Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Topolovka černá

Topolovka černá

Fotografie
Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Topolovka černá, Althaea rosea var. nigra, je štíhlá dvouletá rostlina z čeledi slézovitých, Malvaceae a je (pravděpodobně) poddruhem topolovky růžové. Za příznivých podmínek v dobré půdě může být až čtyřletou.

Stonek: Pokrytý hustými chlupy
Výška: 2-3 metry
Listy: Okrouhle srdčité, 3-5ti laločné, po kraji vroubkované, pokryté hustými chlupy
Květy: Černofialové, jednoduché nebo plné, průměr 5 cm, po 2-4 vedle sebe ve svazečku, kalich dvojitý, vnější a vnitřní, 5-7cípý, mnoho tyčinek
Doba květu: VII - IX
Plody: Jednosemenné měkce chlupaté tobolky
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště: Pěstovaná v zahrádkách
Nároky: Výslunná poloha v nížinách, hluboká, humózní, trochu písečnatá půda
Výskyt:
Rozšíření:
Význam: Léčivá rostlina, technická rostlina, okrasná rostlina

 

Obsahové látky

Vysoký obsah slizu, červené barvivo

 

Užívané části, sběr a zpracování

Květy

Listy

 

Léčivé účinky

Dýchací potíže
Plíce
Krční choroby - kloktadlo

 

Léčebné užití a dávkování

Čaj
Kloktadlo z květů

 

Varování

 

 

Další využití

Využívá se jako barvivo červeného vína.

 

Pěstování

Pěstuje se na hodně výživné nebo prohnojené půdě, obvykle po bramborách nebo kukuřici. Jako hnojivo je nejlepší zředěná močůvka. Rozmnožuje se semeny nebo řízky z lodyhy. Semena se sbírají z dvouletých rostlin, které mají nejplnější květy. Seje se v červenci a přikryje 1 cm vrstvou půdy. Klíčí po deseti dnech. Na podzim nebo další jaro v dubnu se přesadí do čerstvě zkypřené půdy do řad 75 cm vzdálených. Ve větrných polohách se po zesílení váže k tyčkám. Na zimu je vhodné kulturu chránit před zmrznutím např. přikrytím slámou.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[32] Léčivé rostliny v kultuře (Dr. Mag. Zdeněk František Klán, nakladatelství A. Reinwart, Praha 1923) strana 30

 

Léčivé rostliny v kultuře

Topolovka černá v knize Léčivé rostliny v kultuře (Dr. Mag. Zdeněk František Klán, nakladatelství A. Reinwart, Praha 1923) strana 30

V lékařství upotřebí se květ druhu topolovky černě kvetoucí. Lat. Althaea rosea Cav. var. nigra, franc. Rose trémière, angl. Rose-mallow, něm. Stockrose, Schwarze Malve.

Náleží do čeledi slézovitých — malvaceae. Topolovka neb jinak též sléz černý zvaná je rostlinou dvouletou; za příznivých podmínek a v dobré půdě může býti též tří- až čtyřletou. Dorůstá výše 2 až 3 metrů, je štíhlá s listy okrouhle srdčitými, 3 až 5laločnými, po kraji vroubkovanými. Jak listy tak lodyha jsou pokryty dosti hustě chlupy. Květy stojí po dvou až čtyřech vedle sebe ve svazečku; jsou barvy černě-fialové, někdy jednoduché, někdy plné, měřící v průměru asi 5 cm. Kalich květní je dvojitý, vnější a vnitřní, 5—7cípý. Tyčinek mnoho. Tobolky jednosemenné, měkce chlupaté. Kvete od července do září.

Topolovka je domácí v Orientu, u nás pěstovaná pro okrasu v selských zahrádkách.

V lékařství užívá se ku přípravě prsních a plicních thé pro svůj bohatý obsah slizu a třísloviny. Při krčních chorobách připravuje se z květů kloktadlo.

V průmyslu docházejí květy upotřebení ku barvení červeného vína, ku docílení tmavší barvy. Hlavním spotřebitelem pro tyto účely je Anglie a Francie. Je možno říci, že dnes větší část květů topolovky v kulturách pěstované spotřebuje se v barvířství jako náhrady za indigo spíše než k účelům lékařským.

Topolovka černá daří se nejlépe v krajinách nízko položených, na místech výslunných s půdou hlubokou, humusem bohatou a poněkud písečnatou. Je-li půda výživná, není třeba hnojiti. Jako hnojiva používá se dobře prohnilé mrvy chlévní, která se na podzim zaorává do hloubky 20 až 30 cm.

