Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Řešetlák počistivý, Rhamnus cathartica
Řešetlák počistivý je až 3 m vysoký trnitý keř z čeledi řešetlákovitých (Rhamnaceae). Roste v houštinách, na okraji listnatých lesů, na skalách nebo stráních, ale nepříliš hojně.
Bobule jsou kulovité, asi velikosti hrachu, a dokud jsou listy zelené, nejsou bobule příliš nápadné. Když však na podzim listy zčervenají, jsou zralé, lesklé černé bobule z dálky patrny.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Bobule obsahují glykosidy rhamoxantin, emoin, quercetin a rhamnetin.
[3] V lékařství se užívá bobulí (baccae (fructus) Rhamni catharticae). Voní nepříjemně a chutnají spočátku nasládle, pak odporně hořce.
Bobule se sbírají v září nebo v říjnu. Prodávají se buď čerstvé nebo sušené. Sušením se silně zcvrkávají. Při sbírání je třeba dbáti, aby se nesbíraly současně plody ptačího zobu (Ligustrum vulgare L.). Ty jsou podlouhlé, červenofialové a obsahují jen 1—2 semena (řešetlákové 2-3 pecky).
[3] Z bobulí se lisuje temně zelená šťáva a připravuje se z ní syrup řešetlákový (syrupus Rhamni catharticae). Je ceněným prostředkem projímavým, a dá se ho dobře užíti na místě senných lusek.
[3] Tvrdého, žlutého dřeva řešetlákového se užívá k jemnějším pracem v soustružnictví.
Barvivem nezralých bobulí se barví kůže a papír. Šťáva ze zralých bobulí dává s kamencem malířskou barvu, známou jako »šťavnatá zeleň«. Proto jsou nezralé i zralé plody (fructus Rhamni »immaturi« a »maturi«) hledaný obchodní artikl.
[3] Uměle se nepěstuje.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 436
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 196
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Rosales - růžotvaré
čeleď Rhamnaceae - řešetlákovité
rod Rhamnus - řešetlák
Rhamnus cathartica
Řešetlák počistivý
Rešetliak prečisťujúci
Carolina Buckthorn, Common Buckthorn, European Buckthorn, European Waythorn, Hart's Thorn
Prava krkavina, obična krkavina, pasja krkavina, pasji drijen, trnovita krkavina
Purgier-Kreuzdorn, Gemeiner Kreuzdorn
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.