Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Myší ocásek nejmenší, Myosurus minimus
Myší ocásek nejmenší je jednoletá útlá bylinka s růžicí přízemních, čárkovitých, v řapík kopisťovitě zúžených listů a jedním nebo několika bezlistými, 5-8 cm vysokými jednokvětými stvoly.
Květ má 5 žlutozelených kališních lístků (k), které jsou na spodu prodlouženy v nitkovitou ostruhu, 5 mnohem menších, úzkých, ke konci v kornoutkovité medníky rozšířených korunních plátků (c), několik (nejčastěji jen 5, zřídka více, až 15) tyčinek a mnoho drobounkých pestíků na kuželovitě vyvýšeném lůžku, jímž připomíná myší ocásek nějaký drobný jitrocel.
Nažky jsou bezocasé, tmavohnědé. Opylení probíhá jednak cizím pylem, jejž přenáší drobný hmyz, jednak pylem vlastním.
Roste obyčejně pospolitě na vlhkých polích, zejména mezi obilím a v jetelích, v příkopech a po krajích lesů dosti hojně. Kvete na jaře.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 1, strana 422
[4] Názorná květena zemí koruny české (prof. František Polívka, sv. 2, Olomouc 1900), strana 20
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Ranunculales - pryskyřníkotvaré
čeleď Ranunculaceae - pryskyřníkovité
rod Myosurus - myší ocásek
Myosurus minimus, Myosurus clavicaulis, Myosurus lepturus
Myší ocásek nejmenší
Chvostík myší
Mousetail, Mouse-tail
Liden musehale, Musehale
Hentohiirenhäntä
Sitna mišorepka
Mäuseschwänzchen
Mysiurek drobny
Råttsvans
Мишачий хвіст малий
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.