Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Světlice barvířská

Světlice barvířská

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Světlice barvířská, Carthamus tinctorius

[3] Světlice barvířská neboli saflor. Saflor je prastará pěstovaná rostlina, dnes již nikde divoce nerostoucí. Pěstuje se v jižnějších krajinách, částečně jako rostlina barvířská, částečně pro olej.

 

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

 

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Květy skýtají drogu (flores Carthami).

Sklizeň květů je velmi složitá; otrhávají se postupně, neboť rozkvétají nestejně. Celé pole se asi každý třetí den projde a z bodláčí hlavičky vyčnívající květní lístky, které jsou zvadlé a mají temně ohnivě červenou barvu, se uřezávají těsně za hlavičkou nebo odštípnou nehty. Celé lístky okvětní se nesmějí vytahovati, neboť spodní, barvivem chudý díl by zhoršoval jakost drogy. Sklízí se v suchých dnech za poledne. Poněvadž se často stává, že zralé květy nejsou stejnoměrně zbarveny, doporučuje se třídili je podle barvy. Celkem platí: sklízeti raději dříve než tuze pozdě.

Květy se suší pečlivě v tenkých vrstvách, nejlépe ve stínu, usušené se vrší v hromady na stopu vysoko, pokryjí prkny a zatíží kameny. Hromádky mají se denně obraceti. Když se květy již nezahřívají, napěchují se po týdnu do beden nebo do sudů.

 

Léčivé účinky

 

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

[3] Dnes nemá saflor v barvířství dřívějšího významu, neboť je skoro úplně vytlačen barvami anilinovými. Přichází tedy v úvahu pro pěstování v prvé řadě jako rostlina poskytující olej.

Květy obsahují barvivo carthamin, jež je sice pěkné, ale málo stálé a snáší špatně světlo a mýdlo. Carthaminem se většinou barví likéry a připravují se z něho malířské barvy a líčidla. Plody safloru obsahují 20, 30, někdy až 35 % světle žlutého, mastného oleje (oleum Carthami). Je řídký, lehce schne a slouží mezi jiným také k přípravě fermeže a laků nebo ke svícení.

Jako pokrmový tuk se nedá zužitkovali, poněvadž působí projímavé. Celé plody jsou výbornou potravou pro kuřata.

 

Pěstování

[3] V kultuře vyžaduje saflor lehkou, zdravou, teplou a písčitou nebo humusem bohatou a mírně vlhkou půdu jílovou, obsahující také dostatečné množství vápna. Všeobecně se mu dobře daří v krajinách, kde dozrává slunečnice. Nejvhodnější je jižní slunná a před větrem chráněná poloha. Nesmi se mu dávati čerstvý hnůj z chlévů. Z umělých hnojiv vyžaduje především silnou dávku vápna. Nejlépe prospívá po okopanině.

Z přípravy půdy stačí po bramborách podzimní podmítka, po níž užijeme časně na jaře kultivátoru. Jinak se na podzim pole hluboce zorá a nechá ležet přes zimu v hrubé brázdě. Na jaře se pak užije kypřiče.

Semeno se vysévá pokud možno brzy, nejlépe v prvé polovině dubna. Šije se přímo na pole, do řádků na 45-50 cm a to 2 až 3 cm hluboko. Je-li setba hustá, protrhává se na vzdálenosti 30 cm. Řiádky se dvakrát okopávají a konečně ohrnou. Za 2 měsíce po vysetí jsou 0,50-0,75 m vysoké rostliny v plném květu. Květy jsou s počátku světle šafránově žluté, po krátkém čase však ztemní do suříkové červeni.

Výnos z 1 aru je 0,85-2,08 kg suchých květů.

Po sklizni květů necháme saflor státi na poli až do úplné zralosti. V září se v suchém počasí uschlé rostliny požnou, sváží ve svazky a svezou k vymlácení. Vymlácené a na sítě nebo stroji vyčištěné plody se uchovávají v suchu, chráněné před myšmi.

Výnos semen z jednoho aru bývá 8-15 kg.

Stonky vrátíme poli jako popel nebo kompost, jsou cenným, na fosfor bohatým hnojivém.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 7, strana 462
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 47

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Carthamus - světlice

 

Světlice barvířská latinsky

Carthamus tinctorius

 

Národní názvy

Česky - Czech   Světlice barvířská, saflor

Slovensky - Slovak   Požlta farbiarska

Anglicky - English   Safflower, False Saffron

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto   Kartamo tinktura

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French   Carthame des teinturiers

Holandsky - Dutch   Saffloer

Chorvatsky - Croatian   Bojadisarski bodalj, šafranika

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian   Sáfrányos szeklice, Kerti pórsáfrány

Německy - German   Färberdistel, Falscher Safran, Färbersaflor

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Krokosz barwierski

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian   Сафлор красильный, американский шафран, дикий шафран, красильный чертополох

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish   Cártamo

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.