Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Orsej jarní, Ficaria verna
Orsej jarní má při kořeni kyjovité hlízky, což jsou naduřelé vedlejší kořeny.
Lodyha, obyčejně poléhavá, je tak jako listy lysá, rozvětvuje se a nese řapíkaté, okrouhle srdčité, nedělené, mělce vykrajované nebo úhlatě zubaté listy.
Květy mají nejčastěji jen 3 kališní lístky (zřídka 4-5) a 3-12 zlatožlutých korunních plátků, jejichž medová jamka je zakryta dužnatou šupinkou.
Mnozí neoddělují orsej od rodu pryskyřníků, nepovažujíce menší počet kališních lístků a větší počet korunních plátků za znak dost důležitý. Ostatně jsou korunní plátky velice rozdílné nejen co do počtu, nýbrž i co do velikosti.
Roste hojně v houštinách a lesích.
Kvete někdy už v březnu. Již koncem května však celá rostlina zaniká. Zbývají po ní pak často jen drobné bílé hlízky, které se vyvíjejí v paždí listů a to hlavně prý u těch orsejů, které rostou ve stínu pod křovinami, kam zřídka kdy dolétá hmyz. Nažky nevytvářejí. Tyto hlízky se vyvíjejí tak, že v paždí některého listu se objeví drobný pupen, který vyžene po straně vedlejší kořínek. Ten silně naduří, ukládaje ve svém pletivu výživné latky a přemění se v hlízku, velikosti pšeničného zrna.
Hlízka i se svým pupenem se později od hynoucí rostliny oddělí, a za příznivých okolností zapouští do zeme kořínky, vzrůstajíc v novou rostlinku. Tento způsob rozmnožování je u orseje častější než-li rozmnožování semeny, která jsou zajímavá také tím, že jejich klíček má zdánlivě pouze jednu dělohu, neboť druhá zakrňuje.
Kromě toho vyrůstá orsej také z přezimujících oddenků, jejichž pupeny mají zásobu potravních látek uloženou v kyjovitých hlízkách. Je rostlinou vytrvalou.
Celá rostlina, především než rozkvete, chutná hořce, což ji chrání před některými býložravými živočichy, např. plži.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 1, strana 456
[4] Názorná květena zemí koruny české (prof. František Polívka, sv. 2, Olomouc 1900), strana 15
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Ranunculales - pryskyřníkotvaré
čeleď Ranunculaceae - pryskyřníkovité
rod Ficaria - orsej
Ficaria verna, Ranunculus ficaria, Chelidonium minus, Ficaria ranunculoides, Caltha hiranoi, Ficaria ambigua, Ficaria aperta, Ficaria boryi, Ficaria communis, Ficaria degenii, Ficaria ficaria, Ficaria holubyi, Ficaria intermedia, Ficaria peloponnesiaca, Ficaria polypetala, Ficaria ranunculiflora, Ficaria ranunculoides, Ficaria robertii, Ficaria rotundifolia, Ficaria transsilvanica, Ficaria vulgaris, Ranunculus ficaria, Ranunculus vernus f. divergens
Orsej jarní
Blyskáč jarný
Lesser Celandine, Fig-buttercup, Figwort, Pilewort, Pileworth, Small Celandine, Smallwort, Fig Buttercup
Пролетно жълтурче
西南毛茛
Vorterod
Kanakoole
Mukulaleinikki
Ficaire, Renoncule ficaire, Ficaire fausse renoncule
Speenkruid, Stinkende gouwe soort
Proljetni ledinjak, bobolj, ledinjak, živorodna zlatica
Vorsóley
Ranuncolo favagello
Pavasarinis švitriešis, Pavasarinis ðvitrieðis
Pavasara mazpurenīte
Fecskefű, Salátaboglárka, Tavaszi salátaboglárka
Scharbockskraut, Feigwurz, Fiegwurz, Frühlings-Scharbockskraut
Vårkål
Ziarnopłon wiosenny, Jaskier wiosenny
Sălăţică, Untişorul, Grâuşorul
Чистяк весенний
Lopatica, Lopatica navadna, Lopatičasta zlatica, Zlatica lopatičasta
Zlatica, ledinjak, златица, ледињак
Celidonia menor, Ranunculus ficaria
Svalört, Groddknoppslös svalört, Korskål, Stor svalört
Basur otu
Пшінка Весняна, Чистяк весенний
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.