Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Libeček lékařský

Libeček lékařský

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Libeček lékařský, Levisticum officinale

[3] Libeček lékařský je vytrvalá rostlina, jejíž vlast leží v jižní Evropě, kde se však rozšířila starou kulturou, takže dnes je původnost jeho nejistá. Patři do čeledi okoličnatých (Umbelliferae). Libeček se často pěstuje v selských zahradách a někdy zdivočuje. V kultuře dorůstá někdy značné výšky, až 2 m.

 

Stonek: Rýhovaný, oblý, lesklý, nahoře větevnatý
Výška: 1,8 m
Listy:
Květy: Špinavě žluté
Doba květu: VI - VIII
Plody: Zralé plody obloukovitě stočené
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Dlouhý, silný, větevnatý, silně aromaticky zapáchající kořen.
Jiné znaky: Celá rostlina silně aromaticky zapáchající.
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky: Libovolná půda, ne suchá, nejlépe hluboká, vlhká
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Celá rostlina obsahuje zvláštně, ne právě příjemně vonicí etherický olej.

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Oddenky se dobývají na podzim (koncem září) druhého roku, a poněvadž je rostlina obyčejně velmi hluboko zakořeněna, užíváme k dobývání obyčejně špičatých motyček. Oddenky se omyjí, tlusté se rozštěpí a suší se nejlépe pod střechou na volném vzduchu. Můžeme je sušiti také na vzdušných půdách na lískách. V každém případě však je nutno dosušiti je v sušárně za nižší teploty. Oddenek často přitahuje vlhkost a je napadán hmyzem. Musí se proto velmi dobře usušiti a uschovati nejlépe v neprodyšných plechových nádobách.

 

Léčivé účinky

 

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

Koření

 

Pěstování

Rozmnožuje se rozřezáním starých kořenů.

[3] Libeček vyžaduje dobré, hluboké půdy a miluje hodné vlhka. Pěstuje se buď ze semene, nebo řidčeji dělením starých rostlin (postranní prýty oddenku). Vysejeme semeno buď hned po dozráni na podzim nebo záhy zjara na dobře připravený záhon, pokryjeme je jen lehce a častěji zaléváme. Semeno klíčí asi v 6 nedělích.

Když jsou rostliny dosti silné, přesadí se do volné země v řádcích vzdálených 50-60 cm, aby jednotlivé rostliny měly touž vzdálenost. Přesazovati má se za vlhkého počasí a kultura se musí s počátku zalévati. V prvém roce vytváří rostlina silný kořen kůlový a mohutnou růžicí listů. Mnohdy kvete několik exemplářů již v prvém roce. Kultura se jednou až dvakrát okopává a pleje. Přezimuje většinou dobře, někdy však působí myši značnou škodu. Na jaře druhého roku se ještě jednou okopává. Rostliny se pak velmi bujné vyvíjejí.

Na oddencích, které tvoří v úžlabí listů nové pupeny, vyrůstají četné tlusté postranní kořeny. Kvete od července do srpna. Dozrávání semen začíná také v srpnu.

Při vyhrabávání oddenků lze užíti postranních větví k založení nové kultury. Dobře usušené listy, které možno získati při sklizni oddenků, mají někdy také odbyt jako droga (herba Levistici). Výnos z 1 aru je asi 16 kg drogy.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 406
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 130
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 38

 

Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení

Libeček lékařský v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 38

Libeček jest rostlinou víceletou. Kořen jeho jest dlouhý, silný, větevnatý a jako celá rostlina silně aromaticky zapáchající. Lodyha, která vyrůstá až 1.8 m vysoko, jest rýhovaná, oblá, lesklá, nahoře větevnatá. Listy dolení jsou dvakrát speřené; lístky kosníkově vejčité, nebo klínovito podlouhlé, často 2—3laločné, stříhanozubaté. Květ jest špinavě žlutý; kvete od června do srpna. Zralý plod jest obloukovitě stočený.

Libeček možno na všech místech, která nejsou suchoparná a kterých nelze jinak využitkovati, pěstovati. Rozmnožuje se rozřezáním starých kořenů.

Kořenu libečku upotřebí se hojně v lékařství.

Pěstuje se dosti hojně v horských krajinách okolo stavení.

Cena: klgr. 80 kr.

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Apiales - miříkotvaré
čeleď Apiaceae - miříkovité
rod Levisticum - libeček

 

Libeček lékařský latinsky

Levisticum officinale, Hipposelinum levisticum, Levisticum paludapifolium

 

Národní názvy

Česky - Czech   Libeček lékařský

Slovensky - Slovak   Ligurček lekársky

Anglicky - English   Lovage, Bladder Seed, Garden Lovage, Love Parsley

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish   Løvstikke

Esperanto   Levistiko

Estonsky - Estonian   Harilik leeskputk

Finsky - Finnish   Lipstikka, Liperi

Francouzsky - French   Ache de montagne, Céleri perpétuel, Gaya à tige simple, Livèche

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Ljekoviti ljupčac

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian   Levistico

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German  

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Lubczyk ogrodowy

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian   Любисток, Зоря, Любовное зелье

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish   Selâm otu

Ukrajinsky - Ukrainian   Любисток аптечний, Любисток лікарський

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.