Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Oman pravý, Inula helenium je vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, Asteraceae.
[3] Oman pravý je vytrvalá statná rostlina z čeledi složnokvětých (Compositae), která je domovem v jižní Evropě, na Kavkaze, v Armenii, Persii a Sibiři, někde jej pěstují ve velkém měřítku a tu nezřídka zdivočuje.
Stonek: Huňatá lodyha
Výška: Až 1,5 m
Listy: Nestejně zubaté
Květy: Žluté
Doba květu: VII-VIII
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky: Půdy vlhké, hlinité, s propustnou spodinou; snese drsnou polohu
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Oddenek (radix Helenii nebo radix Inulae (Enulae)) obsahuje zvláště páchnoucí druh kafru (omanový kafr = alantol).
[3] Oddenky sklízí se nejlépe na podzim (v září neb říjnu) třetího roku. Můžeme vyhrabávati oddenky ovšem již ve druhém roce, ale jsou obyčejně ještě tuze slabé. Oddenky, které někdy dosahují značných rozměrů, se vyhrabávají, zbaví stonků a operou a pak (neloupány) se podélně rozštípnou a suší buď rozestřeny v tenkých vrstvách na půdách nebo navlečeny na vláknech a pověšeny pod krovem. Umělé sušení není vhodné, poněvadž při vyšších teplotách prchá těkavý alantol.
[3] Byl dříve v lékařství velmi ceněn a také dnes dochází sušený širokého užití a má proto i dobrý odbyt.
[3] Pro dekorativní vzhled se často pěstuje i v zahradách pro ozdobu.
Čerstvé oddenky, podobně jako andělikové, se někdy zavářejí do cukru.
Půdu je potřeba hluboko zpracovat, protože kořen zapouští hluboko. Ocení pohnojení kompostem.
Rozmnožuje se semenem nebo výběžky kořenů. Semena nebo oddenky vyséváme na jaře a sazenice se rozesazují na spon 30-50 cm. Za sucha nutno sazenice zalévat. Během vegetace půda se kypří a zbavuje plevele.
Třetí nebočtvrtý rok po vysázení se kořen na podzim vykope, rozkrájí na kousky a suší. Loupat kořen se nesmí. Nejslabší kořeny použijeme k dalšímu sázení.
[3] Oman vyžaduje hluboce zpracovanou půdu, kompostem hnojenou. Množí se buď ze semene a sazenice se vysazují na pole, nebo se při dobývání oddenků použije slabších oddenků s očkem jako další sáď. Vysazuje se s ohledem na jeho výšku na 45 až 50 cm v trojúhelníkovém spoji.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 7, strana 70
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930) 119
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 14
Oman pravý v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 14
Oman jest rostlinou víceletou, vyrůstá až 1,5 m vysoko, lodyhu má huňatou, listy nestejně zubaté, květ žlutý; kvete v červenci a srpnu.
Oman libuje si na půdě vlhké, hlinité, s propustnou spodinou; polohu snese drsnou, severní. Žádá půdu hluboko zpracovanou, protože zapouští kořen hluboko. Pohnojení půdy tučným kompostem účinkuje velmi dobře. Rozmnožování děje se buď semenem, nebo výběžky kořenů. Při pěstování semenem vysévá se toto na jaře do zahrady na záhonek a jakmile sazenice povyrostly, rozsazují se na pozemek jim určený na 30 cm od sebe.
Výhonky kořenů vysazují se na podzim na 30—45 cm od sebe. Panuje-li po vysázení sucho, nutno sazenice zalévati; po čas vegetace půda se kypří a zbavuje plevele.
Kořen omanu upotřebí se v lékařství. Třetího neb čtvrtého roku po vysázení kořen na podzim se vykopá, lpící na něm země zbaví, na kousky rozkrájí a suší. Loupati kořen se nesmí, protože pravost omanu se po slupce kořenné pozná. Nejslabších kořenů možno též ku sázení upotřebiti.
Ku pěstění omanu hodí se též dobře horské lučiny jednosečné, které po několika letech lučními travinami opět oseti možno. Zdivočelý roste u příkopů a na paloucích.
Cena: klgr. 70 kr.
Ve zvěrolékařství užívá se u koní kořene při prašivině; u dobytka hovězího při zápalu plic; u dobytka vepřového při zánětu prsním.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Inula - oman
Inula helenium
Oman pravý
Oman pravý, oman lekársky
Elecampane
Omani
طيون يوناني
Egorri, Kristo-lora, Usteltxa
Бял оман
土木香
Lægealant
Aedvaak
Isohirvenjuuri
Grande Aunée, Inule grande aunée
Griekse alant
Pravi oman
Inula helenium, Enula campana
Ala de corb, Herba campana, Herba de l'ala, Herba del mal estrany, àrnica borda
목향
Didysis debesylas
Helēniju ālante
Örménygyökér
Echter Alant
Alant-rot
Oman wielki, oman czerwonkowy
Inula helenium
ινούλα
Iarbă mare
Девясил высокий, дикий подсолнечник, оман
Veliki oman
прави оман
Inula helenium, hierba campana, hierba del ala, hierba del moro, inula campana, raiz del moro, yerba campana, yerba del moro, énula, énula campana
Ålandsrot
Andızotu
Оман високий
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.