Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Mydlice lékařská, Saponaria officinalis
Mydlice lékařská je vytrvalá rostlina z čeledi hvozdíkovitých (Caryophyllaceae). Roste skoro po celé Evropé podél cest, v houštinách, na březích potoků a řek, hlavně na písčité půdé.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu: VIII - IX
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Celá rostlina obsahuje látku zvanou saponin, která ve vodě šumí jako mýdlo.
[3] Saponin je obsažen hlavně v kořeni, jehož se užívá také v lékařství, proto v obchodě přichází hlavně droga kořenová (radix Saponariae rubrae). Někdy užívá se i celé nati (herba Saponariae) nebo jen listů (folia Saponariae).
Rostliny kvetou ke konci srpna nebo začátkem září. V té době se sbírá nať. Oddenky vyhrabávají se pozdě na podzim nebo brzy na jaře. Vyhrabávání kořene není lehké, neboť jemné kořeny a kořenové vlásení, jež jsou na zboží rády viděny, jdou velmi hluboko, někdy až do hloubky 1 m. Hrabání vyžaduje tudíž velmi mnoho času a je to práce únavná. Omyté kořeny se rychle suší v sušárně. Hotová droga přichází často do obchodu ve svazečcích.
1 kg čerstvého kořene dává 0,33 kg drogy.
[3] Poněvadž má saponin také účinek rozpouštěcí jako mýdlo, dochází rostlina, hlavně kořen, hojného užití technického. Odvarem kořene, jenž nemá nevýhodných vlastností mýdla (ostrost a porušováni barev), perou se hedvábné a jiné, obzvláště jemně barvené tkaniny, krajky atd.
[3] Množí se buď semenem, které se na podzim vysévá na povrch půdy, anebo dělením kořenů, jež se kladou do brázd a zaorávají. Během vegetace třeba dbáti o čistotu porostu.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 2, strana 187
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 217
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré
čeleď Caryophyllaceae - hvozdíkovité
rod Saponaria - mydlice
Saponaria officinalis, Lychnis saponaria
Mydlice lékařská
Mydlica lekárska
Soapwort, Bouncing Bet, Bouncing-bett, Bouncingbet Soapweed, Common Soapwort
Saponario oficina
Ljekovita sapunika, belonoga sapunjača, ljekovita sapunjača, sapunika obična
Gewöhnliches Seifenkraut
Mydlnica lekarska
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.