Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Levandule lékařská, Lavandula angustifolia
[3] Levandule je polokeř z čeledi pyskatých (Labiatae); roste na svazích kopců, výslunných pahorků v Jižní Evropě, hlavně v západním území středomořském, ještě i v jižních Švýcarech a jižním Tyrolsku a Alžíru, a u nás se pěstuje tu a tam v zahradách.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Levandule má velmi příjemnou vůni, již způsobuje etherický olej (3 %).
[3] V lékárnách slouží květy levandulové k výrobě několika farmaceutických přípravků. Odvaru byliny se užívá k sílícím lázním, oleje zevně při ochrnutích, nervové slabosti (čichá se).
[3] V jižní Francii, Dalmácii, v německých továrnách a jinde se připravuje těkavý olej z květů v neobyčejně velkém množství, a dochází velkého upotřebení ve voňavkářství (kolínské vody atd.), při výrobě mýdel.
Zápach natě, popř. oleje zahání moly a proto se nať klade s oblibou do šatníků, kde mimo to dodává ještě šatům a prádlu velmi příjemnou vůni.
[3] Kultury a přirozené porosty v Jižní Francii a ostatních stredomořských oblastech, kde se levanduli velmi dobře daří, činí její pěstování u nás pochybným. Jen na výslunných svazích vydatněji kvete. Sazenice se vypěstovávají ze semene a vysazují na 30x30 cm. Také dělením starých trsů je možno levanduli množiti. Vydrží po více let (4-6) na jednom místě a přihnojuje se kompostem.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 693
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 129
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Lamiales - hluchavkotvaré
čeleď Lamiaceae - hluchavkovité
rod Lavandula - levandule
Lavandula angustifolia, Lavandula officinalis, Lavandula spica, Lavandula vera
Levandule lékařská, levandule klasnatá, levandule úzkolistá
Levanduľa úzkolistá
Garden Lavender, English Lavender
Lavendo mallarĝfolia
Lawenda wąskolistna, lawenda lekarska
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.