Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
[4] Pilát lékařský (Anchusa Anchusa officinalis L, Ochsenzunge) jest statná, vytrvalá nebo dvouletá bylina na přímé, nahoře větvité lodyze i na listech hustě a drsně srstnatá. Listy jsou podlouhle kopinaté, na spodu lodyhy znenáhla dolů zúžené, v horní části lodyhy poloobjímavé. Květy vyrůstají na kratičkých stopkách z paždí listenů ve vijanech namnoze vidlanovitě seřaděných. Mají hluboce pětiklaný kalich (k) a nálevkovitou, 5cípou korunu (c, c1) s rovnou trubkou, barvy fialové, modré nebo bílé. Ústí koruny jest uzavřeno tupými, vejčitými hrboulky (h), porostlými po kraji bílými, aksamitovými chloupky; tyto hrboulky mají dvojí úkol: jednak zabraňují dešťové vodě a vetřelcům (zejména mouchám) přístup k medovině, která se vyměšuje z podplodního terče a hromadí ve spodní části korunní trubky, jednak ukazuje většímu hmyzu (včelám a některým motýlům) směr, kterým má nořiti sosák, aby se dostal k medovine. Tyčinky jsou vrostlé do trubky korunní. Tvrdky (z, z1) sedí na dně vytrvalého, nenadmutého kalichu a jsou na spodu vyduté jako u kostivalu.
Ačkoli jsou květy zařízeny na opylení xenogamické pomocí hmyzu, přece se mohou blizny zúrodňovati též pylem vlastním, což děje se zvláště na konci doby květní, když oddělivší se koruna přesouvá se přes čnělku jako manšeta přes ruku; při té příležitosti totiž prašníky snadno se s bliznou setkají a zbývající pyl o ní otrou.
Vedle květů dokonale obojakých vyskytují se někdy též květy pestíkové se zakrnělými tyčinkami a to buď na téže rostlině nebo na rostlinách zvláštních. Warming pozoroval též heterostylii.
Roste porůznu na suchých lukách, mezích a u cest po vší vlasti; v severní Moravě však jest velice vzácný. Kvete od máje do září. Dříve se ho užívalo v lékařství.
Pozn. V květních zahradách pěstuje se často pilát vlašský (Anchusa italica Retz., Anchusa amoena Gaertn.), pocházející z jižní Evropy a sev. Afriky. Podobá se celkem pilátu lékařskému, má však krásně modré koruny libovonné. [4]
Pilát lékařský, Anchusa officinalis je brutnákovitá rostlina.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 211
[4] Názorná květena zemí koruny české (prof. František Polívka, sv. 4, Olomouc 1900), strana 203
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Boraginales
čeleď Boraginaceae - brutnákovité
rod Anchusa - pilát
Anchusa officinalis, Anchusa angustifolia, Anchusa arvalis, Anchusa microcalyx, Anchusa osmanica, Anchusa procera
Pilát lékařský
Smohla lekárska
Common Bugloss, Alkanet, Bugloss
Læge-Oksetunge
Ljekoviti volujak, obični volujak, volujski jezik, pačje gnijezdo
Gewöhnliche Ochsenzunge, Alkanet
Farbownik lekarski
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.