Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Náprstník červený

Náprstník červený

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Náprstník červený, Digitalis purpurea, je prudce jedovatá dvouletá rostlina z čeledi jitrocelovitých, Plantaginaceae.

[3] Náprstník červený je prudce jedovatá dvouletá rostlina z čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae); je domovem na výslunných stráních, kopcích a pahorcích západní Evropy hlavně v Porýní, v Černém Lese a ve Vogesách; u nás je domácí v Českosaském Švýcarsku a v Císařském lese, jinak se hojně pěstuje v zahradách.

Miluje polohu chráněnou pred větrem a daří se mu jak ve stínu tak i na slunci, dává však přednost polohám mírně slunečným. Vhodná je proň lesní prsť bohatá humusem. Poněvadž potřebuje hodně manganu, na druhé straně však se vyhýbá vápenitým půdám, vyskytuje se v přírodě v ostrůvcích.

 

Stonek: Hedvábně šedoplstnatý
Výška: 1 m
Listy: Vejčité až vejčito kopinaté, vroubkované, rub listů hedvábně šedoplstnatý
Květy: Velké, nachově růžové, uvnitř poseté chloupky, na spodní straně bílé s kulatými nachovými skvrnami, někdy též zcela bílé
Doba květu: VI-VIII
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti: Prudce jedovatý!

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Obsahují několik jedovatých glykosidů, hlavně digitalin a digitoxin.

 

Užívané části, sběr a zpracování

Listy

Sbírají se na podzim.

[3] Listy jsou jednou z nejdůležitějších drog pode jménem folia Digitalis. Poněvadž v Rakousku se vyskytuje náprstník ve volné přírodě jen ojediněle, dovoluje rakouská farmakopea užívati listů rostlin kultivovaných, kdežto všechny jiné farmakopey předpisují výslovně listy rostlin divoce rostoucích. Třebaže v Rakousku je dovoleno užiti i listí rostlin pěstovaných, nemají se zásadně bráti z druhů pěstovaných v zahradách pro ozdoby, neboť mnohé z nich se náprstníku červenému jen podobají, ale nehodí se pro účely lékařské.

Listy sbírají se za květu počínaje červencem, a to za suchého počasí, nejlépe v hodinách poledních. Mají se sbírati jen listy zdravé, temně zelené. Ke sbírání se nesmí užívati dětí. Ruce si třeba po sbírání umýti mýdlem. Dopravovati se mají listy jen volně v koších a nemají se napěchovati.

Suší se rychle, nejlépe v sušárně, za mírné teploty (ne vyšší 40°C). S náprstníkem nesmí se sušiti současně žádná jiná rostlina. Usušené rostliny musí se uchovávati odděleně na zvláštní půdě a ve zvláště oddělených pytlích, a to na místě úplně suchém. Drogu je dobře prodati co nejdříve. 1 kg čerstvých listů poskytuje asi 0,20 kg drogy. Většina k nám přicházející drogy pochází z Černého Lesa a Voges. Poněvadž se červený náprstník vyskytuje poměrně zřídka, užívá se také listů náprstníku hlinožlutého.

 

Léčivé účinky

[3] Digitalis je bez odporu nejdůležitější rostlina léčivá, nemíní se jí však nikdy užívati bez lékařského předpisu.

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

Prudce jedovatý!

 

Další využití

 

 

Pěstování

Semeno se koncem března nebo v dubnu vysévá buď do volné půdy ne do studeného pařiště. Sazenice se vysazují do sponu 30 cm. Nejlépe se daří v písčité, kypré, úrodné, středně vlhké půdě. Listy se sbírají na podzim.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 350
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 85
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 20

 

Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení

Náprstník červený v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 20

Náprstník jest rostlinou dvouletou; lodyha vyrůstá přes metr vysoko; táž jest jakož i rub listů, které jsou vejčité až vejčito kopinaté, vroubkované, hedbávitě šedoplstnatá. Květ jest veliký, nachově růžový, vnitř chloupky posetý, na spodní straně bílý s kulatými nachovými skvrnami, někdy též zcela bílý; kvete od června do srpna.

Libuje si v půdě písčité, kypré, úrodné, prostředně vlhké. Pěstuje se často co okrasná rostlina v zahradách. Rozmnožuje se semenem, které se koncem března nebo v dubnu vysévá buď na záhonek do zahrady neb do studeného pařiště, a sazenice rozsazují se pak na 30 cm. od sebe.

Náprstník jest rostlinou jedovatou, z níž užívá se pouze listů v lékařství z druhu červeně kvetoucího, které se na podzim sbírá.

Cena: klgr. 80 kr.

V dobytčím lékařství užívá se ho ku hojení psa při zápalu pohrudnice, zápalu plic.

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Lamiales - hluchavkotvaré
čeleď Plantaginaceae - jitrocelovité
rod Digitalis - náprstník

 

Náprstník červený latinsky

Digitalis purpurea, Digitalis purpurea var. gloxiniiflora

 

Národní názvy

Česky - Czech   Náprstník červený

Slovensky - Slovak   Náprstník červený

Anglicky - English   Foxglove, Purple Foxglove

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto   Digitalo purpura

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Crveni naprstak, crveni digitalis, grimizni naprstak, pustikara crvena

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German   Roter Fingerhut

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Naparstnica purpurowa

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.