Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Průtržník lysý, Herniaria glabra
[3] Průtržník lysý je vytrvalá, řidčeji jednoletá rosllina z čeledi hvozdíkovitých (Caryophyllaceae). Roste na písčinách, na hromadách kamení, podél potoků a řek, hlavně na písčitých březích rybníků. Je u nás hojný. Stonky a listy jsou lysé, kalich nejvýš na spodu chlupatý a kratší než zralý plod.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Hlavní součást rostliny je herniarin a saponin. Čerstvá nať nemá zápachu a chutná slaně a trpce.
[3] Jako drogy se užívá celé nati (herba Herniariae), která se sbírá v době květu (od července do podzimu) s kořeny a rychle se suší. Při sušení vydává nať, hlavně průtržniku chlupatého, zvláštní, poněkud na šťavel upomínající vůni. Usušená je žlutozelené barvy.
Je nutno dbáti vždy toho, aby rostlina zůstala zachována na svém přirozeném stanovišti. Droga sbíraná na podzim má mnoho zralých semen, jež snadno získáme prosetím. Rozsype se řídce na stanovišti. Pravidelná kultura této rostliny není obvyklá, avšak pokusy ukázaly, že na písčitých místech jednou vyseta nebo vysázena dlouho (po několik let) bez jakékoliv péče se sama rozmnožuje a udržuje.
[3] Rostlina cení se velice v lékařství, hlavně jako prostředek močopudný. Spotřeba drogy a tudíž i poptávka po ní je veliká.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 2, strana 90
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 110
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré
čeleď Caryophyllaceae - hvozdíkovité
rod Herniaria - průtržník
Herniaria glabra
Průtržník lysý
Prietržník holý
Smooth Rupturewort
Herniaire glabre
Kaal breukkruid
Gola kilavica
Połonicznik nagi, połonicznik gładki
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.