Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Medvědice lékařská, Arctostaphylos uva-ursi
[3] Medvědice lékařská je malý, vždy zelený plazivý keřík, tvořící husté koberce v písčitých lesnatých krajinách, na vápenitých kopcích hlavně v Alpách, ve střední a severní Evropě, obzvláště v suchých, písčitých borových lesích až do oblasti kleče. Medvědice lékařská patří do čeledi vřesovitých (Ericaceae). U nás je celkem velmi vzácná.
Rostlina vysílá z mohutného kůlového kořene hojné plazivé a bohatě rozvětvené větve, jež se jen na koncích zdvihají od země. Jsou dlouhé asi 50 cm a dřevnaté. Listy jsou podlouhle opakvejčité, kožovité, 12-15 mm dlouhé, tupé nebo zakulacené, zúžené v krátký řapík, celokrajné, s okrajem prosvitavým, chrupavčitým, tenkým a slabě zahnutým, po obou stranách sítovité a lesklé, s nervy vespod poněkud vystouplými, svrchu ponořenými, nápadně tlusté a tuhé, za sucha lámavé, tmavě zelené. Nemají zápachu, chutnají hořce a stahují.
Květ podobá se květu borůvky, je bílý nebo růžový, kratičce stopkatý, v konečných chudých, převislých hroznech. Keřík kvete v květnu a červnu. Peckovice jsou červené jako plody brusinky. Dozrávají v srpnu. U nás je vzácná a chráněná.
Pro hustý kobercovitý vzrůst pěstuje se někdy jako okrasa na umělých skalkách v zahradách a parcích a daří se nejlépe na polostinných, k východu obrácených záhonech a na rašelinné půdě.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu: V - VI
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Jako drogy užívá se listů (folia Uvae ursi), jež mají velký odbyt a slouží v lékařství především jako močopudný prostředek při onemocněních měchýře a pod. Účinnou látkou v nich jsou glykosidy (arbutin, methylarbutin a ericolin); dále obsahují třísloviny kromě trochy hydrochinonu, jenž je tu štěpným produktem arbutinu.
Listy a mladé větve medvědice sbírají se v teplých, suchých dnech letních. Sušiti se musí rychle, nejvýhodněji umělým teplem za mírné temperatury (35-40° C).
Droga, přicházející do obchodu, obsahuje nezřídka přimíšené podobné listy jiných vřesovitých, čímž je značně znehodnocována. Tak nacházíme v ní často listy vlochyně (Vaccinium uliginosum) a brusinky (Vаcc. vitis idaea L.) a jiné.
Nejčastěji zaměňují se listy medvědice s listy brusinky. Ty však jsou větší, opakvejčité, na slabě ohrnutém okraji drobně pilovíté, na svrchní straně mají nervy ponořené a poněkud svraskalé, spodní strana, s nervy vystouplými, je hladká, hnědě tečkovaná.
Listy vlochyně jsou opakvejčité, tupé, zaoblené, celokrajné, na okraji svinuté, nejsou kožovité a spodní strana je šedozelená. V obchodě cení se vedle neporušenosti a pravosti drogy i barva, což se jeví i v kvalitních označeních v obchodě běžných: »extra zelená« a »Ia zelená«.
Močopudné při onemocněních močového měchýře
[3] Rostliny užívalo se také při vydělávání kůže safianové.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 2, strana 500
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 20
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Ericales - vřesovcotvaré
čeleď Ericaceae - vřesovcovité
rod Arctostaphylos - medvědice
Arctostaphylos uva-ursi, Arctostaphylos uva ursi, Arctostaphylos adenotricha, Uva-Ursi uva-ursi
Medvědice lékařská, medvědice léčivá
Medvedica lekárska
Bearberry, Hog Cranberry, Kinnikinick, Kinnikinnick, Mealberry
Busserole officinal
Zimzelena medvjetka, crveno medvjeđe grožđe, medvjeđe uho
Sortulyng
Gayuba
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.