Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Pýr plazivý, Elymus repens
[3] Pýr je nejobtížnější plevel všude na polích v příkopech, na lukách a trávnících atd., hlavně však v krajinách dosud neodvodněných (drenáže). Pýr se dá těžko vyhubiti, neboť nejmenší kousky oddenku, které zůstanou v půdě, vzrostou rychle opět v nové rostliny.
Oddenky jsou velmi dlouhé, větevnaté, válcovité, slámově žlutě. Chutnají nápadně nasládle.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Kořen obsahuje tzv. tritiem (5%), sliz a asi 3% cukru vedle jiných, méně důležitých součástí.
[3] Usušené oddenky se prodávají jako droga (rhizoma Graminis).
Je nejlépe sbírati je na podzim, kdy jsou cukrem nejbohatší, při orání a vláčení polí; třeba je oprati, očistili je od kořenů a pak usušiti rychle a důkladě (nejlépe v peci nebo sušárně).
Droga se musí uchovávali v suchých a vzdušných prostorách, neboť přitahuje vlhkost a plesniví. Spotřebuje se jí značné množství; tak jediná firma v Rakousku jí odebere ročně 20.000 kg. Přednost dává se zboží již upravenému, t. j. stejnoměrně drobně nakrájenému jako řezanka. 5 dílů čerstvého oddenku dává 2 díly drogy.
[3] Za války došel pýr značného užití při výrobě náhražky piva.
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 10
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Liliopsida - rostliny jednoděložné
řád Poales - lipnicotvaré
čeleď Poaceae - lipnicovité
rod Elymus - pýrovník
Elymus repens, Agropyron repens, Agropyrum repens, Elytrigia arenosa, Elytrigia levadica, Elytrigia repens
Pýr plazivý
Pýr plazivý
Common Couch, Couch, Quackgrass
Elitrigio rampa
Chiendent rampant
Puzava pirika
Húsapuntur
Gemeine Quecke, Gewöhnliche Quecke, Kriech-Quecke
Perz właściwy, perz rozlogowy
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.