Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Růže stolistá, Rosa centifolia
Květní lístky jsou jasně růžově červené a čerstvé mají silnou a jemnou vůni
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Květní lístky mají chuť stahující a trpkou. Mají za čerstva těkavý olej (1 kg v 5000— 6000 kg květů), dále quercitrin, tříslovinu, mastný olej a červené barvivo.
[3] Z růže stolisté užívá se jako drogy lístků květních (flores Rosae).
Lístky růžové sbíráme za zcela suchého počasí v červnu a červenci před úplným rozvitím plných nebo poloplných květů pěstovaných rostlin a sušíme je rychle ve stínu, rozestřené v tenkých vrstvách. Osm dílů čerstvých lístků dává 1 díl drogy. Usušené musí sе pečlivě uschovávati v utěsněných čistých nádobách, aby si zachovaly pokud možno zvláštní příjemnou vůni.
[3] V lékařství se užívá lístků růžových jen zřídka, a to vnitřně jako mírně stahujícího prostředku při průjmech a katarech plicních (ve formě růžového medu). Usušeny a rozemlety dávají také dětský zásyp. Vedle toho se jich užívá také do kloktadla a jako přísady ke kuřlavémú tabáku.
[3] Růže pěstuje se v četných odrůdách (přes 7000) k účelům průmyslovým. Pro vzácný olej růžový pěstují se však jen určité odrůdy stolisté růže. Poskytují známý drahocenný olej růžový (oleum Rosae) a prý z 3 000 000 růží je 1 kg oleje.
Většina zboží pochází z Holandska. Pěstují se obdobné jako šlechtěné růže, jenže se nepřikrývají.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 4, strana 216
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 204
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Rosales - růžotvaré
čeleď Rosaceae - růžovité
rod Rosa - růže
Rosa centifolia
Růže stolistá, růže stolístka
Ruža stolistá
Cabbage Rose
Rozo centfolia
Hundertblättrige Rose
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.