Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Stračka révolistá, Staphisagria macrosperma
[3] Stračka jedovatá je dvouletá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých (Rananculacae), která je domovem ve Středozemí a pěstuje se tu a tam v Itálii a jižní Francii. Kulturní forma liší se poněkud tvarem listů a v chlupech od divoce rostoucí a Wenderoth ji nazval Delphinium officinale.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Stračka jedovatá patří k prudce narkotickým prostředkům, neboť obsahuje několik jedovatých alkaloidů (delphinin, delphisin, delphinoidin a staphipagrin.). Mimo to obsahuje asi 18 % tuků.
[3] Užívá se semen (semen Staphipagriae.). Zrnka mají silně hořkou chuť, k níž se dodatečně připojuje pálení v ústech a jícnu. Musí se sbírati ještě před úplným uzráním, dříve než tobolky rozpukají. Tobolky rozprostřené na látce se nechávají dozráti a uschnouti.
[3] Slouží hlavně jako prostředek proti hmyzu, k přípravě mastí proti vším pro lidi a zvířata a užívá se jí k tomuto účelu v lidovém lékařství a zvěrolékařství.
[3] Pěstování je velmi jednoduché. Vyžaduje poměrně silnou půdu a velmi slunnou polohu. Poněvadž semeno klíčí velmi těžce, musí se změkčovati před vysetím několik dní ve vodě. Vysévá se do řad 20 cm vzdálených nepříliš hustě. Prvý rok se vyvíjejí toliko listy, v druhém roce dozrává semeno.
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 84
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Ranunculales - pryskyřníkotvaré
čeleď Ranunculaceae - pryskyřníkovité
rod Staphisagria
Staphisagria macrosperma, Delphinium staphisagria
Stračka révolistá, stračka jedovatá
Stračonôžka jedovatá
عائق جبلي
Staphisaigre
Csípős sarkantyúfű
Stephanskraut
Живокость аптечная
Bit otu
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.