Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Rozmarýna lékařská

Rozmarýna lékařská

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Rozmarýna lékařská, Rosmarinus officinalis je stálezelený keř nebo polokeř

Rozmarýna je vždy zelený, 1-2 m vysoký polokeř z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Ve Středozemí na straně evropské i africké roste divoce. Mimo to se porůznu pěstuje v zahrádkách a v květináčích.

 

Stonek: Větevnatý, kůra hnědá neb popelavě šedá
Výška: 1,5 m
Listy: Úzké, do tupa zabíhající, shora lesklé, dole bledošedě plstnaté
Květy: Bledě namodralé
Doba květu: III-V
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Listy rozmarýnové mají za čerstva ostrou kafrovitou, terpentinovou chuť, vůni silně aromatickou, trochu kafrovou. Obsahují 1-1,5% etherického oleje.

Kyselina rosmarinová

 

Užívané části, sběr a zpracování

Listy

Květ

Suší se ve stínu na vzduchu.

[3] Listy rozmarýnové (folia Rosmarini, folia Anthos) slouží jako droga. Rozmarýna se sbírá v době květu a suší na vzduchu ve stínu. Sušením listy nezmění podstatně tvaru.

9 kg čerstvých listů dává 1 kg drogy.

 

Léčivé účinky

[3] V lékařství se užívá listů rozmarýnových jen zřídka proti revmatismu, vším a svrabu. Podle lidového názoru podporuje vzrůst vlasů.

Kyselina rosmarinová má účinky proti rakovině.

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

[3] Listy spotřebují se ve velkém množství k tovární přípravě těkavého oleje (olej rozmarýnový, oleum Rosmarini), jehož se hojně užívá ve voňavkářství а k přípravě kosmetických a aromatických preparátů (kolínské vody), dále je to prostředek denaturační technicky uživaných olejů a kořalek.

 

Pěstování

Vyžaduje na humus bohatou, středně těžkou půdu a vzdušné místo. Semeno se vysévá na jaře do kypré země, mělce přikryje půdou a často zalévá. Jistější je sázení odnoží 7-15 cm dlouhých. Sadí se začátkem května do řádků po 6 cm od sebe. Rostlinky se rozesazují v září a často kypří. V případě potřeby se vyvazuje k tyčkám. Nutno chránit proti mrazu.

[3] Jeho kultura u nás nemá významu, protože vymrzá, dále, že v jižních zemích roste hojně divoce.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 205
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 24

 

Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení

Rozmarýna lékařská v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 24

Rozmarina je po celý rok zelený až 1.5 m vysoký keř, jehož lodyha jest větevnatou, kůra hnědou neb popelavě šedou, list úzký do tupa zabíhající, jest nahoře lesklý, dole bledošedě plstnatý, květ bledě namodralý; kvete od března do května. Listy a květ upotřebí se v lékařství.

Rozmarina vyžaduje půdu na humus bohatou, která ale ani velmi těžkou, ani velmi lehkou býti nemá. Prostora, kam vzduch volného přístupu má, svědčí jí velmi. Půda na níž rozmarina pěstovati se má, v měsíci říjnu hluboce se překopá a zahnilým chlévským hnojem přikryje.

Kdo chce rozmarinu pěstovati od semene, ten ať vysadí staré rozmariny — semenáče — v měsíci dubnu do půdy a k tyčkám větve přiváže. Na to v červenci nebo srpnu sřezají se konce větví, na nichž je semeno a usuší se na vzdušném místě. Semeno pak vysévá se příštího jara do kypré země, mělce zemí přikryje a pilně zalévá.

Kratší cestou a jistější rozmnožuje se rozmarina odnoži 7 až 15 cm. dlouhými. Odnože tyto vysadí se začátkem měsíce května v řady na záhony vzdálí od sebe v řádcích na 6 cm. a vlažnou vodou zalévají. Začátkem září se mladé rostliny rozsazují, na začátku po vysazení udržují se ve stínu, málo zalévají, ale půda častěji se kypří. Proti mrazu nutno rostlinky chrániti V pozdějším stáří vyžaduje rozmarina častého kypření půdy a přivazování ku tyčkám. Lodyhy a květ suší se ve stínu na vzduchu.

Cena: klgr. 60 kr.

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Lamiales - hluchavkotvaré
čeleď Lamiaceae - hluchavkovité
rod Rosmarinus - rozmarýna

 

Rozmarýna lékařská latinsky

Rosmarinus officinalis

 

Národní názvy

Česky - Czech   Rozmarýna lékařská, Rozmarýn lékařský (rozmarýna, rozmarina)

Slovensky - Slovak   Rozmarín lekársky

Anglicky - English   Rosemary

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto   Rosmareno oficina

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Ružmarin

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian   Rosmarino, ramerino

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German   Rosmarin

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Rozmaryn lekarski

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish   Romero

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.