Rozmnožování děje se semeny aneb odložkami rozřezané lodyhy. Semena sbírají se z rostlin, které mají květy nejplnější, neboť tyto jsou v obchodech drogami nejvíce hledané a pěstování jich je výnosnější než u rostlin s květy jednoduchými. Semeno rostlin dvouletých je pro rozmnožování nejvhodnější. Klíčí po deseti dnech. Seje se v červenci do dobře připravené, kypré půdy a přikryje vrstvou prsti asi 1 cm silnou. Na podzim aneb příštím jarem v dubnu přesadí se rostliny do volného pole. Krátce před přesazováním je doporučitelno pole opět zkypřiti. Kultura topolovky hodí se dobře na polích, kde byly pěstovány brambory aneb kukuřice. Mnozí pěstitelé před přesazováním mladých rostlin do volného pole ponořují tenké jejich kořeny do směsi zředěné močůvky, hlíny a hovězí krve. Rostliny je nutno sázeti do řad, aby pole mohlo býti během kultury zpracováváno, okopáváno a pleto. Řady jsou od sebe vzdáleny nejméně 3/4 metru. Mezi řadami je možno pěstovati i jiné rostliny, jako heřmánek aneb jiné nízké rostliny, které by vlastní kulturu slézu černého nezastiňovaly. Kde rostlinv vystaveny jsou častým větrům, je nutno tyto opatřiti tyčkami, aby větrem nemohly býti zlomeny aneb vyvráceny. Výtěžek žně značně se zvýší přiměřeným hnojením. Jako hnojivo hodí se nejlépe zředěná močůvka, smíšená s guanem, která se na pole dává po deštivém počasí.

V krajinách, kde často panují velké mrazy, přikrývají se přes zimu rostliny zemí, mechem aneb slámou.

Žeň květů počíná v době, kdy tyto jsou úplně vyvinuty, avšak nikoli docela rozevřeny. Pěstitel prochází kulturou každého rána a večera a uřezává květy se stopkou asi 1 cm dlouhou opatrně tak, aby neporanil lodyhu aneb okolní pupeny. Sklizené květy rozprostřou se na tenké vrstvy v sušárnách aneb v jiných vyhřátých místnostech. Usušené květy nakupí se do vrstvy asi stopu vysoké a zatěžkávají pomocí prken a kamenů. Jestliže květy při balení jsou příliš vyschlé, takže jsou křehké a lámou se, pokropí se vodou pomocí koštěte neb smetáku, nechají poněkud schnouti, aby zboží neplísnilo. K účelům lékařským upotřebí se květy jak s kalichy, tak bez kalichů květních. Pro účely barvířské hodí se pouze květ bez kalichů. Ovšem tento druhý druh zboží je přiměřeně více placen než druh první. Zelené listy uřezávají se z lodyh na podzim a slouží jako píce pro dobytek. Semena sbírají se z rostlin nejsilnějších s dobře vyvinutými, velkými a plnými květy.

Velice zhoubným nepřítelem kultur slézu černého je rez — Puccinia malvacearum Mont. — která krátce před dobou květu napadá listy a v krátké době rozšíří se po celé rostlině. Její spory tvoří na listech polštářkovité šedohnědé hromádky. Listy záhy žloutnou a schnou.

Prostředek proti této nemoci není dosud známý, ač již mnoho pokusů bylo činěno, avšak bez výsledku. Máčení semen do roztoku sublimátu neb modré skalice potkalo se s nezdarem. Šíření rezi může pěstitel dle dosavadních zkušeností zabrániti pouze včasným odstraňováním napadených listů. V pokročilých případech je nutno i celé rostliny spalovati aneb po několik let kulturu úplně zastaviti.

Dobře živené rostliny vzdorují tomuto nepříteli daleko lépe než rostliny slabé na špatně hnojených půdách.

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Malvales - slézotvaré
čeleď Malvaceae - slézovité
rod Alcea - topolovka
druh Alcea rosea - topolovka růžová

 

Topolovka černá latinsky

Althaea rosea var. nigra, Alcea nigra

 

Národní názvy

Česky - Czech   Topolovka černá, sléz černý

Slovensky - Slovak   Ibiš čierny

Anglicky - English   Rose-mallow

Afrikánština - Afrikaans  

Albánsky - Shqip  

Arabsky - Arabic  

Azerbajdžánsky - Azərbaycan  

Baskitsky - Euskara  

Bělorusky - Беларусь  

Bosensky - Bosanski  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto  

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French   Rose trémière

Hebrejsky - עִברִית - Hebrew  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian  

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Katalánsky - Català  

Korejsky - 한국어 Korejsky - 한국어  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Makedonsky - Македонски  

Mongolsky - Монгол  

Německy - German   Stockrose, Schwarze Malve

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish  

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.