Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Pískavice řecké seno, Trigonella foenum-graecum
Pískavice je jednoletá rostlina z čeledi bobovitých (Fabaceae), která je domovem v jižní a západní Asii. Pěstuje se i v jiných zemích. Vyznačuje se až 15 cm dlouhými, velmi úzkými, srpovitě zahnutými lusky.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Semeno této rostliny (semen Foeni graeci) obsahuje kromě mastných olejů mnoho slizu a zvláštně zapáchající etherický olej, vedle toho jedovatý alkaloid (trigonellin).
[3] Usušená semena mají silný, zvláštní aromatický, ale ne tuze příjemný zápach (upomínající na seno) a chuť jako boby; zelené semeno, nevyzrálé, chutná velmi příjemně.
Lusky zrají velmi nepravidelně. Musíme tudíž začíti se sklizní v době polozralosti, aby semena nevypadala. Rostliny se požnou a rozestrou na suché půdě na plachtách k dozrání a konečně vymlátí.
[3] Semeno se užívá hlavně jako změkčujícího prostředku na vředy, k přípravě náplastí apod.
[3] V krajinách kol Středozemního moře se užívalo semene pro jeho aromatickou chuť hojně jako koření. Dnes užívá se celé rostliny jako koření k přípravě zvláštních druhů sýrů. Semene se užívá hlavně ve zvěrolékařství. Poněvadž je neobyčejně výživné, tvoří hlavní část tzv. dobytčího prášku (krmného prášku). Působí hlavně na mléčné žlázy, a proto se přimíchává do krmení dojným kravám.
V mnohých krajinách se pěstuje pískavice jako oblíbená rostlina krmná. Z mladých rostlin, resp. mladých plodů připravuje se zelenina a salát. Pískavice byla starými kulturními národy od Indie až do Říma velmi ceněna a pěstována.
[3] Nemá zvláštních nároků na půdu a daří se i v půdě méněcenné poměrně dobře. Samozřejmě je třeba dáti přednost dobré polní půdě. Vysévá se na počátku dubna v řadách vzdálených 35 cm. Semeno klíčí již po týdnu, ale další vývoj rostliny pokračuje poměrně pomalu. Později, když řady příliš zhoustly, musí se protrhati. Lépe je vysévati jen řídce, aby nám tato zbytečná práce odpadla. Rostliny kvetou v červnu a tvoří pak velmi rychle četné lusky.
Sláma po sklizni se může zkrmiti. Při sklizni i při největší opatrnosti vypadá dosti semen, která dobře přetrvají zimu, na jaře vzejdou a udrží kulturu. Doporučuje se řádky v případě potřeby proplečkovati, neboť tím nejen že se zničí plevel, ale také se půda zkypří.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 4, strana 452
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 235
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Fabales - bobotvaré
čeleď Fabaceae - bobovité
rod Trigonella - pískavice
Trigonella foenum-graecum, Trigonella foenum-graceum
Pískavice řecké seno
Senovka, grécke seno
Sicklefruit Fenugreek
Fenugreko
Grčka piskavica
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.