
Lékořice lysá, Lékořice hladkoplodá, sladké dřevo, sladký kořen
Sladovka hladkoplodá
Liquorice, Licorice, Cultivated Licorice
Jamball
عرقسوس
Errekaliz
Cаладкакарані
Женско биле
光果甘草
Lakrids
Lagrits
Lakritsikasvi
Réglisse
Drop, zoethout
Obični sladić, Glatki konjed, Glatki sladić, Gospino bilje, slatki korijen, šećerni korijen, sladić
Lakkrís
Liquirizia
Regalèssia
감초
Saldymedis
Igazi édesgyökér, édesfa, cukorkóró
Lakritz, Süßholz
Lakris
Lukrecja
Alcaçuz
γλυκόριζα
Lemnul dulce, răculeț
Лакрица, Солодка голая
Regaliz, orozuz, alcazuz
Lakrits
Meyan
Локриця
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.