Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Ořešák královský, Juglans regia
[3] Ořech vlašský je z nejkrásnějších našich užitkových stromů z čeledi ořešákovitých (Juglandaceae), roste planě v Řecku a v Orientě až do Himaláje. Pro plody pěstuje se po celé Evropě, většinou jednotlivě nebo v malých skupinách.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Nejdůležitější součástí jsou kyselina gallová a těkavý olej a jugloan.
[3] Vedle plodů (vlašské ořechy), které dozrávají v září, užívá se hlavně listů (folia Juglandis). Jsou u nás officinelní. Za čerstva, hlavně rozetřeny mezi prsty, vydávají, podobně jako plodní slupky, silnou, příjemně aromatickou vůni. Mají chuť prudce stahující, hořkou a trpkou.
Listy ořechové se sbírají buď v červnu, než se úplně rozvily, nebo teprve při sklizni ořechů za suchého počasí. Musí se pokud možno rychle sušiti na slunci nebo umělým teplem v peci nebo sušárně, aby se dle možnosti zachovala pěkná zelená barva. Suší-li se příliš pomalu a neúčelně, listy zhnědnou až zčernají. Taková droga je pak neprodejná. Proto se musí z drogy všechny poněkud načernalé listy odstraniti. Sušením se příjemná vůně skoro úplně ztrácí.
10 dílů čerstvých listů dává 3 díly drogy.
Zelená slupka ořechová se sbírá v červenci a srpnu, než skořápka zdřevnatí a dokud se dá propíchnouti jehlou. Původně bezbarvá šťáva slupky nabývá na vzduchu barvy temně hnědé. Sušení slupek ořechových je velmi složité, poněvadž při tom slizovatí a silně znečišťují podložku. Usušená slupka, původně zelená, je černohnědá a trochu houbovitá.
[3] Listů používá se v lékařství pro vysoký obsah třísloviny jako stahujícího prostředku.
Šťávy užívá se k vypuzení štěnic, prašiviny a svrabu, vnitřně jako prostředku čisticího krev, stahujícího, při slabosti zažívací a při rachitis a skrofulóse.
Používají se slupky nezralých ořechů.
Proti parazitům
Protiplísňové účinky
v celém těle
Podporuje činnost ledvin
Antioxidant
Podporuje činnost střev, čistí střeva
[3] Listů používá se hlavně jako prostředku k barvení vlasů а k výrobě čajové náhražky. Jsou také žádaným prostředkem lidovým. Zelená slupka ořechová (cortex Juglandis fructus) obsahuje v podstatě jugloan (nucin) a slouží dnes k výrobě tmavých mořidel pro světlá dřeva а k barvení vlasů.
Z čerstvých oloupaných jader se vytlačuje za studená mastný, vysychavý olej (oleum Juglandis; výtěžek 40-50 %). Má příjemnou ořechovou chuť a užívá se ho jako výtečného oleje pokrmového, palivového, technicky k přípravě malířských fermeží a jemných barev olejových, jakož i k výrobě mýdla.
Nezralé plody, zůstávající při oloupání slupek, se buď zpracovávají na extrakt nebo se zavářejí s cukrem jako ovoce. Z nich se vyrábí také velmi chutný likér ořechovka.
Tvrdé, temně hnědé dřevo ořechové je z nejkrásnějších a nejlepších dřev evropských a zpracovává se na jemný nábytek a pažby ručnic. Droga z listů je nejcennější, je-li »beze stonků« a »dobře zelená«.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 2, strana 60
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 120
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Fagales - bukotvaré
čeleď Juglandaceae - ořešákovité
rod Juglans - ořešák
Juglans regia, Juglans regalis
Ořešák královský, ořešák vlašský, ořech vlašský
Orech vlašský
Common Walnut, English Walnut, Persian Walnut
Juglando reĝa
Obični orah, pitomi orah
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.