Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Reveň bulharská, Rheum rhaponticum
Reveň, rebarbora je vytrvalá rostlina z čeledi rdesnovitých (Polygonaceae).
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Listových řapíků se užívá jako zeleniny, ale ještě častěji k přípravě kompotu nebo marmelády. Připravuje se z nich také víno.
[3] Rostlina vyžaduje několikaletou dobrou péči. Pěstování reveně je třeba věnovati hodně péče, má-li sklizeň plně uspokojiti. Půdu je nutno důkladně vyhnojiti a hluboko zorati, případně na 50 cm rigolovati. Zvláště pomalu působící hnojiva, jako kostní moučka, jsou pro reveň velmi dobrá. Sazenice vypěstovávají se na zvláštním záhonku a přesazují se do spojů 80x80 cm buď na podzim nebo časně z jara do připraveného pole, neboť reveň záhy, tj. koncem února nebo začátkem března vyráží. Během vegetace se půda okopáváním častěji kypří. Kořeny dobývají se v 6. roce. Sklízí-li se řapíky listové, je přírůstek kořene samozřejmě menší.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 2, strana 340
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 197
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré
čeleď Polygonaceae - rdesnovité
rod Rheum - reveň
Rheum rhaponticum
Reveň bulharská, reveň tupolistá
Rebarbora pontická, rebarbora bulharská
False rhubarb, rhapontic rhubarb
Рилски ревен
Rhubarbe sauvage
Rabarbar
Rhapontik-Rhabarber, Sibirischer Rhabarber, Bulgarischer Rhabarber
Rabarbar ogrodowy, rabarbar zwyczajny, rzewień ogrodowy, rzewień zwyczajny
Munkrabarber
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.