Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Plavuň vidlačka, Lycopodium clavatum
[3] Plavuň obecná je vytrvalá, vždy zelená rostlina z čeledi plavuňovitých (Lycopodiaceae). Roste v celé Evropě, hlavně v horských polohách v suchých lesích jehličnatých a ve vřesovištích. Starší rostliny mají na tenkých, jednoduchých osách většinou dva vidličnatě stojící plodné klasy, jež jsou tvořeny taškovitě se kryjícími, slabě nažloutlými a dlouze zašpičatělými šupinami. V úžlabí šupin sedí výtrusnice.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Jako drogy se užívá výtrusů, nazývaných plavuňovou moučkou (Lycopodium, nesprávně semen Lycopodii). Droga je velmi jemný, citrónově žlutý a lehoučký prášek, na omak měkký a mastný. Plove na vodě a rázem vzplane, je-li hozen do plamene. Nemá ani chuti, ani zápachu. Jeho hlavní součástí je zelenožlutý mastný olej (asi 48%).
Spory dozrávají od srpna do září a v té době se vyklepávají z nasbíraných plodních klasů. Můžeme to také zařídili tak, že uřežeme plodní klasy krátce před dozráním (v červenci) a sušíme je pak na slunci, vyklepeme a prosijeme. Lycopodium se uchovává v sáčcích z hustého plátna.
Nať plavuňová (herba Lycopodii clavati) se sbírá v květnu a červnu.
[3] V lékařství se výtrusů užívá na vysušující dětské prášky zasýpací а k posýpání pilulek.
Nati se užívá lidově k podporováni menstruace
[3] Lycopodium dochází obrovského užití především v kovoprůmyslu k vysypávání forem, v pyrotechnice a jako bleskový prášek k jevištním efektům v divadlech.
Odvaru z nati se užívá k zapuzení hmyzu u telat.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 1, strana 193
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 135
říše Plantae - rostliny
oddělení Lycopodiophyta - plavuně
třída Lycopodiopsida
řád Lycopodiales - plavuňotvaré
čeleď Lycopodiaceae - plavuňovité
rod Lycopodium - plavuň
Lycopodium clavatum
Plavuň vidlačka, plavuň obecná
Plavúň obyčajný
Stag's-horn Clubmoss, Common Club Moss, Running Clubmoss, Running Ground Pine
Almindelig Ulvefod
Kijačasta crvotočina
Burstajafni
Widłak goździsty
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.