Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Posed bílý, Bryonia alba
[3] Vytrvalé, popínavé rostliny z čeledi rostlin tykvovitých (Cucurbitaceae), časté na plotech. Bryonia alba je jednodomá, s malými, bělavě zelenými květy a černými plody velikosti hrachu.
Stonek: Plazivá lodyha
Výška:
Listy: Srdčité, dlanitě pětilaločné
Květy: Žlutavě nebo špinavě bílé, zeleně žilkované
Doba květu: VI-VIII
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Tlustý, řepovítý, bělavý kořen
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště: Ploty, křoviny
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Kořen je bohatý na škrob a má hlavně dva glykosidy, bryonin (nepůsobivý) a bryonidin.
[3] Jako droga přichází do obchodu sušený řepovitý kořen (radix Bryoniae). Kořeny mají odporně hořkou, ostrou chuť a rovněž odporně páchnou.
Kořeny se vyhrabávají na podzim druhého roku nebo teprve třetího roku, jsou masité, za čerstva roní mléčnou šťávu a odporně zapáchají. Jsou někdy tlusté jako paže a obyčejně dvojdílné. Omývají se, a aby lépe a rychleji schly, nakrájejí se v plátky asi 1 cm tlusté a suší se v sušárnách, až se plátky lámou. Často se suší navlečené na šňůry, zavěšené na půdě. Při sušení se tyto destičky nepravidelně zcvrkávají a mají pak hrbolatý, drsný povrch. Jsou lehké a houbovité, vrstevnaté. Sušením ztrácí droga odpornou chuť částečně, zápach úplně.
Močopudné
Dna
Vodnatelnost
Projímavé účinky
[3] Drogy, jíž se dříve hojně upotřebovalo lékařsky jako močopudného prostředku při dně a vodnatelnosti, užívá se nyní už jen jako lidového prostředku léčebného, hlavně však ve zvěrolékařství.
Kořen není sice vysloveně jedovatý, přece však ve větších dávkách ne neškodný, silně projímavý. V Rumunsku užívá se kořene úspěšně proti krvácení.
Semeno se vyseje na podzim či zjara do zkypřené půdy okolo křoví. Kořen se dobývá druhý a třetí rok po vysetí semene.
[3] Nepěstuje se.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 2, strana 442
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 41
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 28
Posed bílý v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 28
Posed jest rostlinou víceletou. Kořen jeho jest tlustý, řípovítý, bělavý; lodyhu má plazivou. Listy jsou srdčité, dlanitě pětilaločné; květ jest žlutavě nebo špinavě bílý, zeleně žilkovaný, plod černý. Kvete od června do srpna. Pěstování jeho jest velmi jednoduchým a provádí se způsobem tím, že semeno vyseje se buď na podzim nebo z jara do zkypřené půdy okolo křoví. Kořen, jehož v lékařství se užívá, dobývá se druhého a třetího roku po vysetí semene.
Divoce roste v plotech, křovištích.
Cena: klgr. 55 kr.
V dobytčím lékařství upotřebí se u koní při horečce hostečné, hostci pudkém, hostci chronickém, chřipce břišní, hlavničce, č. tyfu, kašli, zánětu prsním, při dýchavičnosti, zánětu pobřišnice, ochrnutí hříbat, ochrnutí obyčejném, ochrnutí kříže, zánětu v uších, zastaralém hostečném vyplecení, bouli náloketní, zánětu ohybačů, ochrnutí kyčle, ústřelu, u nádchy; u dob. hověz. při horečce porodní, zápalu vemena, dobytčím moru, zápalu plic, při nedostatku nebo vypráhnutí mléka; u ovce a kozy při bledničce, ochrnutí jehňat, ozhřívce ovčí; u vepřového dobytka při prsním zánětu, loupání č. hostečném neduhu ; u psa při horečce hostečné č. hostci, zápalu pohrudnice, zápalu plic, dýchavičnosti.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Cucurbitales - tykvotvaré
čeleď Cucurbitaceae - tykvovité
rod Bryonia - posed
Bryonia alba
Posed bílý (posed černý)
Posed biely
White Bryony
Enbo galdebær
Mustakoiranköynnös
White Bryony
Tikvina debela
Baltā sētvija
Weiße Zaunrübe, Gichtrübe, Schwarzbeerige Zaunrübe, Schwarzfrüchtige Zaunrübe
Svartgallebær
Przestęp biały
Переступень белый
Hundrova
Переступень білий
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.