Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Rmenec sličný, Chamaemelum nobile
[3] Rmen sličný neboli heřmánek římský je vytrvalá bylina, rostoucí planě v Portugalsku, Španělsku, Francii, v jižní Anglii a v Alžíru na písčitých půdách a na okraji stojatých vod; náleží do čeledi složnokvětých (Compositae).
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Úbory květní obsahují příjemně vonící etherický olej a jsou hledanou drogou (římský heřmánek, flores Chamomillae romanae). Proto se rostlina často i pěstuje.
[3] Úbory květní se sbírají po celou dobu květu a to jen za suchého počasí, neboť mokré úbory ztrácejí sušením rychle svou barvu. Dopravovati se smějí jen zcela volně uložené v koších co nejrychleji, aby se nezapařily.
Sušiti se smějí jen přirozeným způsobem a opět pokud možno rychle; rozprostírají se v tenkých vrstvách na lísky nebo papír. Tak podrží bílou barvu; zežloutlá nebo zhnědlá květenství platí se špatně. Poněvadž i suché květy mohou za vlhkého počasí ztratili barvu, je radno je uchovávali v sudech, vyprášených vápnem. Kilogram čerstvých květenství dá asi 30 dkg drogy.
[3] Do kultury se berou starší dělené trsy a vysazují se na 20 cm v řádcích, taktéž 20 cm navzájem vzdálených. Je třeba dbáti, aby se porost nezaplevelil. Daří se na výslunných pozemcích.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 7, strana 216
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 17
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Chamaemelum - rmenec
Chamaemelum nobile, Anthemis nobilis
Rmenec sličný, heřmánek římský, rmen sličný
Harmanček rímsky, rmenec farbiarsky
Creeping Chamomile, Garden Dog-fennel
Kamemelo nobla
Rimski jarmen
ローマンカモミール
Römische Kamille, Römische Hundskamille
Rumian rzymski, rumian szlachetny
Manzanilla romana
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.