Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Náprstník velkokvětý, Digitalis grandiflora
[3] Náprstník hlinožlutý roste v našich lesích a na keřnatých stráních z pahorkatiny až do hor. Jeho lodyha je měkce chlupatá, lysá a květy jsou žláznatě chlupaté. Žlaznatě pýřitá, sírově žlutá koruna má zevnitř nahnědlou síť žilek. Tím se rozeznává od podobného, rovněž žlutě kvetoucího druhu Digitalis lutea L. Lodyhy a květy tohoto druhu jsou lysé, květ nemá hnědé žilnatiny.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Listy náprstníku hlinožlutého sbírají se v době květu. Obsahují daleko méně vody než náprstníku červeného a schnou proto rychleji. Proto může se sušiti ve stínu na lískách. Listy náprstníku hlinožlutého musí se baliti odděleně a býti jako takové označeny. Poněvadž se náprstníkové listy sbírají v době květu, je vyloučena záměna s jinými rostlinami. V obchodě klade se v prvé řadě váha na pěknou zelenou barvu drogy.
[3] Pěstuje se výhradně ze semene. V březnu se vysévá buď do parníku nebo na připravený záhonek a to tak, že půda (nejlépe listovka) se dříve proseje, urovná, prknem přitlačí a semeno se vyseje na povrch bez přihrnutí. O dostatek vláhy je třeba pečovati. Sazenice se vysévají na pole, když dosti vyrostly, což bývá koncem května nebo začátkem června, ve spoji 35x35 cm.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 352
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 86
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Lamiales - hluchavkotvaré
čeleď Plantaginaceae - jitrocelovité
rod Digitalis - náprstník
Digitalis grandiflora, Digitalis ambigua, Digitalis ambigua, Digitalis orientalis, Digitalis ochroleuca
Náprstník velkokvětý, náprstník hlínožlutý
Náprstník veľkokvetý
Yellow Foxglove
Storblomstret fingerbøl
Keltasormustinkukka
Velecvjetni naprstak, pustikara, žućkasta pustikara, žućkasti naprstak
Gul fingerborgsblomma
Großblütiger Fingerhut, Großer Gelber Fingerhut
Naparstnica zwyczajna, naparstnica wielkokwiatowa
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.