Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Přeslička rolní, Equisetum arvense
[3] Přeslička rolní je známý vytrvalý plevel, rostoucí hlavně na vlhké, hlinito-písčité půdě.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Rostlina tato obsahuje hlavně hořčinu a trochu tuku. Po spálení zbývá velmi mnoho popela, jenž je bohatý na kyselinu křemičitou.
[3] Užívá se z ní zelených větevnatých lodyh letních (herba Equiseti). Sbírá se od května do září a to tak, že se uřezávají zelené výhonky nad oddenkem. Rozestře se do tenké vrstvy a suší přirozeně neb také umělým teplem v sušárnách. Usušené zboží má světle zelenou barvu a je na omak tvrdé a drsné. Přichází do obchodu ve svazečcích nebo řezané.
[3] Drogy užívá se v lékařství, daleko více však jako lidového léku. V posledních 10 letech se hojné užívá jako plicní a močopudný čaj.
[3] Většina drogy však se spotřebuje k účelům technickým, k čištění kuchyňského nádobí, leštění nábytku atd. Pro účely technické dá se dobře upotřebiti i jiných druhů přesliček.
[3] Nepěstuje se, protože je jí jinak dostatek pro sběr.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 1, strana 220
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 90
říše Plantae - rostliny
oddělení Monilophyta - kapradiny
třída Equisetopsida - přesličky
řád Equisetales - přesličkotvaré
čeleď Equisetaceae - přesličkovité
rod Equisetum - přeslička
Equisetum arvense, Equisetum calderi
Přeslička rolní
Praslička roľná
Field Horsetail, Common Horsetail
Ager-Padderok
Poljska preslica
Klóelfting
Acker-Schachtelhalm, Zinnkraut
Skrzyp polny, jedlinka polna
Coada calului, părul porcului
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.