Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Plamatka zelná

Plamatka zelná

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky Svatební místa

 

Popis

Plamatka zelná, Spilanthes oleracea

Plamatka zelná je jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Je domovem v jižní Americe a pěstuje se i v Evropě.

 

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Nať obsahuje ostrý těkavý olej (v něm spilanthen a spilantbol).

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Jako drogy (herba Spilanlhis oleraceae), užívá se celé rostliny, sbírané v době květu (červenec až říjen). Za květu se mladé rostlinky sečou srpem.

Suší se pokud možno rychle, rozloženy v tenkých vrstvách, a často obracejí, neboť jinak droga zčerná. Nejlépe se hodí k sušení vhodná sušárna, při níž je postaráno o odstraňováni vlhkosti. Ale i v tom případě nesmí teplota přesahovati 35°C.

1 kg čerstvých rostlin dává asi 0,18 kg drogy.

 

Léčivé účinky

 

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

[3] Rostliny užívá se většinou jen v lékařství, řidčeji v kuchyni. Pro zvláštní růst a vzhled pěstuje se v zahradách jako rostlina ozdobná.

 

Pěstování

[3] Plamatka vyžaduje dobrou, volnou, humusem bohatou půdu ve slunné poloze, kterou lze dobře zavodňovati. Pěstuje se ze semen. Seje se v dubnu do vlažného pařeniště, mírně pokryje a pilně zalévá. Když jsou rostlinky dostatečně velké, vysadí se ven na vzdálenost 20 cm. Po přesazení potřebují neustále hodně vlhka. Vůbec nikdy nesmi kultura vyschnouti.

Kvete od července do října a za květu se mladé rostlinky sečou srpem. Vyraší opět velmi rychle, takže je můžeme do podzimu poséci podruhé.

Část rostlin necháme dospěti k plodům. Semena se mohou sbírati až na konci října.

Poněvadž se rostlině daří jen na půdě vodou bohaté a poněvadž má velmi šťavnaté listy, je přirozené, že zmrzá již při prvém mrazu a při tom zčerná. Na to třeba pamatovati, vyséváme-li přímo do volné půdy; může se tak státi teprve tehdy, kdy není třeba se obávati mrazů (na počátku května).

Výnos z 1 aru je asi 18 kg drogy.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 224

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Spilanthes - plamatka

 

Plamatka zelná latinsky

Acmella oleracea, Spilanthes oleracea, Acmella calva var. oleracea, Acmella occidentalis, Anacyclus pyrethraria, Anthemis occidentalis, Bidens fervida, Bidens fixa, Bidens fusca, Bidens oleracea, Cotula pyrethraria, Isocarpha pyrethraria, Pyrethraria dichotoma, Pyrethrum spilanthus, Spilanthes oleracea

 

Národní názvy

Česky - Czech   Plamatka zelná

Slovensky - Slovak  

Anglicky - English   Spilanthes

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto  

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian  

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German  

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish  

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.