Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Pryskyřník lítý, Ranunculus sceleratus
Pryskyřník lítý neboli lítík, žarouš je jednoletá nebo dvouletá zcela lysá rostlina. Větevnatá, dutá lodyha má přitloustlé, trochu lesklé a později obyčejně nažloutlé listy, rozeklané hlubšími nebo mělčími zářezy ve 3 úkrojky, které čím výše na lodyze, tím jsou užší.
Hojné kvítky mají drobné, bledožluté korunní plátky, jež jsou o málo delší než odstálé kališní lístky. Mají na rozdíl ode všech ostatních žlutě kvetoucích pryskyřníků medové jamky nahé (bez šupinek) a záhy opadávají. Drobounké nažky jsou směstnány ve válcovité strboulky.
Roste hojně nejraději ve vlhkých příkopech a náleží k druhům nejjedovatějším. Proto se mu býložraví živočichové nejvíce vyhýbají. Sušením a vařením však jedovatost více méně ztrácí.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
Náleží k nejjedovatějším pryskyřníkům!
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 1, strana 442
[4] Názorná květena zemí koruny české (prof. František Polívka, sv. 2, Olomouc 1900), strana 14
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Ranunculales - pryskyřníkotvaré
čeleď Ranunculaceae - pryskyřníkovité
rod Ranunculus - pryskyřník
Ranunculus sceleratus
Pryskyřník lítý, lítík, žarouš
Iskerník jedovatý
Celery-leaved Buttercup, Celery Buttercup, Celery Ranunculus, Celery-leaved Crowfoot, Celeryleaf Buttercup, Celeryleaf Crowfoot, Cursed Buttercup, Cursed Crowfoot, Poison Buttercup
Renoncule scélérate
Blaartrekkende boterbloem
Blijedožuti žabnjak
Gift-Hahnenfuß
Jaskier jadowity
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.