Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Routa vonná

Routa vonná

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Routa vonná, Ruta graveolens, je vytrvalý polokeř čeledi routovitých, Rutaceae. Celá rostlina obsahuje aromatické silice, za čerstva silně páchnoucí, po usušení však příjemně vonící.

Routa obecná je polokeř z čeledi routovitých (Rutaceae). Roste plané na suchých, slunných a kamenitých kopcích v jižní Evropě, severní Africe a jde až do nejteplejší části střední Evropy. U nás není domácí, často se však pěstuje. Čerstvá rostlina má nijak zvláště příjemný, velmi silný, trochu na sýr upomínající zápach. Usušená naopak voní velmi příjemně.

 

Stonek: Silně větevnatý polokeř, u kořene dřevnatý
Výška:
Listy: Šedozelené, 2-3krát peřenodílné, úkrojky klínovitě podlouhlé až čárkovité
Květy: Žluté v nepravidelném hroznu
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky: Nahořklá nepříjemná chuť
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Je bohatá etherickým olejem (oleum Rutae).

 

Užívané části, sběr a zpracování

Sbírají se semena, listy nebo nať. Semenné tobolky se suší na vzdušném místě, dokud se neotevřou. Nať se sřezává ještě za zeleného stavu a suší se na vzduchu ve stínu.

[3] Droga je celá usušená kvetoucí rostlina (herba Rutae) nebo jen listy (folia Rutae).

Lze dvakráte sklízeti v roce. Sečeme rostliny srpem hned spočátku blízko u země. Zkošatí a netvoří zbytečné dlouhých lodyh. Prvá sklizeň (v době kvétu) je podstatně vydatnější.

Routy se užívá buď za čerstva k přípravě těkavého oleje nebo se svazuje do svazečků, suší a uschovává k pozdější přípravě oleje.

Rostliny musí se sušiti přirozeně na vzduchu. Nejcennější je zboží zbavené hrubých stonků.

Výnos z 1 aru je asi 26 kg drogy. 1 kg čerstvých rostlin dává asi 0,27 kg drogy.

 

Léčivé účinky

 

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

[3] Eterický olej se užívá hojně při přípravě koňaku, v továrnách na voňavky i jako koření. Ve Francii se sypou jemně rozsekané čerstvé listy na chléb s máslem. V Orientě se vyrábí z routy alkoholický nápoj (sedef raki).

 

Pěstování

Pro dlouhodobé pěstování potřebuje teplou, kyprou, suchou a výživnou půdu. Semena se vysévají v dubnu a jakmile sazenice povyrostou, přesazují se do sponu 40 cm. Rostliny se okopávají a plejí. Semena se sklízí, jakmile začnou červenat červenat a tobolky nejsou nazelenalé. Jinak se sama velmi vysemeňuje, pokud se nestihne sklidit v pravý čas. Semeno je klíčivé dva roky.

[3] Spotřeba drogy je sice velká, ale nepravidelná. Doporučuje se proto kultivace v menším měřítku.

Routa se hodí dobře na ovrubování záhonů. U nás zůstává routa jen bylinou, má však vytrvalý kořen a může se proto pěstovati několik let na témže místě.

Pěstuje se ze semen, jež se brzo na jaře zasejí řídce do pařeniště a jen zcela tence přikryjí. Satba se probírá a silné rostlinky se rozsadí na připravené záhony do čtverce 40x40 cm. Výsev čerstvě sklizeného semene v září je ještě výhodnější. V tomto případě se pak rostlinky na jaře, asi v dubnu, vyberou a rozesadí, jak svrchu uvedeno.

К zakořenění potřebuji spočátku delší doby, a někdy to vypadá, jako by vůbec měly zajíti. V tom případě je na místě, mírně ji zalévati. Kultura se musí často plíti a jednou až dvakrát okopaíi. Později se však rostliny důkladně zakoření a daří se jim znamenitě v každé, jen trochu vyhovující půdě. Nejlépe se daří v kultuře písčité nebo vápnité půdě, chráněné proti severnímu a východnímu větru. Chlévským hnojem možno výnos podstatně zvýšiti. Potřebuje jen málo vlhkosti a daří se jí dobře i v suchém roce.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 148
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 208
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 20

 

Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení

Routa vonná v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 20

Routa jest rostlinou vytrvalou; vyrůstá na silně větevnatý polokeř, který však jenom u kořene jest dřevnatým. Veškeré části jsou žlázami posety, v nichž velmi silně vonící silice obsažena jest. Listy jsou sivozelené umáleně 2—3krát peřenodílné, úkrojků klinovito podlouhlých až čárkovitých. Květ barvy žluté, tvoří nepravidelný hrozen. Za čerstva natrhána zapáchá routa velmi silně a odporně, chuti jsouc nahořklé, nepříjemné. Nať i semeno upotřebí se v lékařství.

Má-li routa dlouho na místě vydržeti a dobře se dařiti, tu nutno ji pěstovati na půdě teplé, kypré, suché, která jest při síle.

Rozmnožuje se semenem. Semeno vysévá se v měsíci dubnu na záhonek a když sazenice povyrostly, vysazují se. V čas vegetace se rostliny okopají a plejí. Routa se velmi vysemenuje, jest-li semeno v pravý čas se nesklidí. Toto klidí se, jakmile nabylo barvy červenavé a tobolky pozbyly barvy nazelenalé. Tobolky suší se na vzdušném místě tak dlouho, až se otevřely. Semeno podržuje klíčivost po dva roky. Chceme-li jen nať upotřebiti, tu sřezá se tato ještě za zeleného stavu a suší se na vzduchu ve stínu. Divoce roste na stráních, vinicích u Žernosek.

Cena: klgr. 60 kr.

V dobytčím lékařství upotřebí se u koní při podvrknuti spěnačky.

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Sapindales - mýdelníkotvaré
čeleď Rutaceae - routovité
rod Ruta - routa

 

Routa vonná latinsky

Ruta graveolens

 

Národní názvy

Česky - Czech   Routa vonná, Routa obecná

Slovensky - Slovak   Ruta voňavá

Anglicky - English   Rue, Common Rue, Garden Rue, Herbygrass, Meadow Rue

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto  

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Smrdljiva rutvica

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German   Wein-Raute

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish  

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.