Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Lopuch hajní, Arctium nemorosum
[3] Lopuchy jsou dvouleté byliny, rozšířené po celé Evropě, rostou hojně podél cest, na úhorech, v křovištích a na rumištích. Jsou z čeledi složnokvětých (Compositae). Jsou všeobecně známy úbory květní, které se přichytí na vše, co s nimi přijde do styku, poněvadž aspoň vnější zákrovní listeny kulovatých úborů jsou zakončeny ohnutými háčky. Zmínky zasluhuje, že jedna jediná rostlina může vytvořiti až 400.000 semen.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Obsahuje cukr, sliz, kyselinu tříselnou, stopy mastného a lékového oleje, jakož i inulin. Semena obsahuji 25-30 % mastného oleje (olej lopuchový).
[3] Jako drogy se užívá kořenů lopuchů (radix Bardanae). Kořen se sbírá na podzim prvého nebo na jaře druhého roku. Musí se důkladné omýti a dobře osušiti. Silnéjši kusy se před sušením podélné štípají. Kořen zrohovatí, sušením ztrácí 4/5 své váhy.
Také listy (folia Bardanae) a semena lopuchu naleznou tu a tam odběratele. Celkem však je jejich spotřeba malá. Semena se mají sbírati, když jsou skoro zralá.
[3] V lékařství se drogy užívá omezeně: dříve byla lékem hlavně čistícím krev, při revmatismu, dně a kožních nemocech, zevně na vředy, lišeje, při spáleninách. V Americe slouží kořen Arctium majus jako prostředek projímavý a močopudný. Největšího užití dochází olej z kořene lopuchu (kořen extrahován olivovým olejem) jako prostředek posilující růst vlasů.
[3] V Japonsku se pěstuje a kořen se požívá ve velkém množství jako zelenina. Čerstvý kořen voní odporně ostře; usušený je takřka bez zápachu a páchne teprve po rozetření. Chuť je sladce hořká a slizovitá.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 7, strana 371
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 127
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Arctium - lopuch
Arctium nemorosum, Arctium vulgare, Lappa nemorosa, Lappa vulgaris, Lappa macrosperma
Lopuch hajní
Lopúch hájny
Wood Burdock, Woodland Burdock
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.