Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Měsíček lékařský, Calendula officinalis
[3] Měsíček je jednoletá, jen zřídka dvouletá rostlina z čeledi složnokvětých (Compositae); roste divoce v zemích okolo Středozemního moře a v Orientě. U nás se často pěstuje v zahradách pro ozdobu a nezřídka zdivočuje.
Stonek: Na horním konci větevnatý
Výška: 50 cm
Listy: Oddáleně zoubkaté, dolní kopysťovité, horní podlouhlé až kopinaté, masité, po obou stranách poseté chloupky
Květy: Šafránově nebo oranžově žluté, zřídka světle žluté
Doba květu: VI - X
Plody: Člunkovitá, křídlatá semena, na hřbetě se špičatými hrbolky
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky: Především hluboké, vlhké, hnojené půdy
Výskyt:
Rozšíření:
Význam: Léčivá rostlina, koření, okrasná rostlina
[3] Krásně žlutě až oranžově zbarvené úbory obsahují trochu etherického oleje, hořčinu calendulin a žluté barvivo.
[3] Květy sbíráme za suchého počasí, nejlépe mezi 10. a 2. hodinou, a to tak, že buď vytrháváme jen květy jazykové a sušíme je na lískách pokud možno rychle, nebo sbíráme rozkvetlé úbory, sušíme je a pak roztrháme a házíme je do vzduchu proti větru, abychom oddělili těžší kalichy od lehčích květů paprsčitých. Tento způsob je sice daleko jednodušší, ale droga není nikdy pěkná, jako když sbíráme jen květy jazykovité.
Nejcennější je jednotně zbarvené zboží z temně oranžových květů jazykovitých. Učiníme tudíž dobře, sbíráme-li jinak, žlutě neb bělavě žlutě zbarvené květy odděleně a prodáme je zvlášť.
Květy musí býti uschovány na suchém místě, nejlépe v bednách. Otrhávání paprskovitých květů a vůbec příprava této drogy je práce namáhavá a pěstování se jen tehdy vyplácí, mohou-li práci vykonávali děti nebo starší lidé zadarmo nebo za malé odškodnění.
Sřezává se celá rostlina před úplným rozvitím květů. Suší se ve stínu na vzdušném místě.
Antibakterikum
Antimykotikum
Antioxidant
- zmírńuje poškození volnými radikály
Antivirotikum
Detoxikant
- čistí krev
Hojení ran
- urychluje hojení
Kožní onemocnění
Popáleniny
- urychluje hojení
Zánět
- antiflogistikum - protizánětlivé k zevnímu použití
- na zánět spojivek
Žloutenka
[3] Měsíčku se užívá sice už jen jako lidového léku, přece však je spotřeba květů (flores Calendulae) značná. Velké množství dováží se do Orientu, kde se jich hojně užívá k účelům náboženským a při pohřbívání mrtvol. Je totiž v Orientě zvykem dávati do hrobů šafrán, poněvadž je však velmi drahý a nelze si ho vždy opatřiti dostatek, nahražuje se květy měsíčku, které jsou šafránu podobné. Rostlina se s oblibou sází na hroby, odtud něm. Totenblume. Květů užívá se hojně k porušování šafránu.
Brzy zjara se vysévá semeno. Je nutné často zalévat. Sazenice se přesazují do sponu 20-25 cm.
[3] Většina drogy pochází z rostlin pěstovaných.
Z jednoho aru jsou asi 3 kg drogy. 1 kg čerstvých květů dá asi 0,14 kg drogy.
Měsíček se vysévá do řádků na 25 cm. Protože semeno je velmi nepravidelného tvaru, seje se výhradně ručně. Daří se i na slabších suchých půdách. I zde jednocení způsobuje, že rostliny se lépe vyvíjejí a bohatěji kvetou.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 7, strana 110
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 42
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 35
Měsíček lékařský v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 35
Měsíček zahradní jest rostlinou jednoletou. Lodyha až 50 cm vysoko vyrůstající jest na hořením konci větevnatou. List jest oddáleně zoubkatý, dolení kopysťovitý, hoření podlouhlý až kopinatý, masitý, po obou stranách chloupky posetý. Květ jest barvy buď šafránově neb oranžově žluté, málo kdy bledožluté; kvete od června do října. Semeno jest takřka všechno člunkovité, křídlaté, na hřbetě se špičatými hrboulky.
Květu užívá se hojně v lékařství. Celá rostlina sřezá se, dokud květy nejsou docela otevřené, a suší se pak na vzdušném místě ve stínu.
Měsíček zahradní daří se na každé půdě, ale hlavně na půdě hluboké, vlhké, vymrvené. Rozmnožuje se bud semenem nebo vysemeněním. Semeno vyseje se záhy z jara na záhonek, pilně zalévá a sazenice vysazují se pak na 20 cm od sebe. U nás pěstuje se dosud jen v zahradách; na Moravě více než v Čechách.
Cena: klgr. květu 1 zl. 10 kr.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Calendula - měsíček
Calendula officinalis, Caltha officinalis, Calendula prolifera, Calendula ranunculodes
Měsíček lékařský, měsíček zahradní, krusíček, slunéčko
Nechtík lékarsky
Pot Marigold, Garden Marigold
Kalendula mjekësore
بكورية طبية
Dərman gülümbaharı
Календулы, Hаготкі лекавыя
Невен
萬壽菊 , 金盞花, 金盏花 , 金盏花 , 金盏花 , 金盞花 , 金盞花 , 金盏花 , 金盞花
Havemorgenfrue, Have-Morgenfrue
Kalendulo oficina
Harilik saialill
Tarhakehäkukka, kehäkukka
Souci officinal
Goudsbloem
Ljekoviti neven, Neven, vrtni neven
Morgunfrú
Calendola o fiorrancio
キンセンカ
Vaistinė medetka
Kliņģerīte
Körömvirág
Garten-Ringelblume, Ringelblume
Ringblom
Nagietek lekarski
Καλέντουλα η φαρμακευτική
Gălbenele, Gălbenea
Календула лекарственная
Vrtni ognjič
Невен
Calentula, Caléndula, maravilla
Ringblomma
Нагідки лікарські
Cúc tâm tư
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.