Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Růže šípková, Rosa canina
Růže šípková je všeobecně známý, 1,5-2 m vysoký keř z čeledi růžovitých (Rosaceae). Roste všude na okraji lesů, podél cest, na stráních a svazích atd.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Maso plodu chutná nakysle sladce a slabě stahujícně. Obsahuje oranžový etherický olej, dále pektin, kyselinu jablečnou a citrónovou, mastný olej, invertní cukr, sacharosu a tanin. V jádrech je obsaženo trochu vanilinu.
[3] Užívá se plodů zvaných šípky (fructus Cynosbati). Šípky jsou hledanou drogou. Žádají se buď celé plody nebo bez jader (jen maso) nebo konečně jen semena sama o sobě.
Při loupání je dobře poprášiti si ruce magnesiovým práškem, abychom zabránili nepříjemnému pálení kůže, které způsobují chloupky.
[3] Šípků se užívá jako lidového prostředku hlavně při chorobách ledvin a měchýře.
[3] Odvar ze šípků nebo z jader samotných dává chutné thé. V Anglii se zpracovávají šípky na znamenitou marmeládu; velká množství se spotřebují v tabákových továrnách na přípravu aromatických mořidel pro kuřlavý tabák.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 4, strana 230
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 202
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Rosales - růžotvaré
čeleď Rosaceae - růžovité
rod Rosa - růže
Rosa canina
Růže šípková
Ruža šípová
Dog-rose, Dog Rose
Rozo hunda
Rosier des Chiens
Hondsroos
Divlja ruža, šipkova ruža, obični šipak
Hundsrose
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.