Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Polej obecná, Pulegium vulgare
[3] Polej je poléhavá, vytrvalá máta z čeledi pyskatých (Labiatae); roste na vlhkých místech v příkopech a podél potoků ve střední a jižní Evropě (v Čechách vzácně, na Slovensku je však na jihu obecná) a místy se pěstuje.
Kvete od července do září. Polej, rostoucí na vlhkých místech, není nikdy tak aromatický jako polej ze suššího stanoviště.
Stonek: Dlouhý, plazivý, větevnatý
Výška:
Listy: Vejčité nebo opakvejčité, spoře, drobně pilovitéo, žlázovitě tečkované
Květy: Načervenalé nebo šeříkově růžové
Doba květu: VI - IX
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště: Písečná vlhká záplavová stanoviště
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Nať obsahuje těkavý olej (jako hlavní součástky má pulegon, menthol a menthon) a má pronikavý, na mátu peprnou upomínajíci zápach a kořenitou, poněkud štiplavou chuť.
[3] Sušené kvetoucí nati (herba Pulegii) se dnes užívá méně v lékařství, více jako lidového prostředku. Z nati se získává destilací etherický olej (polejový olej).
Sklízí se za květu. Požatá nať se rozestře v tenkých vrstvách na lísky a suší na vzduchu.
Z natě poleje se také destiluje olej.
[3] Doporučuje se voliti pro pěstování takovou půdu, jaká je udána pro mátu peprnou. Kultura je táž jako u máty peprné s tím rozdílem, že se může rozmnožovati také semeny.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 673
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 152
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 36
Polej obecná v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 36
Polej jest rostlinou vytrvalou. Má více až 45 cm. dlouhých plazivých, větevnatých lodyh, ze kterých v pozdější době zapouští kořeny. Listy jsou vejčité neb opakvejčité, spoře, drobně pilovité a pod zvětšovacím sklem jako průhledné, žlázovitě tečkované. Květ jest načervenalý nebo lilákový; kvete od června do září. Polej roste divoce na písečných vlhčinách, které častěji zaplaveny bývají a kde též největší výnos dává, jenže pěstovaný na půdě takové nemá oné aromatické vůně, jako když se řádně pěstuje. O řádném pěstění poleje, sklizni a upotřebení platí totéž, co u máty peprné podotčeno bylo.
Z natě poleje destiluje se též olej, pro který v Anglicku se pěstuje.
Cena: klgr. 65 kr.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Lamiales - hluchavkotvaré
čeleď Lamiaceae - hluchavkovité
rod Pulegium - polej
Pulegium vulgare, Melissa pulegium, Mentha albarracinensis, Mentha aromatica, Mentha aucheri, Mentha daghestanica, Mentha erinoides, Mentha exigua, Mentha gibraltarica, Mentha hirtiflora, Mentha montana, Mentha pulegioides, Mentha pulegium, Mentha subtomentella, Mentha tomentella, Mentha tomentosa, Micromeria fenzlii, Micromeria maritima, Minthe pulegia, Pulegium aromaticum, Pulegium daghestanicum, Pulegium erectum, Pulegium heterophyllum, Pulegium micranthum, Pulegium pubescens, Pulegium pulegium, Pulegium tomentellum, Thymus bidentatus
Polej obecná, máta polej, polej
Mäta sivá
Pennyroyal, Mosquito Plant, Peppermint, Pudding Grass, Squaw Mint
نعناع أوروبي
Giləmərzə
блатна мента
普利薄荷 , 唇萼薄荷 , 唇萼薄荷 , 唇萼薄荷 , 唇萼薄荷 , 唇萼薄荷 , 唇萼薄荷 , 唇萼薄荷
Polejmynte
Pulegio
Puolanminttu
Menthe pouliot, Herbe aux puces
Polei
Gorska metvica, Barska metvica, Drobna metvica, Konjska metvica, Konjski bosiljak, Kuglasta metvica, Mirisna metvica
Menta puleggia; Puleggio
ペニーロイヤルミント
Taškuotoji mėta
Paleju mētra
Csombormenta, mocsárimenta, polyákmenta
Polei-Minze, Poleiminze
Mięta pole
Poejo, Hortelã-dos-Açores, Hortelã-pimenta-mansa, Poêjo
Βλήχων
Busuiocul cerbilor
Мята болотная, Мята блошница
Polaj
Метвица
Menta poleo, Poleo, Hierbabuena, Poleo-menta
Polejmynta, Poleij-Mynta
Yarpuz
М'ята блошина
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.